Notowania

PiS
19.01.2011 09:50

PiS chce postawić Tuska przed Trybunałem

Zdaniem opozycji premier znał prawdziwe przyczyny smoleńskiej tragedii, ale je ukrywał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Aktualizacja: 12:20

Rzecznik PiS Adam Hofman nie wykluczył, że jego partia złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Sprawiedliwości premiera i niektórych ministrów. Dodał jednak, że najpierw trzeba zmienić wizerunek Polski po raporcie MAK na temat katastrofy smoleńskiej.

Zdaniem Adama Hofmana, premier ponosi odpowiedzialność polityczną za katastrofę. Według posła, szef rządu od kwietnia wiedział o przyczynach katastrofy i ukrywał je.

Rzecznik PiS uważa, że odpowiedzialność polityczną powinni ponieść też minister obrony Bogdan Klich, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, szef polskiej komisji badającej katastrofę Jerzy Miller oraz odpowiedzialny za organizację lotu z 10 kwietnia 2010 minister w Kancelarii Premiera Tomasz Arabski.

- _ Podam komplet nazwisk osób, którzy w zasadzie już dziś powinny przestać być ministrami. To zarówno minister Miller jak i minister Sikorski _ - powiedział w Trójce Hofman. _ - Wczoraj szef Komisji Europejskiej na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego powiedział, że nikt z Polski nie zgłosił się po pomoc do Unii Europejskiej, której jesteśmy członkami, wiec minister Sikorski już powinien być spakowany. No i Tomasz Arabski, który odpowiadał za organizacje tego lotu _ - wyliczał rzecznik PiS.

POSŁUCHAJ ADAMA HOFMANA:

(Źródło: IAR)

Adam Hofman powiedział, że odpowiedzialność za katastrofę ponoszą Rosjanie. - _ Gdyby nie komunikaty z wieży, samolot by nie spadł _ - uważa rzecznik PiS. Adam Hofman dodał, że polska prokuratura powinna nadal badać wątek zamachu. Jego zdaniem, dotychczasowe doniesienia nie dają podstaw, by odstąpić od tej tezy.

- _ To, co widziałem wczoraj moim zdaniem jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego spadł ten samolot, kto za to odpowiada. Teraz trzeba tylko ustalić, co za tym stało, tzn. czy to był zbieg okoliczności, bałagan, naciski z Moskwy, splot tych czynników czy celowe działanie _ - mówił rzecznik PiS.

POSŁUCHAJ *ADAMA HOFMANA*:

(Źródło: IAR)

Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie sejmu poświęcone katastrofie smoleńskiej. Głównym punktem obrad będzie wystąpienie premiera dotyczące działań rządu zmierzających do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy, w związku z publikacją raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Rozpocznie się ono o godz. 15.

Informację przedstawią premier Donald Tusk oraz m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który kieruje polską komisją wyjaśniającą przyczyny katastrofy.

Antoni Macierewicz z PiS obawia się, że informacja rządu w sprawie przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej będzie próbą manipulacji.

Szef zespołu parlamentarnego wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej podejrzewa, że rząd będzie chciał uzasadniać tezę, że wszystkiemu winni są Polacy.

POSŁUCHAJ ANTONIEGO MACIEREWICZA:

(Źródło: IAR)

Platforma Obywatelska spodziewa się serii pytań ze strony Prawa i Sprawiedliwości podczas informacji rządu dotyczącej katastrofy prezydenckiego samolotu.

Poseł PO Sławomir Neumann ma nadzieję, że padnie termin przedstawienia polskiego raportu w tej sprawie. Obawia się jednak, że opozycja tak pokieruje debatą, że nie będzie ona zbyt merytoryczna.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NEUMANNA:

(Źródło: IAR)

Sojusz Lewicy Demokratycznej oczekuje, że premier przedstawi plan działania w związku z publikacją raportu MAK. Szef sejmowej komisji obrony narodowej Stanisław Wziątek mówi, że - jego zdaniem - wciąż można odwołać się do ICAO, bo słowa rzecznika Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, który mówił o tym, że sprawa katastrofy nie jest przedmiotem badania dla ICAO, miały charakter nieformalny.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA WZIĄTKA:

(Źródło: IAR)

Stanisław Wziątek nie wyklucza też, że rząd powinien zwrócić się o pomoc do Komisji Europejskiej. Jose Manuel Barroso wczoraj mówił, że komisja gotowa jest wesprzeć Polskę w działaniach dotyczących wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Polityk SLD mówi, że Sojusz także proponował zwrócenie się do instytucji międzynarodowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t129410.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/hofman;tusk;dal;sie;ograc;rosjanom,98,0,755810.html) Hofman: Tusk dał się ograć Rosjanom Ta cała propagandowa bajeczka z raportu MAK nie obroniła się!
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t129430.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polscy;piloci;zostali;naprowadzeni;na;smierc,160,0,755872.html) "Polscy piloci zostali naprowadzeni na śmierć" Antoni Macierewicz oskarża Rosjan i polski rząd o ukrywanie prawdziwych przyczyn katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t75352.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kontrolerzy;chcieli;odeslac;tu-154;na;zapasowe;lotnisko,5,0,755973.html) Kontrolerzy chcieli odesłać Tu-154 na zapasowe lotnisko Tak wynika z zamieszczonych na stronie internetowej MAK zapisów rozmów telefonicznych.
Tagi: PiS, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz