Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

PiS nie odzyska władzy. Analiza Money.pl

0
Podziel się

Wybory samorządowe potwierdziły, że na scenie politycznej nie ma miejsca na partie rozłamowców z PiS i Palikota. Zdaniem ekspertów Platforma i PSL będą rządzić do 2016 roku.

PiS nie odzyska władzy. Analiza Money.pl
(PAP/Jacek Turczyk)
bDTXFuGd

Gorszy niż w przedwyborczych sondażach wynik Platformy Obywatelskiej i niewielka przewaga nad największą partią opozycyjną sprawiły, że Jarosław Kaczyński ogłosił sukces i obwieścił początek końca rządów PO. *Prezes PiS mobilizuje swoich zwolenników, bo - jego zdaniem - zwycięstwo przyszłorocznych wyborach parlamentarnych jest na wyciągnięcie ręki. *Ale według politologów wyniki wyborów samorządowych wróżą scenariusz, który nie zdarzył się jeszcze w III RP. Rządząca koalicja utrzyma władzę przez kolejne cztery lata. I nie zmienią tego ugrupowania polityków, którzy opuścili PiS i PO. Nowe partie nie mają większych szans na to, by nadkruszyć zabetonowaną scenę polityczną.

Mimo tego prezes PiS ostro zaatakował rozłamowców z ruchu _ Polska Jest Najważniejsza _, Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Pawła Poncyljusza. Mówiąc o _ czarnej grotesce _, stwierdził, że gdyby nie oni, Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby już te niedzielne wybory.

_ - Fakty są nagie, a mówią one, że te wybory to piąta z rzędu przegrana PiS - _ ripostuje prof. Kazimierz Kik, politolog. -_ Co prawda partii udało się zmobilizować elektorat na ścianie wschodniej, ale wszytko wskazuje na to, że jeżeli chodzi o sejmiki nigdzie nie zdobyła większości i nie będzie rządzić _.

bDTXFuGf

Zdaniem politologa to efekt zerowych zdolności zawiązywania koalicji przez ugrupowanie Kaczyńskiego. _ - Przyczyną porażki była błędna taktyka szefa partii. Zamiast utrzymać łagodny kurs, pokazał twarz satrapy, który robi czystki w swoich szeregach. Co prawda utrzymał stan posiadania na wschodzie, ale stracił sporo na zachodzie kraju - _zauważa Kik.

_ - To jest przegrana PIS, ale taka, która daje Jarosławowi Kaczyńskiemu święty spokój - _ komentuje dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW. -_ Mimo zamieszania z opuszczaniem partii przez kolejnych posłów, utrzymał on przy sobie swój żelazny elektorat. _

Wierni wyborcy nie odejdą do partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Pawła Poncyljusza. Ale PiS skazany jest co najwyżej na stagnację i trwanie. _ -To wynika ze struktury społecznej tego elektoratu. To ludzie najczęściej starsi, nie radzący sobie w nowej rzeczywistości, a ich będzie raczej ubywać - _ mówi Chwedoruk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t117009.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;sejmikach;wygrywa;platforma;psl;lepszy;od;sld;ale;traci;mazowsze,121,0,714873.html) W sejmikach wygrywa Platforma. PSL lepszy od SLD

bDTXFuGl

_ - PiS zwarł szeregi, ale przy tym, agresywnym kursie, nie poszerzy wpływów - _mówi prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog. Jej zdaniem jedynym ratunkiem dla partii Kaczyńskiego byłoby powtórzenie u nas greckiego scenariusza. _ - Gwałtowne załamanie gospodarki dałoby im więcej szabel w parlamencie, niż teraz mogliby liczyć _ - uważa profesor.

_ - PiS wciąż jest wysoko na podium - _ zauważa jednak dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. _ - Wbrew fatalnemu wizerunkowi zajął drugie miejsce w wyborach do sejmików _ - podkreśla. Jego zdaniem prezes Kaczyński przez najbliższe lata będzie wzmacniał pozycję PiS, nie myśląc wcale o odzyskaniu władzy już za rok. To będzie partia, która będzie się liczyła jako silna opozycja, czekająca na zużycie się rządzących lub jakieś ich poważniejsze błędy.

