Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opozycja zaatakuje rząd Tuska projektami ustaw

0
Podziel się

PiS zamiast podwyżki VAT chce podatku od banków. SLD domaga się legalizacji związków partnerskich i nowego rozdziału państwa od Kościoła.

Opozycja zaatakuje rząd Tuska projektami ustaw
(PAP/Radek Pietruszka)
bEirRpnV

PiS proponuje wprowadzanie podatku, który płaciłyby banki zamiast podwyżki stawki VAT z 22 na 23 proc. Według polityków partii, dałoby to większe środki do budżetu i nie uderzałoby finansowo w społeczeństwo. **SLD wyciągnie projekt ustawy dotyczącej legalizacji związków partnerskich, pakiet antykryzysowy i ustawy dotyczące rozdziału - państwa od Kościoła.

Jak przekonywał w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, podwyżka VAT, której chce rząd Donald Tuska, uderzy szczególnie w osoby zarabiające przeciętnie, albo poniżej przeciętnej. _ Jest to działanie obliczone na krótką metę _ - ocenił. Zaznaczył, że propozycja jego klubu _ nie sięga do kieszeni _ Polaków.

Wiceprezes PiS, wiceszefowa komisji finansów publicznych Beata Szydło przekonywała, że jednym z możliwych rozwiązań, które - gdyby je przyjąć - miałoby pozytywny wpływ na rozwiązanie problemu finansów publicznych, jest wprowadzanie podatku bankowego.

bEirRpnX

Przypomniała, że skutki podwyżki VAT proponowanej przez rząd to 5-5,5 mld zł dla budżetu. Zaznaczyła, że wzrost stawek VAT spowoduje podniesienie cen różnych grup towarów, w tym książek i żywności. Oceniła, że cena żywności, na którą podatek VAT został obniżony (z 7 do 5 proc.) też wzrośnie, bo w górę pójdą np. ceny energii, paliw i półproduktów.

Prawo i Sprawiedliwość wyliczyło, że przeciętne gospodarstwo domowe - jakim jest czteroosobowa rodzina - wyda z powodu podwyżki VAT-u około 600 złotych więcej w ciągu roku. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową - na który powoływała się Szydło - twierdzi z kolei, że najubożsi będą musieli zredukować swoje wydatki o około 20 procent.

Szydło argumentowała, że podatek bankowy wprowadzają teraz kraje reformujące swoją gospodarkę - Wielka Brytania i Węgry. Pozytywne stanowisko w tej sprawie zajęły też Francja oraz Niemcy.

Według jej szacunków - dzięki wprowadzeniu podatku od banków - budżet mógłby zyskać ponad 7 mld zł. Przekonywała, że jest to podatek _ nieuderzający w konsumentów _, prosty, łatwy do ściągania - bo nie dotyczy wielkiej grupy podatników. _ Dlaczego rząd woli podwyżkę VAT, woli obciążyć tysiące Polaków problemami finansów publicznych, niż zastosować podatek bankowy _ - pytała Szydło.

bEirRpod

Szydło poinformowała, że eksperci PiS pracują nad dokładnymi wyliczeniami w kwestii wprowadzenia podatku bankowego i - jak zapowiedziała - w najbliższym czasie klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawi gotowy projekt.

SLD zaatakuje związkami partnerskimi i rozdziałem państwa od Kościoła

Ustawa dotycząca legalizacji związków partnerskich, pakiet antykryzysowy i ustawy dotyczące rozdziału - państwa od Kościoła - takie projekty chce po wakacjach złożyć w Sejmie Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska mówi, że lewica chce zalegalizować związki parterskie zarówno hetero jak i homoseksualne. Zdaniem Piekarskiej, PO powinna poprzeć ten projekt, bo jak mówi, nie zawiera on zadnych kontrowersyjnych zapisów.

bEirRpoe

POSŁUCHAJ KATARZYNY PIEKARSKIEJ:

We wrześniu SLD chce także rozpocząć szeroką debatę na temat rozdziału państwa od Kościoła. Katarzyna Piekarska nie chce zdradzać zmian prawnych w tym zakresie, ale mówi że przepisy są już gotowe.

POSŁUCHAJ KATARZYNY PIEKARSKIEJ:

Pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach parlamentarnych odbędzie się 21 września.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t47412.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rezerwe;demograficzna;bierze;zus;to;i;tak;za;malo,178,0,664242.html) Rezerwę demograficzną bierze ZUS. To i tak za mało Minister Pracy Jolanta Fedak dopięła swego przy trzecim podejściu. Aby łatać dziurę w systemie emerytalnym rząd postanowił wczoraj wykorzystać prawie dwie trzecie Funduszu Rezerwy Demograficznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/akcyza;na;papierosy;w;gore;ale;wplywy;do;budzetu;w;dol,253,0,663805.html) Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół Na akcyzie państwo zarobiło przed rokiem blisko 54 mld zł. W tym roku - mimo podwyżek podatku na papierosy i tytoń - budżet dostanie o blisko miliard złotych mniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t103136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/25;proc;vat;-;tyle;bedziemy;placic;za;dwa;lata,121,0,651129.html) 25 proc. VAT - tyle będziemy płacić za dwa lata? Rząd nie zreformuje finansów państwa. Będzie musiał dalej podnosić podatki - zapowiadają ekonomiści. Pierwsza podwyżka jest już przesądzona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
bEirRpoy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)