Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie poparcie dla Komorowskiego, Kaczyński traci

0
Podziel się

Kandydat PO może liczyć na 47,6 proc. głosów.

Rośnie poparcie dla Komorowskiego, Kaczyński traci
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bEpxQXfp

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii _ Homo Homini _ dla Polskiego Radia.

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się jutro, kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskałby 47,6 procent głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 32,5 procent. W stosunku do sondażu sprzed tygodniaBronisław Komorowskizyskał 4,3 punktu procentowego poparcia, aJarosław Kaczyńskistracił 3,7.

Marcin Duma z _ Homo Homini _ podkreśla, że jest to efekt obecności kandydatów w mediach w ostatnich dniach. _ Być może okazała się skuteczną strategia Platformy Obywatelskiej, która zakładała wspólną promocję i pokazywanie się Bronisława Komorowskiego iDonalda Tuskaczyli wsparcie Komorowskiego autorytetem szefa rządu. Z kolei w przypadku Jarosława Kaczyńskiego być może wyczerpała się formuła jego dotychczasowej kampanii, gdzie on był wycofany i pokazywał się rzadko, wyłącznie w zainscenizowanych sytuacjach _ - dodaje Duma.

bEpxQXfr

Natomiast zdaniem profesora Henryka Domańskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN poparcie dla kandydatów na prezydenta będzie się wahać. Według profesora wahania wynikają z kilku przyczyn.

POSŁUCHAJ HENRYKA DOMAŃSKIEGO:

źródło: IAR

Profesor Domański wyraził też opinię, że prezydent zostanie wybrany dopiero w drugiej turze. Zdaniem socjologa w przyszłości, na spadek poparcia dla kandydata Platformy Obywatelskiej będzie miała powódź.

bEpxQXfx

POSŁUCHAJ HENRYKA DOMAŃSKIEGO:


źródło: IAR

W sondażu na trzecim miejscu znalazł sięGrzegorz Napieralskiz poparciem 6,1 procent, a na kolejnych miejscachWaldemar Pawlak(4,2 proc.),Andrzej Olechowski(1,6 proc.),Marek Jurek(0,7 proc.),Andrzej Lepper(0,7 proc.),Janusz Korwin-Mikke (0,6 proc.),Kornel Morawiecki(0,1 proc.) oraz Bogusław Ziętek (0,1 proc.). 5,6 procent ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby
swój głos.

bEpxQXfy

63,7 procent ankietowanych zadeklarowało, że poszłoby do wyborów, gdyby odbywały się one jutro.

Sondaż został przeprowadzony 28 maja przez Instytut Badania Opinii _ Homo Homini _ metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1072 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

Polskie Radio wybrało Instytut Badania Opinii _ Homo Homini _ do przeprowadzenia sondaży prezydenckich. Instytut ten w ostatnich wyborach w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego uzyskał wyniki sondaży najbardziej zbliżone do faktycznych wyników głosowania.

bEpxQXfz
bEpxQXfS
KOMENTARZE
(0)