Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

JP Morgan przejmuje Bear Stearns

0
Podziel się:

Za transakcję bank inwestycyjny JP Morgan zapłaci zaledwie 236 milionów dolarów.

JP Morgan przejmuje Bear Stearns
(PAP/ EPA)

Przejęcie banku inwestycyjnego Bear Stearns przez konkurenta JP Morgan wywołało nowe obawy rynku finansowego. Mimo, że bankierzy i politycy określali akcje ratunkową amerykańskiego brokera mianem koniecznej celem zapobieżenia załamanie się sytuacji kolejnych banków, rynek zareagował na transakcję szokiem.

JP Morgan Chase zapłaci zaledwie dwa dolary za każdą akcję Bear Stearns, czyli łącznie 236 mln dolarów. Tym samym tylko w ciągu kilku dni Bear Stearns stracił prawie całą swoją wartość rynkową. Do głównych poszkodowanych należy 14 tys. pracowników banku, którzy posiadają jedną trzecią akcji instytucji.

Bear Stearns nie pozostało już nic innego poza sprzedażą. Po tym jak po poważnej utracie płynności bank utrzymywał się jeszcze na powierzchni wyłącznie dzięki pomocy JP Morgan i Fed, w weekend sytuacja się załamała. - _ W końcu bankowi pozostało tylko do wyboru przyjęcie oferty lub bankructwo _ - mówi jeden z bankierów przy Wall Street.

Dodatkową presję na szybką sprzedaż wywierał Fed. Bank Rezerw Federalnych chciał w ten sposób zapobiec pociągnięcia w przepaść kolejnych banków przez Bear Stearns. Fed nalegał na ogłoszenie transakcji przed otwarciem giełd azjatyckich w poniedziałek rano. Szef Fed, Ben Bernanke, jest gotów zabezpieczyć sprzedaż kwotą 30 mld dolarów oraz przejąć Bear Stearns do swoich ksiąg niepłynnych papierów wartościowych.

Równocześnie Fed otworzył historycznym krokiem widełki dyskontowe również dla instytucji brokerskich i obniżył stawkę dla kredytów krótkoterminowych o ćwierć punktu procentowego do 3,25 procent.

JP Morgan przejmuje wyłącznie ryzyko kredytowe, które wychodzi poza gwarancję udzielone przez Fed. Dla szefa koncernu Jamiego Dimona jest to interes życia. Sama tylko znajdująca się na Manhattanie siedziba Bear warta jest 1,2 mld dolarów. Wartość rynkowa zajmującego się finalizowaniem działalności związanej z funduszami hedge _ Prime Brokerage _, który pasuje idealnie do zakresu działalności JP Morgan, wyceniana jest przez analityków na trzy miliardy dolarów. Jednocześnie akcje JP Morgan wzrosły o prawie dziesięć procent.

Tłumaczyć musi się za to Lehman Brothers. Szef koncernu Fuld obznajmił, że jego bank posiada wystarczające rezerwy zapewniające płynność. Agencja ratingowa Moody's potwierdzała ocenę wiarygodności _ A1 _ Lehman Brothers, obniżyła jednak prognozy z "pozytywnych" na "stabilne". Lehman oraz bank inwestycyjny Goldman Sachs chcą przedłożyć dzisiaj swoje wyniki finansowe za okres od początku grudnia do końca lutego.

Podczas gdy w USA i Wielkiej Brytanii w instytucja finansowych pojawiły się obawy, że z powodu utraty zaufania mogą one popaść w takie same problemy, sytuacja ta nie miała większego wpływu na kontynentalne banki europejskie. Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IWF), Dominique Strauss-Kahn powiedział jednak wczoraj, że: _ Kryzys finansowy jest poważniejszy i w większym stopniu globalny niż jeszcze przed kilkoma tygodniami _. Dlatego IWF obniży prognozami wzrostu dla USA, jak również dla Europy i Chin.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)