Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce stworzyć konkurencję dla publicznej służby zdrowia

0
Podziel się:

Kopacz: Na razie w dwóch województwa wpuścimy prywatnych ubezpieczycieli konkurujących z NFZ.

Rząd chce stworzyć konkurencję dla publicznej służby zdrowia
(kprm.gov.pl)
bEJdFNVN

Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotneubezpieczenia zdrowotne powinny zacząć obowiązywać w 2011 r. - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Także w przyszłym roku w dwóch województwach ma ruszyć program pilotażowy mający stworzyć konkurencję dla NFZ.

Minister Ewa Kopacz zapowiedziała, że w przyszłym roku ruszy pilotażowy program dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że program obejmie dwa województwa: pomorskie i dolnośląskie.

Jej zdaniem, program będzie pierwszym krokiem do stworzenia konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

bEJdFNVP

- _ To będą dwa województwa, w których chcemy wpuścić typowych, prywatnych ubezpieczycieli konkurujących z Narodowym Funduszem Zdrowia. Składka od ludzi mieszkających na tych terenach trafi do prywatnych ubezpieczycieli i to oni będą zawierać umowy i pokazywać jak skrócą czas oczekiwania i czy są bardziej sprawni niż NFZ - tłumaczyła minister Kopacz. _

_ POSŁUCHAJ MINISTER KOPACZ: _

_ _

_ - _ Jeśli się okaże, ze ten pilotaż będzie przez nas odebrany bardzo dobrze, to wtedy jestem przekonana, że ruszymy pełną parą z ustawą, która pokaże, że ten rynek jest otwarty i proszę bardzo, kto lepszy, niech na ten rynek wchodzi _ - _powiedziała Kopacz.

bEJdFNVV

Minister Kopacz poinformowała, że zakończono prace nad projektem ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Chodzi o rynek usług zdrowotnych wart kilkanaście miliardów złotych. Minister Ewa Kopacz dodała, że projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych musi jeszcze trafić do konsultacji społecznych.

Założenia projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia przedstawił wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Zaznaczył, że nie spowodują one dopłat do świadczeń medycznych, które są obecnie gwarantowane ze środków publicznych.

Jak mówił wiceminister, ubezpieczenia mają zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych, który już w Polsce funkcjonuje, a rynek ten ma wartość od 22 do 30 mld zł rocznie. Oznacza to, że do 30 proc. środków przeznaczanych na ochronę zdrowia pochodzi z dodatkowych dopłat pacjentów.

bEJdFNVW

_ - _ Forma płatności, kiedy przychodzę i płacę za wizytę, czy przychodzę i płacę za procedurę, jest w moim przekonaniu bardzo barbarzyńską formą finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, kompletnie nieprzystającą do faktu, że znajdujemy się obecnie w XXI wieku _ - _mówił Szulc podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Podkreślił, że taka forma odpłatności nie ma nic wspólnego z dzieleniem się ryzykiem w populacji, a zabezpieczają to dodatkowe ubezpieczenia.

W ocenie Szulca, obecna forma odpłatności za prywatne świadczenia zdrowotne powoduje _ _ hazard moralny _. _Sprowadza się on do tego, że pieniądze za wykonane świadczenia nie trafiają tam, gdzie trafiać powinny i bardzo często mamy do czynienia z podwójną odpłatnością.

_ Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że dodatkowe ubezpieczania zdrowotne _ nie mogą zaburzać obecnego systematu kolejkowego wynikającego z ubezpieczenia w NFZ _. Zaznaczyła też, że _ muszą być zabezpieczeni najsłabsi pacjenci _. _

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t112752.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/10;mld;zl;dlugow;kopacz;uzdrowi;system,68,0,689220.html) 10 mld zł długów. Kopacz uzdrowi system? - _ Natomiast wszyscy wiemy, że brak wykorzystania sprzętu i zasobów ludzkich po godzinach pracy powoduje, że wydłużają się kolejki. Sprzęt sobie stoi, marnieje, a ludzie biegają i szukają prywatnych gabinetów _ - _powiedziała Kopacz. Dodała, że oferty, które przygotują dodatkowi ubezpieczyciele będą obejmować m.in. medycynę pracy, rehabilitację, listę leków refundowanych, niektóre świadczenia gwarantowane oraz leczenie stomatologiczne.

bEJdFNVX

_ - _ To co będziemy proponować jako dodatkowe ubezpieczenia dla tych ludzi, którzy i tak chodzą do prywatnych gabinetów, ma być transparentne i z korzyścią dla tych, którzy mogą liczyć tylko na NFZ _ - _podkreśliła minister.

MZ chce, by obowiązywały dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń: suplementarne i komplementarne. Pierwsze mają zapewnić m.in. krótszy czas oczekiwania na świadczenia, które są obecnie gwarantowane, drugie - mają umożliwić dostęp do świadczeń, które nie są finansowane przez państwo.

W ustawie wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia ma znaleźć się m.in. ich definicja oraz zapisy umożliwiające objęcie prywatnym ubezpieczeniem także świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz finansowanie ubezpieczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia gwarantujące dostęp do świadczeń deficytowych ma być przewidziana ulga podatkowa. W ustawie zostaną określone wymagania, jakie powinni spełniać prywatni ubezpieczyciele.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t86496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;przedstawi;plan;reformy;sluzby;zdrowia,163,0,587171.html) Prezydent przedstawi plan reformy służby zdrowia Powstają projekty ustaw, oparte częściowo na dorobku prof. Religi. Wyniki poznamy w kwietniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zmienia;ustawy;zdrowotne;lekarze;krytykuja,201,0,690889.html) Rząd zmienia ustawy zdrowotne. Lekarze krytykują Pakiet ustaw dotyczących m.in. przekształcenia szpitali w spółki, zmian w kształceniu medyków oraz sposobów dochodzenia odszkodowań przyjąć ma dziś Rada Ministrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lekarze;ostrzegaja;rzadowe;ustawy;sa;zagrozeniem,38,0,692774.html) Lekarze ostrzegają: Rządowe ustawy są zagrożeniem Naczelna Rada Lekarska ocenia rządowy pakiet zdrowotny.
bEJdFNWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)