Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet zdrowotny przyjęty. Nic nie zatrzyma reformy?

0
Podziel się:

Zmiany forsowane przez minister Kopacz dotyczą m.in. komercjalizacji szpitali, odszkodowań za błędy lekarskie i leków refundowanych.

Pakiet zdrowotny przyjęty. Nic nie zatrzyma reformy?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

[aktualizacja 14:30]

Rząd przyjął ustawy z pakietu zdrowotnego. Wśród nich projekty dotyczące zasad przekształcania szpitali w spółki oraz projektem o refundacji leków.

Projektami ustaw z pakietu zdrowotnego rząd zajmował się w tym tygodniu po raz drugi. Rząd ostatecznie dziś zaakceptował kluczowe ustawy: o działalności leczniczej, a także o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Premier Donald Tusk podkreśla, że ustawy wprowadzają gruntowne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Premier podkreślił, że ustawy zdrowotne już raz zostały przygotowane przez Sejm, ale w skutek weta prezydenta Kaczyńskiego nie weszły w życie. Teraz szef rządu ma nadzieję, że parlament szybko przyjmie propozycje rządu i ustawy trafią do podpisu na biurko prezydenta Komorowskiego.

W projekcie ustawy o działalności leczniczej zostało uregulowane funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Przewiduje on, że chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki, to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic. Te, które zdecydują się na przekształcenie, otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.

Minister Ewa Kopacz przekonuje, że przekształcenia własnościowe są konieczne, aby uszczelnić system finansowania służby zdrowia. Jak podkreślała, 75 procent szpitali w Polsce funkcjonuje dobrze. - _ Komercjalizacja ma być lekiem na rozwiązanie problemu placówek, które są źle zarządzane _ - mówiła minister zdrowia.

POSŁUCHAJ MINISTER KOPACZ:


Zgodnie z projektem, 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków. Bezpłatne będą leki mające udowodnioną skuteczność w leczeniu nowotworu złośliwego, choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki z programów terapeutycznych i chemioterapii.
Za opłatą ryczałtową dostępne będą leki refundowane wymagające stosowania dłużej niż 30 dni oraz te, których koszt miesięczny, przy odpłatności 30 proc., przekracza 5 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na tej samej zasadzie dostępne będą leki, które trzeba stosować krócej niż 30 dni, ale ich koszt, przy odpłatności 50 proc., przekracza 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/prywatna;sluzba;zdrowia;czy;politycy;slusznie;nia;strasza,100,0,633188.html) Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? Wydatki na leczenie Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 mld zł. Prywatne lecznictwo ma w tej kwocie coraz większy udział.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zdrowia;ma;pomysl;jak;skrocic;kolejki;do;lekarzy,0,0,645120.html) Resort zdrowia ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy Ma w tym pomóc szczegółowa kontrola danych pacjentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)