Notowania

tajlandia
14.03.2010 10:55

Tajlandczycy dają rządowi dobę na rozwiązanie parlamentu

100 tysięcy protestantów broni byłego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/UDO WEITZ)

Dziesiątki tysięcy manifestantów ściągają do Bangkoku z północnych i północno-wschodnich regionów Tajlandii. Dają rządowi ultimatum.

Według agencji Reutera, w niedzielę w stolicy Tajlandii zebrało się ok. 80 tysięcy zwolenników byłego premiera Thaksina Shinawatry. Thaksin został usunięty z urzędu w 2006 roku w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez wojskowych zarzucających mu korupcję i nepotyzm. AFP pisze, że według organizatorów wiecu, ok. południa czasu lokalnego (6 rano czasu polskiego) w stolicy Tajlandii było ok. 100 tysięcy ludzi.

_ - Żądamy, aby rząd oddał władzę poprzez rozwiązanie parlamentu; żeby zwrócił władzę ludziom _ - mówił do tłumu zgromadzonych jeden z przywódców protestu, szef Zjednoczonego Frontu na rzecz Demokracji przeciwko Dyktaturze, Veera Musikapong. - _ Od teraz dajemy rządowi 24 godziny na spełnienie naszych żądań _ - groził.

Zapowiedzieli, że jeśli rząd nie odpowie na ich postulaty, masowo ruszą w stronę kluczowych punktów w mieście, całkowicie paraliżując ruch. Ultimatum mija w poniedziałek w południe czasu lokalnego (6 rano czasu polskiego).

W cotygodniowym przemówieniu radiowym w niedzielę premier Abhisit Vejjajiva zapowiedział, że nie ma zamiaru rozwiązywać parlamentu.

W Bangkoku rozmieszczono około 50 tysięcy funkcjonariuszy policji, żołnierzy i innych sił bezpieczeństwa. Premier zastrzegł jednak, że władze nie zamierzają użyć siły wobec manifestantów. Przywódcy protestujących zapowiadają, że masowe manifestacje będą miały pokojowy charakter, nawet jeśli miałyby trwać kilka dni.

Gwałtowne manifestacje zwolenników byłego premiera odbyły się w Tajlandii wiosną 2009 roku. W czasie ulicznych wystąpień dwie osoby zostały zabite, a ponad 120 zostało poważnie rannych.

Sytuacja polityczna w kraju

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: tajlandia, protesty, rząd, parlament, rozwiązanie, premier, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz