Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
30.07.2007 15:47

Naczelna Rada Lekarska wzywa rząd do podjęcia propozycji RPO

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wzywa rząd do podjęcia propozycji reformy systemu ochrony zdrowia, przedstawionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do zwiększenia środków na ten cel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wzywa rząd do podjęcia propozycji reformy systemu ochrony zdrowia, przedstawionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do zwiększenia środków na ten cel.

Stanowisko prezydium NRL w tej sprawie PAP otrzymała w poniedziałek. Prezydium popiera zwłaszcza proponowane przez RPO wprowadzenie w miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia konkurujących ubezpieczalni, a także określenie zakresu i standardu gwarantowanych świadczeń zdrowotnych i wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń.

Chce też, by ubezpieczeniu podlegali wszyscy, którzy mają dochody, a państwo odprowadzało składki za tych, którzy dochodów nie mają. Rada Lekarska popiera wprowadzenie częściowej odpłatności za korzystanie z opieki szpitalnej (w zakresie zakwaterowania i wyżywienia).

Opowiada się też za osłabieniem bezpośredniego wpływu polityków na ochronę zdrowia oraz "rozwijaniem szeroko rozumianej odpowiedzialności obywateli za swoje zdrowie".

"Prezydium wzywa rząd do podjęcia tych propozycji w celu pilnej naprawy systemu ochrony zdrowia, w tym zwiększenia nakładów finansowych, co warunkuje skuteczność reformy" - napisano w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

Postulaty reformy zdrowia przedstawił na początku lipca Rzecznik Praw Obywatelskich. Zakładają one m.in. stworzenie trzech filarów ubezpieczenia zdrowotnego. W pierwszym filarze byłyby świadczenia gwarantowane, opłacane z obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne. W drugim filarze znalazłyby się świadczenia nieopłacane przez państwo, zaś trzeci filar stanowiłyby np. operacje plastyczne, za które pacjenci płaciliby sami.

Powołany przez Rzecznika zespół opowiadał się także za wprowadzeniem współpłacenia.(PAP)

dom/ bno/ gma/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz