Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uciążliwe kolizje w długie weekendy

0
Podziel się:

W zbliżający się weekend, wiele osób wybiera się autami na cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych.
W momentach wzmożonego ruchu na drogach, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo
podróży.

Uciążliwe kolizje w długie weekendy
(Tymon Markowski/EastNews)

W zbliżający się weekend, wiele osób wybiera się autami na cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych. W momentach wzmożonego ruchu na drogach, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo podróży.

Jesień często oznacza trudne warunki atmosferyczne. Mimo ładnej obecnie pogody, opady oraz wcześniej zapadający zmrok utrudniają podróże samochodem. Natężenie ruchu i trudniejsze warunki w pierwszych dniach listopada, przekładają się na większą liczbę wypadków. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, od 31 października do 4 listopada 2012 r. doszło do 428 wypadków, w których śmierć poniosło 36 osób, a 557 zostało rannych.

- _ Najlepszą ochroną przed jakąkolwiek szkodą jest bezpieczna i odpowiedzialna jazda. Wsiadajmy do auta wypoczęci, a brawurę zostawmy w domu. Ubezpieczenie zabezpieczy nas przed finansowymi skutkami szkody, natomiast odpowiedzialność chroni nas przed samą szkodą. To zasadnicza różnica _ - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Niestety mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, kolizji lub wypadku nie zawsze uda się uniknąć. Warto zawczasu przygotować się na ewentualne problemy, zwłaszcza że stłuczki w okresie Wszystkich Świętych mogą być szczególnie uciążliwe:

1. Do zdarzenia drogowego dochodzi bardzo często daleko od domu.

Jeżeli wskutek kolizji, do której doszło z naszej winy, samochód jest unieruchomiony, to mając wyłącznie ubezpieczenie OC, zdani jesteśmy tylko na siebie. Będziemy musieli ponieść koszty naprawy i ewentualnego dostarczenia naszego auta do warsztatu (np. holowanie). Przed takimi wydatkami chroni autocasco oraz assistance. Warto przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdzić, czy nasze assistance działa niezależnie od tego, w jakiej odległości od domu doszło do szkody.

Warto też pamiętać o wzięciu ze sobą w trasę dwóch egzemplarzy wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Można je pobrać ze strony internetowej PIU:

Formularz ten jest akceptowany przez ubezpieczycieli w całej Europie i skraca wiele formalności przy zgłaszaniu szkody zakładowi ubezpieczeń.

2. Długi weekend i potencjalni nietrzeźwi kierowcy

W tym roku dzień Wszystkich Świętych tworzy tzw. długi weekend, a więc okres, w którym często słyszy się o osobach, prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu. Jeżeli zdarzy nam się stłuczka, zawiniona przez osobę nietrzeźwą, powinniśmy:

a. bezwzględnie wezwać policję na miejsce zdarzenia

b. spisać dane personalne sprawcy oraz numer polisy, prawa jazdy i dane auta

c. zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Odszkodowanie przysługuje nam niezależnie od tego, czy sprawca był czy też nie był pod wpływem alkoholu.

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel OC wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale następnie wystąpi do nietrzeźwego sprawcy o zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

Z własnej kieszeni sprawcy pokrywają nie tylko szkody, wyrządzone po spożyciu alkoholu. Tak dzieje się również wtedy, jeżeli nie mamy wykupionej obowiązkowej polisy OC. – _ Kara, jaką kierowca auta osobowego może ponieść za brak OC, to obecnie maksymalnie 3200 zł. To jednak dopiero początek kosztów nieubezpieczenia _ – ostrzega Jan Grzegorz Prądzyński.

Zgodnie z szacunkami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, po polskich drogach bez polisy OC jeździ obecnie 250 tys. osób. Każda z tych osób w momencie spowodowania zdarzenia drogowego, płaci za nie w całości z własnej kieszeni. Obecnie największy koszt pojedynczego wypadku, który osoba nieubezpieczona musi zwrócić UFG, wynosi 1,5 mln zł. – Dla przeciętnego człowieka jest to kwota niewyobrażalna. Dług ten wpływa nie tylko na samego sprawcę, ale również drastyczne obniżenie się standardu życia jego rodziny, przede wszystkim dzieci. Takie są niestety realne skutki głupoty, polegającej na chęci „zaoszczędzenia” kilkuset złotych na obowiązkowej polisie OC – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

*Więcej informacji: *
*Marcin Tarczyński *
Analityk
Polska Izba Ubezpieczeń
Tel: 22 420 51 27
m.tarczynski@piu.org.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Szkoda w Polsce wyrządzona przez obcokrajowca W wakacje możemy spodziewać się większej liczby aut na zagranicznych rejestracjach, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Co zrobić, gdy nasze auto uszkodzi taki kierowca?
Stłuczka za granicą Jedziemy na wakacje samochodem za granicę i przytrafia nam się stłuczka. Co należy zrobić w sytuacji, gdy sprawcą jest obcokrajowiec, a jak kiedy to my spowodowaliśmy kolizję?
Prowadzący pod wpływem alkoholu płacą odszkodowania... Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, co najmniej 4,5 tys. kierowców w okresie długiego weekendu majowego siadło za kierownicę pod wpływem alkoholu.
wiadomości
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)