Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ubezpieczenia wakacyjne. Ile kosztują i co nam dają?

0
Podziel się:

Robi to zaledwie co trzeci Polak, który wyjeżdżą na wakacje do Europy. Tymczasem spokój kosztuje zaledwie kilkanaście złotych dziennie.

Ubezpieczenia wakacyjne. Ile kosztują i co nam dają?
(Terry Wha/CC BY 2.0/Flickr)
Wystarczy kilkanaście złotych dziennie, by uniknąć bardzo wysokich kosztów leczenia za granicą. Przed wyjazdem na wakacje warto pamiętać o tym, by się ubezpieczyć. Bez względu na to, czy jedziesz z biurem podróży, czy też organizujesz wyjazd na własną rękę.

_ _

Wypadek lub nagła choroba podczas zagranicznych wakacji to rzeczy, których wszyscy turyści woleliby uniknąć. Zakładają, że nic im się nie stanie i dlatego zdecydowana większość nie wykupuje ubezpieczenia na podróż.

Z badania przeprowadzonego przez instytut IMAS dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa wynika, że o ile 57 procent Polaków wyjeżdżających na własną rękę pamięta o ubezpieczeniu, o tyle już przy wyprawach zorganizowanych jest to tylko 18 procent turystów. Wierzą że zrobi to za nich organizator, choć dwie trzecie z nas sprawdza zakresu takiego ubezpieczenia.

Jeszcze gorzej prezentują się statystyki dla krajów, które znamy. Po Europie z polisą podróżuje zaledwie co trzeci turysta z Polski.

źródło: IMAS International dla TU Europa

A to duży błąd. Bo jeżeli jednak nie dopisze im szczęście, to poza zmarnowanymi wakacjami przywiozą do Polski słony rachunek, np. za pobyt w szpitalu.

Zadbaj o to, by ubezpieczyciel zapłacił za leczenie

To podstawa, bez której żaden turysta nie powinien wyjeżdżać z Polski. Bez względu na rodzaj wyjazdu, jego kierunek czy planowany okres pobytu powinniśmy wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia w szpitalu (KL). Te dwie opcje ubezpieczenia dadzą nam pewność, że w zdecydowanej większości przypadków ubezpieczyciel pokryje niespodziewane koszty.

źródło: IMAS International dla TU Europa

Tego typu polisy ubezpieczeniowe w praktyce niewiele różnią się od siebie i są w ofercie praktycznie wszystkich towarzystw. . AIch koszty różnią się w zależności od sumy ubezpieczenia, kraju do którego jedziemy i rodzaju wypadków objętych polisą. Można przyjąć, że polisa ubezpieczeniowa będzie nas kosztować - jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń - od 10 do 25 złotych za dzień pobytu za granicą. Należy wykupić ją od dnia, w którym przekroczymy granicę Polski do dnia powrotu do kraju włącznie.

Bo ubezpieczyciel nie zapłaci za wszystko

Przed wykupieniem polisy nie wolno zapomnieć o bardzo dokładnym zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia. Przede wszystkim po to, by nie być zaskoczonym, gdy firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia kosztów leczenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gdy;egipt;i;tunezja;traca;turystow;inni;zyskuja;nie;musi;byc;drozej,129,0,766081.html) Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej

To przestroga przede wszystkim dla osób, które cierpią na przewlekłe schorzenia. W standardowych ofertach ubezpieczeniowych towarzystwa zastrzegają, że nie pokryją kosztów leczenia związanych z tego typu chorobami. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku leczenia kontuzji, których turysta nabawi się jeszcze przed wyjazdem.

Na pomoc ubezpieczyciela w przypadku standardowych ofert nie mają również co liczyć osoby, które zamierzają uprawiać sporty. Nie chodzi tu rzecz jasna o grę w piłkę albo jazdę na rowerze. Ale już skok na bungee czy ze spadochronem nie wchodzi w grę.

Za objęcie opieką w takich wypadkach trzeba zapłacić wyższą składkę. Więcej zapłacimy również, jeżeli jedziemy wspinać się w górach i chcemy, by ubezpieczenie pokryło koszty na przykład akcji poszukiwawczej. Wyższa składka będzie również dotyczyć ubezpieczenia podróży przez kraj objęty konfliktem zbrojnym.

Na drugiej stronie przeczytasz, jaką sumę ubezpieczenia warto wykupić i co w przypadku, gdy to ty wyrządzisz komuś krzywdę.

Co nam da ubezpieczyciel w ramach standardowej polisy?

W razie wypadku bądź nagłej choroby turysta, który trafi do szpitala, nie musi martwić się o to, kto zapłaci za jego leczenie. Wystarczy zadzwonić pod numer podany na polisie i powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.

Jeżeli wymagana jest tylko szyba pomoc ambulatoryjna, często wystarczy zapłacić za usługę samemu, wziąć rachunek i potem rozliczyć ją już po powrocie do domu. Takie ubezpieczenie obejmuje również pokrycie kosztów leków i środków opatrunkowych.

Jeżeli wypadek jest poważny, w grę wchodzi również pokrycie kosztów transportu chorego do Polski. I najgorsza opcja: w razie śmierci ubezpieczonego, towarzystwo zapewni transport ciała do kraju.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/ankieta;money;pl;wakacje;w;kraju;popularne;jak;za;granica,22,0,811030.html) Ankieta Money.pl: Wakacje w kraju popularne jak za granicą
Ale wszystko do pewnych sum kosztów. Te granice to oczywiście maksymalne koszty (tzw. suma ubezpieczenia), które przy wykupie polisy ubezpieczyciel zgodził się ponieść. Turysta powinien pamiętać, że w praktyce nie opłaca się kupować ubezpieczeń z najniższymi poziomami sumy ubezpieczenia.

Jak podaje Rzecznik Ubezpieczonych, najlepsza kwota, na którą powinniśmy się ubezpieczać w ramach NNW to równowartość 50 tysięcy złotych i więcej. Jeżeli natomiast chodzi o koszty leczenia, optymalna wartość ubezpieczenia to równowartość 80 tysięcy złotych i więcej.

Warto pamiętać o tym, że im dalszy kierunek wyjazdu, tym lepiej zadbać o wyższą sumę ubezpieczenia. Szczególnie, gdy wybieramy się do USA i Kanady, które są jednymi z najdroższych rynków usług medycznych na świecie.

Gdy zrobisz komuś krzywdę

Warto pamiętać o tym, że podczas wyjazdu nie tylko my możemy ulec wypadkowi, ale także możemy niechcący wyrządzić komuś krzywdę. Wówczas może nas czekać nieprzyjemna spotkanie z zagraniczną policją, czy sprawa sądowa wytoczona przez poszkodowanego.

W takim wypadku bardzo pomocne może okazać się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki niemu ubezpieczony będzie mógł liczyć chociażby na pokrycie kosztów adwokata. I tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku liczy się suma ubezpieczenia. A ponieważ koszty postępowania po zdarzeniu i żądania odszkodowania mogą być bardzo duże, suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż równowartość około 200 tysięcy złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t123962.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/polska;turystyka;zyskuje;nie;tylko;przez;afryke,175,0,832687.html) Polska turystyka zyskuje nie tylko przez Afrykę Wpływa na to między innymi poprawa oferty w nadbałtyckich kurortach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t98008.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/biura;podrozy;wciaz;w;kryzysie;beda;bankructwa,11,0,839691.html) Biura podróży wciąż w kryzysie. Będą bankructwa? Przez dwa lata liczba przedstawicieli branży turystycznej notowanych w Krajowym Rejestrze Długów niemal się podwoiła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t20225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/klopoty;branzy;turytycznej;-;zamieszki;w;afryce;odstraszaja,166,0,825766.html) Kłopoty branży turystycznej - zamieszki w Afryce odstraszają Zainteresowanie wyjazdami do Egiptu, Tunezji i Maroka spadło o połowę - twierdzi branża. Zmiany wakacyjnych planów potwierdza również badanie Money.pl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t102503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;znow;chca;latac;pod;piramidy,115,0,774003.html) Polacy znów chcą latać pod piramidy Zainteresowanie zaczęło wracać po odsunięciu od władzy prezydenta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)