Wcześniejszych wyborów nie będzie. PSL wraca do gry

Komentatorzy są zgodni. PiS pozostanie największą siłą opozycyjną. Ale wcale nie znaczy to, że przed Platformą łatwy czas. I to mimo tego, że dobry wynik Ludowców jest na rękę partii Tuska. _ - Nie trzeba szukać nowego koalicjanta w SLD. To byłoby amunicją dla PiS - _ tłumaczy Kik. - _ Platforma nie zdecyduje się na wymianę PSL na SLD. Lewica chciałaby się pozbyć komuszego ogona dinozaura. Pomogłaby w tym koalicja z PO, ale Tusk woli chyba utrzymać w partii Gowina - _ dodaje Pietrzyk-Zieniewicz.

bDTXFuGm

Prof. Kik podkreśla jednak, że zwycięstwo w Warszawie i dobre wyniki w sejmikach wojewódzkich wcale nie oznaczają, że notowania rządzącej partii idą w górę. _ - PO dostała żółtą kartkę, nie zdobyła ściany wschodniej, ani nie zmobilizowała swojego elektoratu w wielkich miastach. Frekwencja była w nich raczej niska - _mówi Kik.

Może więc żółta kartka od wyborców powinna być dla PO sygnałem, że zaplanowane na jesień 2011 r. wybory parlamentarne powinny zostać przyspieszone. Tym bardziej, że w drugiej połowie roku Polska obejmie prezydencję w UE.

bDTXFuGn

_ - W momencie gdy nie widać szansy na zdobycie większości miejsc w parlamencie, a ta jest w przypadku PO, parcie do wiosennych wyborów jest bardzo ryzykowne - _ostrzega Chwedoruk. Jego zdaniem zagrożeniem dla PO jest rozdźwięk w oczekiwaniach elektoratu tej partii.

_ - Wyborcy, chcą się spokojnie dorabiać i konsumować, z kolei zaplecze medialno-biznesowe naciska na głębokie i szybkie reformy. Gdyby partia Donalda Tuska zaczęła je wprowadzać, odbiłoby się to na portfelach elektoratu. Partia raczej będzie dalej balansować pomiędzy tymi oczekiwaniami i tylko dużo zapowiadać i obiecywać zmiany - _ mówi Chwedoruk_ . __ - To będą zapowiedzi tego co się stanie po wygranych przez PO kolejnych wyborach - _ uważa prof. Kik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform Podobnego zdania jest prof. Pietrzyk-Zieniewicz. _ - Platforma nie zdecyduje się na wcześniejsze wybory, choćby z powodu podwyżek. Wiosna to będzie termin zbyt bliski od wprowadzenia wyższego VAT, czy niektórych oszczędnościowych posunięć _ - tłumaczy.

_ - Nie będzie wiosennej kampanii. Platforma musi teraz popracować nad wizerunkiem. Nie chodzi wcale o reformowanie, ale pokazanie Polakom jak to lepiej się im żyje dzięki obecnej koalicji - _ mówi Jabłoński. Według niego pół roku nie zaszkodzi, a przyda się przy PR-owych zagraniach. _ - W tym ten rząd zawsze sobie dobrze radził . W tej kampanii premier mówił do nas z billboardów _: _ Nie róbmy polityki, budujmy boiska. Teraz będą te inwestycje pokazywać i chwalić się nimi _ - przewiduje Jabłoński.

bDTXFuGo

Polska Jest Najważniejsza i Ruch Poparcia nie nadkruszą sceny politycznej

[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t117005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;topnieja;szeregi;pis;odeszli;dwaj;znani;politycy,244,0,714740.html) Znów topnieją szeregi PiS. Odeszli dwaj znani politycy
Według politologów wszystko wskazuje na to, że dwie największe partie nie muszą obawiać się konkurencji ze strony rozłamowców z PiS,

Jedynie prof. Kik daje nadzieję ugrupowaniu Kluzik-Rostkowskiej. _ - Najbliższe miesiące to będzie szarpanina, między wiernymi Kaczyńskiemu, a tymi, którzy wychodzą z partii. W przyszłym roku możemy mieć do czynienia z dwoma PiS-ami w tym z jednym, łagodniejszym, bez Kaczyńskiego - _ uważa.

