Notowania

węgry
24.11.2010 18:53

Węgrzy muszą wybrać, czy chcą być w OFE, czy nie

Węgierski rząd dał możliwość powrotu do państwowego systemu emerytalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Rząd węgierski dał obywatelom wpłacającym składki na otwarte fundusze emerytalne czas do końca stycznia na podjęcie decyzji o ewentualnym powrocie do systemu publicznego.

Węgrzy przekazują do funduszy emerytalnych 9,5 proc. swych zarobków brutto. Ci, którzy zaczęli pracować po 1998 r., muszą wpłacać 8 proc. zarobków do funduszy prywatnych i 1,5 proc. do państwowych. Osoby zatrudnione wcześniej miały możliwość pozostania całkowicie w systemie publicznym.

Pod koniec października rząd przyjął jednak ustawę, zgodnie z którą wszystkim przyszłym emerytom stworzono możliwość powrotu do całkowicie państwowego systemu emerytalnego. Teraz dano im na to czas do końca stycznia.

- _ Członkowie prywatnych kas emerytalnych będą musieli do 31 stycznia podjąć decyzję, czy wracają do systemu państwowego, czy też chcą pozostać w systemie prywatnym, który od połowy grudnia nie będzie już obowiązkowy, tylko dobrowolny _ - oświadczył po posiedzeniu Rady Ministrów minister gospodarki Gyoergy Matolcsy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegrzy;wprowadzaja;nowy;podatek;kryzysowy,214,0,694998.html) Węgrzy wprowadzają nowy podatek. Kryzysowy
Jak zaznaczył, zwolennikom OFE państwo nie będzie już gwarantować emerytur, a żeby w nich pozostać, trzeba będzie złożyć specjalną deklarację. Wszyscy, którzy tego nie uczynią, zostaną automatycznie przeniesieni do systemu państwowego - informuje portal InfoRadio.hu.

Do 18 funduszy emerytalnych na Węgrzech należy obecnie około 3 mln osób.

Matolcsy oświadczył, że ustawę o funduszach emerytalnych trzeba było przyjąć, bo w kasie emerytalnej jest ogromna dziura - wypłaca się z niej o 1/3 więcej, niż wynoszą wpływy ze składek.

Rząd podjął już środki, by ograniczyć ewentualne protesty przeciwko tym krokom, znacznie ograniczając kompetencje Trybunału Konstytucyjnego. 10 listopada parlament wprowadził do konstytucji poprawkęuniemożliwiającą Trybunałowi wydawanie orzeczeń w sprawach budżetu i podatków, o ile nie mają one związku z przestrzeganiem traktatów międzynarodowych czy praw podstawowych. W tekście nie uwzględniono wśród praw podstawowych prawa własności, wobec czego Trybunał nie może orzekać w sprawach związanych z funduszami emerytalnymi.

W kwietniowych wyborach parlamentarnych centroprawicowa partia Fidesz zdobyła ponad 2/3 miejsc w parlamencie, co umożliwia jej wprowadzanie zmian do konstytucji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t117153.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;w;ofe;nie;bedzie;rewolucji;emeryci;nie;straca,134,0,722054.html) Tusk: W OFE nie będzie rewolucji. Emeryci nie stracą Nad zmianami w OFE pracuje kilka zespołów - potwierdził premier. Zostaną przedstawione w ciągu tygodnia. Mają one dać oszczędności. Prezes PiS nie wierzy w skuteczność tych zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;po;zmianach;w;ofe;dlug;publiczny;30-40;proc;pkb,216,0,721880.html) Boni: Po zmianach w OFE dług publiczny 30-40 proc. PKB Minister twierdzi, że trzeba wprowadzić nowe obligacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t98248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;zajmie;sie;sposobem;liczenia;dlugu;publicznego,251,0,655355.html) Bruksela zajmie się sposobem liczenia długu publicznego Zmiany systemu chce m.in. Polska, Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz