Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Incydent w elektrowni atomowej

0
Podziel się:

W jednym z reaktorów bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju podniosła się koncentracja radioaktywnego gazu.

Bułgaria: Incydent w elektrowni atomowej
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

W jednym z reaktorów bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju podniosła się koncentracja radioaktywnego gazu, po kilku godzinach sytuacja wróciła do normy - poinformowała służba prasowa siłowni. Incydent oceniono na stopień zerowy w skali INES.

Do zdarzenia doszło we wtorek przed południem w jednym z dwóch reaktorów elektrowni, który kilka dni wcześniej został wyłączony w związku z planowanym remontem i wymianą paliwa.

W jednej z hermetycznych stref stwierdzono koncentrację ksenonu (133Xe), która o 10 proc. przekraczała dopuszczalną normę. Wszystkich pracowników wyprowadzono, po ośmiu godzinach sytuacja wróciła do normy, u pracowników nie stwierdzono napromieniowania.

Nie zanotowano podniesienia tła promieniowania w innych pomieszczeniach i w okolicach siłowni. Incydent oceniono na poziom zerowy w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych (INES - International Nuclear Event Scale).

W środę bułgarska prasa, powołując się na portal Wikileaks, poinformowała o raporcie ambasadora USA z maja 2006 r., według którego władze Bułgarii zawiadomiły z opóźnieniem o incydencie w Kozłoduju w marcu 2006 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;atomowa;energia;bez;kontroli,0,0,798720.html) Wawryszuk: Atomowa energia bez kontroli? Najgorsze jest to, że trudno zweryfikować wieści z Japonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t135372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/awaria;w;kolejnej;elektrowni;atomowej;tym;razem;w;kanadzie,141,0,795277.html) Awaria w kolejnej elektrowni atomowej. Tym razem w Kanadzie Mogło zostać skażone jezioro Ontario. To źródło wody pitnej dla milionów ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t135081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/alarm;atomowy;promieniowanie;w;oganawie,55,0,793143.html) Alarm atomowy. Promieniowanie w Oganawie W japońskim mieście Oganawa ogłoszono najniższy stopień alarmowy. Urządzenia zarejestrowały podniesione promieniowanie radioaktywne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)