Inni nie mają złudzeń. _ - Widać wyraźnie, szczególnie na prowincji, że wyborcy PiS bardziej wierzą prezesowi niż uciekinierom. Wbrew temu co Kluzik-Rostkowska, Jakubiak, czy Poncyljusz mówili o sytuacji w partii, PiS osiągnął dobry wynik - twierdzi Jabłoński. - Wybory potwierdziły stan posiadania wielkiej czwórki na naszej scenie politycznej, czyli PO, PiS, SLD i PSL - dodaje. _

_ _Jak mówi, ci którzy liczą na jakieś przetasowania lub nadkruszenie zabetonowanej sceny, przeliczą się. _ - Do robienia polityki, trzeba mieć pieniądze i struktury. W ciągu roku renegaci się ich nie dorobią - _ dodaje.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t115086.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;kaczynski;jest;o;krok;od;smierci;boje;sie;o;niego,120,0,702584.html) Palikot: Kaczyński jest o krok od śmierci, boję się o niego - Wynik PiS świadczy o tym, że nie ma praktycznie, żadnego miejsca na ruch dysydencki po prawej stronie naszej sceny politycznej _. _ Poza Warszawą czy większymi miastami buntownicy z tej partii są praktycznie nieznani i nie mają żadnych szans na osiągnięcie dobrego wyniku - _mówi Chwedoruk.

Także Janusz Palikot ze swoim skrajnym antyklerykalizmem nie przebije się do szerszego elektoratu. Jego szansą byłby spadek notowań SLD, ale sojusz zachowuje swój polityczny kapitał, a nawet ostatnio nieznacznie go poszerza.

_ - Palikot to folklor polityczny, który różni się tylko od Janusza Korwina-MIkkejedynie stosunkiem do Kościoła. Polacy mogą sobie wyobrazić klauna polskiej polityki, która ubarwia scenę polityczną, ale trudno go sobie wyobrazić na przykład jako poważnego kandydata na prezydenta - _ kwituje Chwedoruk.

Komentarz Money.pl

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t112586.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/blaszczak;widzi;przelom;polacy;otwieraja;oczy,26,0,715290.html) Błaszczak widzi przełom: Polacy otwierają oczy Szefa klubu PiS cieszy wynik PiS w wyborach samorządowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrost;vat;zabierze;rodzinie;5;razy;mniej;od;likwidacji;ulg,40,0,700456.html) Wzrost VAT zabierze rodzinie 5 razy mniej od likwidacji ulg Podwyżka VAT jest już praktycznie przesądzona. W przyszłym roku rodzina z dwójką dzieci zapłaci za nią 40 zł miesięcznie. Rząd zastanawia się jeszcze, czy ratować budżet zabraniem ulgi rodzinnej i internetowej - to kosztowałoby przeciętną rodzinę prawie 200 zł na miesiąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t114070.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/650;tys;ludzi;w;kolejkach;do;lekarza;to;sie;nie;zmieni,70,0,697414.html) 650 tys. ludzi w kolejkach do lekarza. To się nie zmieni Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązać ten problem prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ale szacunki resortu mogą być błędne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t98780.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/papierosy;podrozeja;o;30;procent;wodka;prawie;bez;zmian,189,0,695229.html) Papierosy podrożeją o 30 procent. Wódka prawie bez zmian Rząd zdecydował, że palacze więcej zapłacą za swój nałóg. Akcyza pójdzie w górę już od stycznia przyszłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
bDTXFuGG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)