Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia ma pomysł na nowy podatek. Zapłacimy 2,3 mld euro?

0
Podziel się:

Unijny komisarz Algirdas Szemet uważa, że podatek od emisji CO2 powinny płacić firmy z branż, które dziś są z tego zwolnione.

Unia ma pomysł na nowy podatek. Zapłacimy 2,3 mld euro?
(ec.europa.eu)

Unijna potrzeba regulacji rynków po raz kolejny przybrała obsesyjną formę. Komisarz UE ds. podatkowych chce, żeby za emisję CO2 płaciły branże dotąd zwolnione z tego obowiązku. Jeżeli uda mu się przeforsować ten pomysł, polskie przedsiębiorstwa mogą zapłacić nawet 2,3 miliarda euro.

35 procent dwutlenku węgla emitowanego w Polsce jest wytwarzanych w branżach, które nie są objęte unijnym systemem handlu emisjami. Chodzi o 115 milionów ton CO2 rocznie. Komisarz Algirdas Szemet chciałby, żebyśmy za każdą tonę z tej puli płacili 20 euro. To oznacza, że na kwotę 2,3 miliarda euro musiałyby się złożyć firmy działające w takich branżach jak: transport, budownictwo, rolnictwo, przemysł ciężki i lotnictwo.

-_ Komisja na razie ogranicza swoje zakusy do pierwszych trzech _ - mówi *Money.pl *Jacek Saryusz-Wolski i podkreśla: _ Takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Oznaczałoby ono ogromne kłopoty dla polskiej gospodarki _.

Polska węglem stoi

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, także nie zostawia na pomyśle komisarza suchej nitki. Przede wszystkim dlatego, że Polska i tak już jest bardzo obciążona zobowiązaniami ekologicznymi wobec Unii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;atomowi;lobbysci;kazali;postraszyc;podatkiem,99,0,810595.html) Czujko: Atomowi lobbyści kazali postraszyć podatkiem
- _ Pakiet energetyczny zobowiązuje nas do tego, byśmy w 2020 roku płacili stuprocentowy podatek od zanieczyszczeń. Na pewno nie zdążymy do tego czasu zreformować naszej energetyki i nawet bez nowego podatku będziemy płacili krocie _ - wyjaśnia minister w rozmowie z Money.pl.

Skąd nasze kłopoty? Wynikają one z zapóźnień w branży energetycznej. W Polsce 95 procent energii wciąż pochodzi z węgla, podczas gdy na przykład Francja stawia na energię atomową - tam 75 procent energii wytwarzają elektrownie atomowe. Nasi zachodni sąsiedzi 30 procent swojej energii pozyskują z węgla, stawiając coraz częściej na energię odnawialną.

Źródło: GUS

Chociaż emisja dwutlenku węgla w Polsce sukcesywnie spada, to według Steinhoffa, nie ma szans - zarówno ze względu na finanse, jak i możliwości technologiczne - by poważnie zredukować ją już do 2020 roku.

Pomóc może nam Katastrofa w Fukushimie

Jakie są szansę, by komisarzowi udało się opodatkować rolników, budowlańców i firmy transportowe? Saryusz-Wolski przekonuje, że nieduże. - _ Już zebrała się grupa państw, która nie wyrazi zgody na tę zmianę, a zaakceptować muszą ją wszyscy, 27 państw Unii _ - wyjaśnia europoseł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t135445.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;otoczona;reaktorami;bedzie;ich;jeszcze;wiecej,53,0,795701.html) Polska otoczona reaktorami. Będzie ich jeszcze więcej
Sprzeciw wobec nowego podatku wyraziły Niemcy i Wielka Brytania. Niemieckie poparcie dla węgla wynika ze strachu przed energetyką atomową. Wrócił on do tego kraju po awarii w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.

Tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi uszkodziło system chłodzenia reaktorów i skażenie zatacza coraz szerszy krąg. - _ Niemcy podejmują decyzje o zamykaniu elektrowni atomowych _ - wskazuje Steinhoff. - _ Trzeba więc zakładać, że zbliżą się do naszego stanowiska _.

Na punkcie regulacji Unia ma bzika

_ - Kolejna fanaberia Brukseli _- tak nowy pomysł podatkowy Unii określa Tomasz Chmal, ekspert do spraw energetyki z Instytutu Sobieskiego. Według niego, Polska powinna kategorycznie sprzeciwić się nowej propozycji UE. Gdyby weszła ona w życie, za nasz dwutlenek węgla płacilibyśmy do europejskiej kasy najwięcej ze wszystkich państw.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;elektrownia;bedzie;bezpieczna,247,0,793335.html) "Polska elektrownia będzie bezpieczna"
- _ Wszelkie regulacje Unii dotyczące rynku energii są dla nas szkodliwe _ - uważa Tomasz Chmal - _ Bo wiążą się z gigantycznymi kosztami, a to osłabia nasza gospodarkę. _

Steinhoff przekonuje, że przez takie pomysły, jak drastyczne i zbyt szybkie ograniczanie emisji CO2 Europa osłabia swoja konkurencyjność na świecie. Według niego, takie restrykcyjne prawo miałoby sens, gdyby śladami Unii szedł cały świat.

- _ A większa jego część idzie swoją drogą _ - zapewnia Steinhoff. - _ Młode gospodarki nie myślą o inwestycjach w zieloną energię. Priorytetem jest rozwój. My też powinniśmy znacząco przebudowywać sektor energetyczny, gdy będzie nas na to stać. A na to jeszcze długo _ poczekamy - dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;dolozy;nam;podatek;weglowy,115,0,810099.html) Bruksela dołoży nam podatek węglowy? Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii i uzależnić jego wysokość od emisji CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t115352.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;nie;chce;odpadow;nuklearnych;i;budowy;skladowisk,249,0,704249.html) Unia nie chce odpadów nuklearnych i budowy składowisk _ Trzeba chronić obywateli przed skażeniem radiologicznym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t131572.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zalewski;wegiel;bezpieczna;alternatywa;dla;atomu,182,0,795830.html) Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu Nadarza się okazja na odsunięcie w czasie rygorystycznych limitów emisji CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/limity;co2;przesadnie;wysrubowane,82,0,794962.html) Limity CO2 przesadnie wyśrubowane Premier Donald Tusk zapewnia, że będzie walczył w Unii o ich zwiększenie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)