Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: "1000 dni rządu to czas niespełnionych obietnic"

0
Podziel się:

Według Andrzeja Halickiego, rzecznika klubu PO, sukcesem rządu jest stan naszej gospodarki. - Rząd jest dobry tylko w propagandzie - ripostują politycy PiS.

PiS: "1000 dni rządu to czas niespełnionych obietnic"
(PAP/Leszek Szymański)

Według Andrzeja Halickiego, rzecznika klubu PO, kolejnym sukcesem rządu jest także stan naszej gospodarki. PiS ripostuje: To czas niespełnionych obietnic i zaniechań. Rząd jest dobry tylko w propagandzie - podkreślają politycy opozycji.

aktualizacja 18:25

_ - 1000 dni rządów Donalda Tuska przejdzie do historii jako czas rozmijania się działań polityków z ich wcześniejszymi zobowiązaniami, które zaciągnęli podczas kampanii wyborczej _ - zaznaczył. _ Widzimy rozjeżdżanie się obietnic z rzeczywistością. To fenomen tego rządu _ - dodał Ziobro.

Zdaniem europosła PiS działania rządu są rozczarowujące _ na każdym polu _. Wymienił m.in. brak reformy finansów publicznych i złą sytuację w rolnictwie. _ - Następuje podwyżka podatków, wbrew zapowiedziom, że PO nigdy tego nie zrobi _ - podkreślił.

W opinii Ziobry PO nie była przygotowana do rządzenia, ale do skutecznych działań propagandowych. _ Okazuje się, że współczesna demokracja może być zatruta przez machinę propagandy, która powoduje, że wyborcy nie zajmujący się na co dzień polityką tracą z pola widzenia kwestie związane z porażkami rządu _ - powiedział.

Europoseł PiS Paweł Kowal wylicza: - _ Już nie opozycja, ale niezależni ekonomiści, część kiedyś sympatyzujących z rządem, w swoich wypowiedziach i tekstach krytykują rząd za to, że jego główna linia, czyli sprzyjanie przedsiębiorczości okazało się czystą propagandą _ - zauważył.

Kowal zarzucił też ekipie Tuska _ nieskuteczną _ politykę europejską, oraz _ całkowite załamanie się polityki dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego _.

PiS na 1000 dni rządu Donalda Tuska uruchomiło specjalną stronę internetową. Wymienionych jest na niej kilkadziesiąt obietnic jakie rząd i prezydent Bronisław Komorowski mają do spełnienia. PiS przypomina, że w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi Donald Tusk i Komorowski prosili o 500 dni na ich realizację. Na stronie znajdują się trzy zegary odliczające czas, który pozostał na spełnienie zapowiedzi.

PO: Naszym sukcesem jest pozytywny obraz premiera

Rzecznik klubu PO podkreśla, że najważniejsze że 1000 dni rządu upłynęło bez większych perturbacji. Podkreśla, że już bardzo wiele udało się zrobić - jednak dodaje, że jeszcze mnóstwo pracy przed rządem.

Według Andrzeja Halickiego jednym z największych sukcesów pozytywny obraz premiera i polskiej gospodarki na całym świecie. _ - Premier jest chwalony na całym świecie _ - argumentował poseł.

POSŁUCHAJ POSŁA ANDRZEJA HALICKIEGO:

Polityk PO uważa też, że rząd nie złamał obietnicy dotyczącej niepodwyższania podatków. _ - VAT jest podatkiem pośrednim, jest neutralny dla przedsiębiorców _ - tłumaczy Halicki.

POSŁUCHAJ POSŁA ANDRZEJA HALICKIEGO:

Rzecznik klubu PO pytany o to dlaczego wciąż nie udało zrealizować się obietnicy zmniejszenia liczby posłów czy likwidacji Senatu - odpowiada, że na takie zmiany nie ma w parlamencie konstytucyjnej większości.

