Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Operacja w Libii wchodzi w nową fazę

0
Podziel się:

NATO wysyła rebeliantom pomoc techniczną i specjalnych doradców.

Operacja w Libii wchodzi w nową fazę
(PAP/EPA)

Wysyłanie przez zachodnią koalicję pomocy technicznej bądź doradców do Libii, bezpośrednio dla sił powstańczych, oznacza, że operacja wkroczyła w nową fazę. Nie należy jednak oczekiwać, że zmieni to trajektorię konfliktu - pisze _ Washington Post _.

Dziennik przypomina w artykule zamieszczonym na stronie internetowej, że Francja i Włochy dołączyły do Wielkiej Brytanii, zapowiadając wysłanie do Libii doradców wojskowych, wspierających niedoświadczoną i zdezorganizowaną powstańczą armię, która _ mimo nalotów NATO nie jest w stanie wyrwać znacznej części kraju z morderczego uścisku libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego _.

Dostarczenie takiej pomocy rozciąga nieco definicję _ ochrony ludności cywilnej _, do czego zobowiązywała koalicję rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ - uważają komentatorzy waszyngtońskiego dziennika.

_ - Przyjazd europejskich doradców wojskowych i dostawy amerykańskiego sprzętu raczej nie zmienią natychmiast trajektorii konfliktu, choć zarówno NATO, jak i arabscy partnerzy sojuszu mają nadzieję, iż w końcu przyniesie skutki prowadzona przeciwko Kadafiemu ekonomiczna i dyplomatyczna wojna na wyczerpanie _ - pisze gazeta.

Koalicja w Libii musi zmierzyć się z _ samymi niedoskonałymi opcjami _, a miarą sukcesu jest nie to, jaka jest sytuacja, ale _ jaka byłaby, gdybyśmy nie robili niczego _ - twierdzi cytowany przez _ Washington Post _ wysoki urzędnik amerykańskiej administracji.

Dziennik przywołuje także anonimową opinię przedstawiciela jednego z krajów europejskich, który podkreśla, że zapał administracji Baracka Obamy, aby przekazać dowództwo nad operacją NATO i wycofać amerykańskie samoloty bojowe _ osłabił jedność wspólnego frontu przeciwko Kadafiemu _.

Takiemu postawieniu sprawy zdecydowanie sprzeciwił się amerykański wiceprezydent Joe Biden, zdaniem którego NATO jest doskonale przygotowane, by we własnym zakresie podołać operacji. _ Dziwaczne jest sugerować, że NATO i reszta świata nie ma możliwości, żeby poradzić sobie w Libii - oświadczył Biden w cytowanym wywiadzie dla _Financial Times". - Czasami niektórym krajom brakuje woli, ale nie chodzi tutaj o możliwości".

_ Washington Post _ przypomina, że choć NATO dowodzi operacją w Libii, to kraje członkowskie zdecydowały się na różny stopień zaangażowania. Tylko sześć natowskich państw - Francja, Wielka Brytania, Kanada, Belgia, Dania i Norwegia - uczestniczy w atakach powietrznych przeciwko siłom reżimowym.

Z kolei kraje wysyłające instruktorów robią to indywidualnie, we współpracy z NATO, ale niezależnie od struktury dowódczej sojuszu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;zaatakowalo;bunkry;z;amunicja,229,0,812005.html) NATO zaatakowało bunkry z amunicją Koalicja bombarduje kolejne cele w Libii. Tym razem w Trypolisie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t137106.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;szturmuje;miasta;na;wschodzie;libii,188,0,808636.html) Kaddafi szturmuje miasta na wschodzie Libii W Misracie i Ażdabiji trwają walki uliczne. Rebelianci wycofują się do Bengazi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t136481.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;objelo;dowodztwo;nad;operacja;w;libii,175,0,803759.html) NATO objęło dowództwo nad operacją w Libii Dowodzić będzie kanadyjski generał Charles Bouchard.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)