Notowania

media
14.06.2010 15:58

Pawlak chce dialogu w sprawie mediów publicznych

PSL przedstawi projekt nowej ustawy medialnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Proponujemy bezpośredni dialog ugrupowań parlamentarnych nad zbudowaniem dobrego, rozsądnego ładu medialnego w Polsce na wzór najlepszych rozwiązań krajów europejskich _ - powiedziałWaldemar Pawlak. Jak podkreślił, w mediach publicznych nie może być bałaganu.

Zdaniem prezesa PSL, dobry ład medialny można zbudować w Polsce nawiązując do modelu francuskiego - gdzie zachowuje się pełną równowagę między różnymi środowiskami politycznymi w mediach publicznych, albo wybierając model austriacki - gdzie w radzie zarządzającej mediami publicznymi są przedstawiciele rządu krajowego, federalnego, reprezentacji publiczności i twórców.

Pawlak podkreślił, że media publiczne nie są ani dla świata polityki, ani dla wąskich grup interesów. _ - To jest własność publiczna i jako taka podlega też odpowiedzialności publicznej tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za rządzenie krajem _ - zaznaczył.

Prezes ludowców mówił, że potrzebne jest bardzo poważne podejście do mediów publicznych i przygotowanie ustawy, która zagwarantuje, że będą one dobrze wypełniały swoją rolę. Zaznaczył jednocześnie, że PSL nie będzie głosować za żadnymi doraźnymi rozwiązaniami.

_ - Nie będziemy kupowali żadnego kota w worku. Dopóki nie będzie jasnego projektu, zgody i zatwierdzenia tego projektu przez partie polityczne zasiadające w Sejmie, nie będziemy się godzili na żadne doraźne, tymczasowe rozstrzygnięcie _ - zapowiedział.

Pawlak poinformował też, że w przyszłym tygodniu ludowcy przedstawią projekt, który zapewni finansowanie mediów publicznych. _ - Chodzi o to, żeby mechanizm finansowania był prosty, efektywny, żeby nie było problemów z finansowaniem mediów publicznych, żeby nie było to obciążeniem dla osób, które ten abonament, tę opłatę ponoszą _ - wyjaśnił szef PSL.

Pełniący obowiązki prezydentaBronisław Komorowskizapowiedział, że podejmie decyzję potwierdzającą rozwiązanie KRRiT w obecnym składzie. Skrócenie kadencji Rady jest możliwe po tym, jak sprawozdanie z jej działalności w 2009 r. odrzuciły Sejm i Senat.
W skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wchodzą: Witold Kołodziejski (przewodniczący),Barbara Bubula,Piotr Boroń, Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. Będą pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców. Członkowie KRRiT, według dotychczasowych zasad, są powoływani przez: Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: media, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz