Notowania

jerzy buzek
30.12.2010 16:58

Proces Chodorkowskiego - Buzek jest rozczarowany

Szef Parlamentu Europejskiego uważa, że Rosja ma wiele do zrobienia w sferze praworządności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyraził bardzo duże rozczarowanie procesem byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa. Obaj zostali skazani na 13,5 roku więzienia w drugim procesie. *

Chodorkowski i Lebiediew odbywają już kary wiezienia orzeczone w pierwszym procesie. W zakładzie karnym pozostaną do 2017 roku.

- _ Jestem bardzo rozczarowany. Proces Michaiła Chodorkowskiego był papierkiem lakmusowym tego, jak praworządność i prawa człowieka są traktowane w dzisiejszej Rosji. W efekcie stał się charakterystycznym symbolem wszystkich systemowych problemów w sądownictwie _ - oświadczył Buzek na wieść o wyroku.

Przewodniczący PE wyraził wiarę w szczerość intencji prezydenta Rosji Dimitrija Medwiediewa w odniesieniu do modernizacji kraju. - _ Ale by stało się to rzeczywistością, okazje takie jak dzisiejsza nie mogą być zaprzepaszczone. Rosji pozostaje jeszcze bardzo długa droga do przebycia _ - oświadczył.

Buzek wyraził też _ głęboką solidarność _ z rodziną Chodorkowskiego. - _ Spotkałem się z jego matką Martiną Chodorkowską 15 grudnia w Strasburgu. Jest odważną kobietą, której odwagę i wiarę zdecydowanie podziwiam _ - powiedział.

Chodorkowski i Lebiediew zostali w poniedziałek uznani za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej i wyprania uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Uznanie ich winy wywołało zaniepokojenie na świecie. Wiele państw krytykowało rosyjski wymiar sprawiedliwości i sytuację w dziedzinie praw człowieka w Rosji.

Od maja 2005 roku Chodorkowski i Lebiediew odbywają już kary po osiem lat łagru za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków. Prokurator wniósł o zaliczenie im na poczet nowych kar okresu, jaki upłynął od ich aresztowania w 2003 roku, co sędzia uwzględnił.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierają wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t127455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;uslyszal;wyrok;posiedzi;jeszcze;6;lat,49,0,745521.html) Chodorkowski usłyszał wyrok. Posiedzi jeszcze 6 lat Na poczet nowej kary - 14 lat więzienia - sąd zaliczył byłemu szefowi Jukosu już odsiedziane osiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uniewinnienie;oznacza;wine;putina,49,0,744241.html) Uniewinnienie oznacza winę Putina _ Wiedomosti _: Uniewinnienie szefów Jukosu to wyrok dla rosyjskiego systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t91282.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ashton;rosja;musi;szanowac;prawo,23,0,743959.html) Ashton: Rosja musi szanować prawo Szefowa dyplomacji UE skomentowała tak wyrok w sprawie Chodorkowskiego.
Tagi: jerzy buzek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz