Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
psl
16.08.2010 16:17

Politycy PSL chcą "wybudzenia partii z uśpienia"

Kłopotek: Poprawa wizerunkowa partii jest niezbędna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jesteśmy _ w ogonie _, przestaliśmy być współkreatorem polityki, potrzeba zmian i _ wybudzenia partii z uśpienia _ - to niektóre głosy polityków PSL, którzy są coraz bardziej zaniepokojeni słabymi sondażami ich ugrupowania. W sobotę będą się zastanawiać co zrobić, by jak najlepiej wypaść w wyborach samorządowych.

Wprawdzie według programu dwa z trzech punktów sobotniej Rady Naczelnej PSL będą dotyczyć polityki rolnej, jednak niektórzy posłowie Stronnictwa nie mają wątpliwości, że najwięcej emocji wzbudzi dyskusja o sytuacji w partii i jesiennych wyborach samorządowych.

_ - Chodzi o to, żeby od września, kiedy wracamy wszyscy po urlopach do wielkiej polityki, nie tracić czasu, tylko z żelazną konsekwencją realizować wypracowaną koncepcję. Poprawa wizerunkowa partii jest niezbędna _ - powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (na zdjęciu).

Jego zdaniem Stronnictwo przestało być współkreatorem bieżącej polityki, a jedynie dostosowuje się do tego, co zaproponują inni. - _ Straciliśmy dynamizm, ten ciąg do przodu, czego nam nigdy nie brakowało. Jesteśmy jakby w lekkim uśpieniu _ - ocenił.

Kłopotek jest przekonany, że zarówno wynik wyborów prezydenckich (lider PSL Waldemar Pawlak zdobył 1,8 proc. głosów), jak i nienajlepsze sondaże powinny wybudzić PSL z uśpienia. Zaznaczył, że on sam przekazał już swoje pomysły w tej sprawie Pawlakowi. Nie chciał ich jednak zdradzać.

_ - Sam nieraz jestem zaniepokojony tymi cieniutkimi sondażami, bo taka tendencja utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, ale trudno, do wyborów trzeba wytrzymać _ - mówi polityk. Jeśli jesienią okazałoby się, że wynik wyborów samorządowych jest słaby, wówczas - zdaniem Kłopotka - _ konieczne będzie zorganizowanie nadzwyczajnego kongresu partyjnego, który oceni działalność dotychczasowego kierownictwa ugrupowania. _

Poseł przewiduje, że w przypadku niesatysfakcjonującego wyniku PSL utrzymanie fotela szefa partii przez Pawlaka _ nie będzie takie proste _.

Swoją _ wewnętrzną _ kampanię wyborczą rozpoczął już Janusz Piechociński, który otwarcie krytykował to, w jaki sposób Pawlak starał się o prezydenturę. Piechociński powiedział, że na najbliższym kongresie partii, niezależnie od tego kiedy on będzie, ma zamiar starać się o fotel jej prezesa.

Według posła miejsce na scenie politycznej dla PSL jest w centrum. Jak zaznaczył w Polsce potrzeba formacji, która będzie alternatywą z jednej strony dla PO i PiS, a z drugiej dla laickiej lewicy.

O tym, że w PSL powinny zajść zmiany przekonany jest również poseł Mieczysław Łuczak. _ 115 lat tradycji nie upoważnia nas do siedzenia i mówienia, że jesteśmy najlepsi. Nie jesteśmy najlepsi, trzeba to sobie powiedzieć oficjalnie - jesteśmy w ogonie _ - przyznaje w rozmowie z PAP.

Łuczak uważa, że w XXI w. partia powinna być prowadzona raczej jak firma, a nie stowarzyszenie. Unika jednak odpowiedzi na pytanie, czy w takiej formule szefem ugrupowania powinien być nadal Pawlak.

Poseł jest jednak spokojny o rezultat jesiennej batalii o fotele radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak podkreśla, te wybory rządzą się innymi prawami, niż wybory parlamentarne. _ - Wybory samorządowe, to nie wybory partyjne, to wybory ludzi na poszczególne funkcje _ - przekonuje.

Jego zdaniem, ci samorządowcy, którzy rzetelnie pracowali dla danej społeczności lokalnej na pewno utrzymają swoje mandaty, a ci, którzy tego nie robili i tak powinni odejść.

Piątkowa _ Rzeczpospolita _ napisała, że w związku z tym, że badania opinii publicznej pokazują bardzo niskie poparcie dla PSL (oscylujące w granicach 3 proc.) od ludowców zaczynają się odwracać lokalni liderzy. Według gazety zamiast startować w wyborach samorządowych pod szyldem Stronnictwa decydują się oni na tworzenie własnych komitetów wyborczych.

_ - To faktycznie jest problem. Są tacy, którzy próbują uciec _ - przyznaje Kłopotek, który jest szefem kujawsko-pomorskiego zarządu wojewódzkiego PSL. Poseł jest przekonany, że taka tendencja to wynik nie tylko utrzymujących się od dłuższego czasu niskich sondaży, ale też słabego rezultatu wyborczego prezesa Pawlaka w wyborach prezydenckich.

Tendencji takiej nie zauważył natomiast przewodniczący klubu PSL, szef warmińsko-mazurskich struktur partii Stanisław Żelichowski. _ - U mnie w województwie nikt nie ucieka, a wręcz przychodzą z zewnątrz i chcą startować pod szyldem PSL _ - powiedział polityk.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t97444.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;zapowiada;pawlak;moze;odejsc;wczesniej,2,0,648194.html) | Piechociński zapowiada: Pawlak może odejść wcześniej Poseł PSL chce przyspieszenia terminu kongresu wyborczego. |
| [

]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piechocinski;nie;jestem;faworytem;wierze;ze;wygram;z;pawlakiem,221,0,642269.html ) | Piechociński: Nie jestem faworytem, wierzę, że wygram z Pawlakiem |

Tagi: psl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz