Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Bez zmian w OFE wypłaty emerytur byłyby zagrożone

0
Podziel się:

Wicepremier broni decyzji rządu. Uważa, że ministrami kieruje troska o państwo.

Pawlak: Bez zmian w OFE wypłaty emerytur byłyby zagrożone
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Zmniejszenie składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest związane z potrzebą utrzymania równowagi systemu emerytalnego i finansów publicznych _ - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Według Pawlaka, składający się z trzech filarów system emerytalny, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje stabilnej sytuacji budżetowej kraju.

_ - Jeżeli będzie w tym systemie bałagan, to żaden z komponentów nie zagwarantuje dobrych emerytur, dlatego to podjęcie decyzji o tym, żeby zmniejszyć transfer składki do OFE, jest związane z potrzebą utrzymania równowagi w trzech filarach systemu emerytalnego i utrzymania równowagi finansów publicznych _ - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier.

Według Pawlaka, system emerytalny składający się z trzech komponentów może funkcjonować dobrze tylko wtedy, gdy sytuacja finansowa kraju jest dobra.

_ - Gdyby ten system był finansowany z nadwyżki, to można by zrozumieć te duże transfery, ale jeżeli jest on finansowany z długu, to sytuacja wygląda tak, że bierzemy pożyczkę w jednym okienku, wpłacamy na konto w drugim okienku i liczymy, że z tego będzie jakaś emerytura, a przecież długi te trzeba kiedyś spłacić _ - dodał Pawlak.

Rząd zadecydował o zmianach w finansowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

Waldemar Pawlak gościł w środę w Poznaniu w związku z konferencją na temat klastrów gospodarczych. Spotkał się też z rektorami: uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t134353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;zgody;co;do;skladek;do;ofe,83,0,788819.html) Nie ma zgody co do składek do OFE Dwie z siedmiu organizacji pracodawców i związków zawodowych nie podpisały porozumienia o zmianach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t46487.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;pogania;ustawe;o;ofe;a;zwiazki;chca;rozmow,206,0,787406.html) Boni pogania ustawę o OFE, a związki chcą rozmów Komisja trójstronna uzgadnia jeszcze stanowisko. Związkowcy rozgoryczeni, bo nie ma dowolności wyboru między ZUS a OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rzad;odda;ofe;duza;czesc;tego;co;teraz;zabiera,116,0,776052.html) Rząd odda OFE dużą część tego, co teraz zabiera Minister Michał Boni zapowiada, że do końca dekady OFE dostanie 4 czy nawet 5 procent pensji, a nie 2,3 - jak najbliższych latach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)