Rzecznik rządu Paweł Graś jest przekonany, że rząd Donalda Tuska zdał egzamin w najtrudniejszych momentach. Graś zaznaczył, że obecny rząd obronił polską gospodarkę przed globalnym kryzysem i umocnił naszą pozycje na arenie międzynarodowej. Rzecznik rządu podkreślił, że przez 1000 dni udało się zrealizować obietnice dotyczące armii.

Zdaniem Grasia rząd może pochwalić się też niezwykłą skutecznością w wykorzystywaniu unijnych pieniędzy. Rzecznik rządu podkreślił, że rząd Donalda Tuska pokonał wiele przeszkód utrudniających budowę dróg i autostrad. Ale nie wszystko się udało. Chodzi m.in. o reformę zdrowia.

POSŁUCHAJ PAWŁA GRASIA:

(Dźwięk: IAR)

Rząd na początku swojej kadencji obiecywał między innymi: likwidację Senatu, podatek liniowy i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych jeszcze w tej kadencji. Premier zapowiadał także reformę służby zdrowia. Rząd zrealizował między innymi reformę emerytur pomostowych i rozpoczął proces profesjonalizacji armii.

Lewica: Te rządy to głównie walka z PiS-em

Bartosz Arłukowicz z lewicy zaznacza, że teraz Donald Tusk stoi pod ścianą i musi zabrać się za reformy. _ - Te tysiąc dni upłynęły przede wszystkim na przepychankach z PiS _ - mówi poseł.

POSŁUCHAJ POSŁA ARŁUKOWICZA:

Polityk ma nadziję, że rząd zakończy w końcu spór polityczny i podejmie trud nie tylko reformy służby zdrowia, ale także systemu emerytalnego. - _ Reformy tych dziedzin życia są koniecznością _ - podkreśla Arłukowicz.

POSŁUCHAJ POSŁA ARŁUKOWICZA:

Pawlak: PSL jest mniej widoczne

_ - PSL w koalicji skupia się na sprawach praktycznych i mniej widowiskowych _ - powiedział szef ludowców, Waldemar Pawlak.

Dziś mija 1000 dni od powołania rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Wicepremier Pawlak, który był gościem Sygnałów Dnia, przyznał, że PSL jest mniej widoczny w tej koalicji.

Jak podkreślił, nie oznacza to jednak, że koalicjant PO nic nie robi. -_ Z mojej inicjatywy został obniżony podatek VAT na żywność z 7 na 5 proc. _- podkreśla wicepremier.

POSŁUCHAJ WICEPREMIERA PAWLAKA:

Pawlak powiedział, że rząd Donalda Tuska działał w trudnych warunkach. Zaczynał przy wysokim wzroście gospodarczym i dobrej koniunkturze. Później jednak w połowie 2008 roku pojawił się kryzys gospodarczy, ponadto Polskę kilkakrotnie nawiedziła powódź, a w tym roku w katastrofie lotniczej zginął prezydent kraju.

Wicepremier Pawlak wśród zadań, których rząd nie wykonał, wymienił tak zwane jedno okienko przy zakładaniu firmy oraz uregulowanie kwestii opcji walutowych.

Opozycja krytykuje za IPN i KRRIT

Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, członek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości krytycznie ocenia dotychczasowe działania rząduTuska.

Gość _ Salonu Politycznego Trójki _ uważa, że to, iż Polska jako jedyny kraj zanotowała w zeszłym roku wzrost gospodarczy jest raczej efektem nieznacznego powiązania z systemem finansowym Europy niż realizacją koncepcji programowych PO.

Wicemarszałek Senatu przestrzega przed postulowaną przez Platformę głęboką prywatyzacją, która będzie oznaczać silniejsze związanie z rynkiem europejskim. Podkreślił również, że gabinet Donalda Tuska dokonał wielu szkodliwych zmian.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ROMASZEWSKIEGO:

Romaszewski uważa, że szczególnie skandaliczne jest dokonywanie zmian w Instytucie Pamięci Narodowej. W jego opinii ta instytucja jest bardzo ważna dla państwa i dokumentowania jego historii. Polityk PiS zaznaczył również, że Platforma dąży do upolitycznienia mediów publicznych o czym świadczą ostatnie posunięcia wKrajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)