Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBOS: Polacy bardziej ufają Komorowskiemu niż Tuskowi

0
Podziel się

Ranking popularnych polityków od kilku tygodni wygląda podobnie.

CBOS: Polacy bardziej ufają Komorowskiemu niż Tuskowi
(PAP/Tomasz Gzell)
bEgpkEvF

*Podobnie jak w ubiegłych miesiącach największym zaufaniem Polaków - wynika z sondażu CBOS - cieszy się marszałek Sejmu, wykonujący jednocześnie obowiązki głowy państwa,Bronisław Komorowski, kandydat PO na urząd prezydenta. Na drugim miejscu jestDonald Tusk. *

Według ankiety CBOS z pierwszej połowy maja, Komorowskiego darzyło zaufaniem 70 proc. badanych, o 5 punktów więcej niż w sondażu kwietniowym, przeprowadzonym w czasie żałoby narodowej.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8 - 13 maja na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Po kwietniowej poprawie notowań na relatywnie wysokim poziomie kształtują się także oceny premiera Donalda Tuska, któremu, tak samo jak przed miesiącem, przypadło drugie miejsce w majowym rankingu (60 proc. deklaracji zaufania, o 3 punkty więcej niż w kwietniu).

bEgpkEvH

Trzecią pozycję - tak jak w kwietniu - zajmuje szef MSZRadosław Sikorski(53 proc.). Zaufaniem niemal połowy respondentów cieszą się: wicepremier, kandydat PSL na urząd prezydentaWaldemar Pawlak, minister zdrowiaEwa Kopaczoraz były prezydentLech Wałęsa(po 47 proc. wskazań).

Niewiele mniej osób (45 proc.) deklaruje zaufanie doJarosława Kaczyńskiego, głównego rywala Bronisława Komorowskiego w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Zaufanie nieco ponad dwóch piątych respondentów budzi również ubiegający się o prezydenturęAndrzej Olechowski(43 proc.) oraz lider SdPlMarek Borowski(41 proc.). Pierwszą dziesiątkę polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zamyka w tym miesiącu kandydat SLD w wyborach prezydenckichGrzegorz Napieralski, któremu ufa ponad jedna trzecia badanych (36 proc.).

bEgpkEvN

Spośród przedstawicieli sceny politycznej uwzględnionych w majowym sondażu relatywnie największą nieufność budzi Jarosław Kaczyński, jednak obecnie nie ufa mu tylko 34 proc. badanych, a więc wciąż zdecydowanie mniej niż przed smoleńską tragedią (w pierwszym kwartale br. - 51 proc.).

Około jednej czwartej respondentów nie ma zaufania do byłego prezydenta Lecha Wałęsy (27 proc.) oraz premiera Donalda Tuska (24 proc.).

Zdecydowanie lepsze niż w kwietniu są oceny minister zdrowia Ewy Kopacz. Zaufanie do niej deklaruje aż o 11 punktów procentowych więcej badanych niż miesiąc temu, a jednocześnie wyraźnie mniej osób wyraża w stosunku do niej nieufność (spadek o 6 punktów). Są to najlepsze z rejestrowanych dotychczas ocen Ewy Kopacz - stwierdza CBOS. Wydaje się - piszą autorzy sondażu - że ten wzrost notowań szefowej resortu zdrowia jest przede wszystkim odłożoną w czasie reakcją na jej rolę i zaangażowanie podczas prowadzonych w Moskwie prac związanych z identyfikacją ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

Drugim politykiem, który również bardzo wyraźnie zyskał od kwietnia w opinii badanych, jest lider SLD, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich Grzegorz Napieralski. Obecnie w porównaniu z kwietniem wyraźnie więcej osób go rozpoznaje (wzrost o 7 punktów procentowych), więcej też deklaruje do niego zaufanie (wzrost o 11 punktów).

bEgpkEvO

Wyraźnie gorzej niż przed miesiącem wypada bilans ocen wicepremiera, kandydata PSL w wyborach prezydenckich Waldemara Pawlaka. Nie ubyło (a nawet minimalnie przybyło - o 2 punkty procentowe) badanych mających do niego zaufanie, jednak znacznie więcej osób niż przed miesiącem (o 7 punktów) deklaruje w stosunku do niego nieufność. Zwiększył się także - choć już raczej w niewielkim stopniu - krytycyzm wobec Andrzeja Olechowskiego (wzrost deklaracji nieufności o 4 punkty procentowe przy nieznacznym, utrzymanym w granicach błędu pomiaru, wzroście deklaracji zaufania).

W maju po raz pierwszy na liście polityków CBOS uwzględnił nazwisko prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W ocenie niewielkiej grupy identyfikujących go osób ma jednak raczej dobre notowania - 11 proc. wskazań zaufania, 4 proc. - nieufności.

Mało znana jest także szefowa sztabu wyborczego Jarosława KaczyńskiegoJoanna Kluzik-Rostkowska. Nie rozpoznaje jej większość respondentów (62 proc.). Jednak w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, kiedy to po raz pierwszy CBOS sondował stosunek do niej, jej rozpoznawalność wyraźnie wzrosła (o 13 punktów procentowych). Trochę lepsze niż wówczas są też jej notowania (wzrost zaufania z 8 proc. do 16 proc. obecnie).

Lepiej znaną postacią niż kilka lat temu jest także przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, który ostatnio był bardziej widoczny w życiu publicznym poprzez swój udział w uroczystościach żałobnychLecha Kaczyńskiegoi apel o poparcie w wyborach Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do członków i sympatyków związku. Janusza Śniadka identyfikuje obecnie prawie połowa badanych (47 proc.)

bEgpkEwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)