Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tysiąc demnstrantów starało zablokować Wall Street

0
Podziel się:

Demonstranci przemaszerowali ulicami od pobliskiego parku Zuccotti, ale do blokady giełdy nie doszło, bo budynek chroniły metalowe zapory i kordon funkcjonariuszy ustawiony tam od godziny siódmej rano.

Tysiąc demnstrantów starało zablokować Wall Street
(PAP/EPA)

Około tysiąca demonstrantów ruchu Okupuj Wall Street (OWS) przeciw nierównościom społecznym zebrało się w dzisiaj rano (czasu miejscowego) na dolnym Manhattanie, próbując dostać się w pobliże gmachu nowojorskiej giełdy i zablokować do niej dostęp.

Demonstranci przemaszerowali ulicami od pobliskiego parku Zuccotti, ale do blokady giełdy nie doszło, bo budynek chroniły metalowe zapory i kordon funkcjonariuszy ustawiony tam od godziny siódmej rano. Kilkanaście osób aresztowano.

Do blokady miało dość w dniu, w którym upływają dokładnie dwa miesiące od początku protestów. Zaczęły się 17 września w Nowym Jorku i wkrótce rozszerzyły się na całą Amerykę oraz wiele innych krajów.

Na polecenie burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga na początku tego tygodnia policja zlikwidowała obozowisko OWS w parku Zuccotti, gdzie uczestnicy protestu utworzyli miasteczko namiotowe. Jednak już następnego dnia znowu zebrali się oni w tym samym miejscu.

Również na czwartek działacze ruchu planują demonstracje na stacjach metra i wezwali nowojorskich studentów, by o godz. 15 zebrali się na placu Union Square na wiecu solidarności z ruchem _ 99 procent _.

Zobacz materiał video (ang):

Podobne demonstracje odbywają się tego dnia także w innych miastach. Policja dokonuje prewencyjnych aresztowań wśród protestujących. W Dallas w stanie Teksas policja usunęła w nocy protestujących z obozowiska w pobliżu miejscowego ratusza.

Środowiska konserwatywne ostro potępiają demonstrantów, a prawicowe media nagłaśniają wszelkie przypadki stosowania przemocy i wykroczenia przeciw porządkowi publicznemu na zajmowanych przez nich placach.

Ruch Okupuj Wall Street powstał pod hasłami zmniejszenia rosnących nierówności dochodów w USA i ukarania banków za nadużycia, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku i globalnej recesji. OWS twierdzi, że reprezentuje _ 99 procent _ społeczeństwa amerykańskiego, potraktowane nie fair przez najzamożniejsze 1 procent.

Czytaj więcej o ruchu oburzonych w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t163491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;okupacje;wall;street;dostali;setki;tysiecy,169,0,940969.html) Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t161109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;protest;oburzeni;kontra;kapitalizm,237,0,936173.html) "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t78768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;nadal;pod;dyktando;rynkow;europejskich,226,0,968162.html) Wall Street nadal pod dyktando rynków europejskich Inwestorzy na amerykańskiej giełdzie spanikowali w końcówce notowań.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)