Notowania

bezrobocie
06.03.2009 15:17

USA: Stopa bezrobocia najwyższa od 25 lat

W lutym w USA pracę straciło 651 tys. osób. Tym samym stopa bezrobocia wzrosła do 8,1 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

W lutym w USA pracę straciło 651 tys. osób. Tym samym stopa bezrobocia wzrosła do 8,1 procent. To najwyższy poziom od 25 lat.

Luty był trzecim miesiącem z rzędu, kiedy z amerykańskiej gospodarki ubyło 600 i więcej tysięcy miejsc pracy. Od grudnia 2007 roku - początku recesji w USA - pracę straciło 4,4 mln osób.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się w lutym stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,9 proc. i spadku liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 650.000.

Według raportu Departamentu Pracy w lutym w przemyśle pracę straciło 168 tys. zatrudnionych - w tym 25,3 tys. w przemyśle maszynowym oraz 27,5 tys. w przedsiębiorstwach z branż związanych z produkcją metali.

*ZOBACZ W JAK NIEKONWENCJONALNY SPOSÓB PAUL NAWROCKI POSZUKUJE PRACY NA ULICACH NOWEGO JORKU: *

Dalszą redukcję zatrudnienia oraz cięcie kosztów zapowiadają producenci samochodów. Przykładowo General Motors nie wyklucza, iż w niedalekiej przyszłości będzie zmuszony do zwolnienia 47 tys. pracowników na całym świecie. Natomiast Chrysler już ogłosił, że 3 tys. zatrudnionych w tym koncernie straci pracę.

W lutym ponad 375 tys. osób straciło pracę w szeroko rozumianych usługach, które obejmują banki, firmy ubezpieczeniowe, gastronomię oraz handel. Firmy z sektora finansowego zwolniły w ciągu miesiąca 44 tys. pracowników (w styczniu było to 52 tys.).

Także ponad 100 tys. osób zwolniły firmy związane z budownictwem.

Tagi: bezrobocie, gospodarka, usa, praca, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz