Notowania

wizy
12.12.2011 17:20

Ruch bezwizowy z obwodem kaliningradzkim już pojutrze

Mieszkańcy przygranicznych terenów nie będą musieli się już ubiegać o kosztowne wizy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Mieszkańcy przygranicznych terenów nie będą musieli się już ubiegać o kosztowne wizy, bo swobodne przekraczanie granicy będzie możliwe na podstawie specjalnych pozwoleń - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Pojutrze w Moskwie Polska i Rosja podpiszą umowę o małym ruchu granicznym między całym obwodem kaliningradzkim i proporcjonalnym obszarem po polskiej stronie.
Chodzi o część województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. A to oznacza ułatwienia dla mieszkańców tych regionów przy przekraczaniu granicy, korzyści dla biznesu, władz samorządowych, czy turystów. Na uroczystość podpisania umowy leci minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, a także marszałkowie województw, których powiaty zostaną objęte umową.

_ - Na jednej z najbliższych rad ministrów UE zapadnie już ostateczna decyzja o zmianie rozporządzenia, które umożliwi nam podpisanie porozumienia o małym ruchu granicznym z Federacją Rosyjską. Być może już jutro przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek to rozporządzenie podpisze. Pojutrze (w środę) mam nadzieję być w Moskwie i to porozumienie podpisać _ - powiedział dziennikarzom w Brukseli Sikorski. Dodał, że do Moskwy polecą również marszałkowie _ dwóch województw, których powiaty zabiegają o to, aby w tym porozumieniu się znaleźć _.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wprowadzenie ruchu bezwizowego dla mieszkańców Kaliningradu wzmocni współpracę z Rosją. _ - W interesie Polski jest, aby okręg królewiecki stał się bramą wjazdową UE do Rosji, ale też drogą handlową Rosji do lepszych, intensywniejszych relacji z UE. To znacznie lepszy projekt niż projekt niezatapialny lotniskowiec _ - mówił w Brukseli. Zaznaczył, że _ wydanie kart i przygotowanie konsulatów pójdzie stosunkowo sprawnie, tak aby w przyszłym sezonie turystycznym ruch bezwizowy między całym okręgiem królewieckim a większością terytorium Warmii, Mazur i Trójmiasta mógł się odbywać _ - powiedział Sikorski.

POSŁUCHAJ RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Tak jak chciała tego Polska, rozszerzenie obowiązujących unijnych przepisów o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim umożliwi objęcie ułatwieniami wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i znacznej części woj. pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Porozumienie w tej sprawie jeszcze w październiku osiągnęli ambasadorowie UE; następnie potwierdzili je ministrowie spraw wewnętrznych UE obradujący w Luksemburgu pod przewodnictwem ministra Jerzego Millera. PE poparł porozumienie 1 grudnia.

Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską i jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią Rosji. Mieszka tam około miliona osób. Największa odległość między północą a południem obwodu wynosi 108 km, a między wschodem a zachodem - 205 km. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

Jak wielokrotnie podkreślali unijni dyplomaci, rozszerzenie tej strefy na cały Kaliningrad ma ułatwić przekraczanie granic wszystkim mieszkańcom obwodu i zapobiec tworzeniu sztucznych podziałów między jego mieszkańcami.

Porozumienie jest oparte na propozycji Komisji Europejskiej z połowy lipca, aby rozszerzyć istniejące przepisy o ruchu przygranicznym UE o obwód kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Obejmuje on na Pomorzu: Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

Umowa została tak sformułowana, by nie zmieniać definicji strefy małego ruchu przygranicznego uzgodnionej przez unijne rozporządzenie o ruchu przygranicznym z 2006 roku i nie tworzyć tym samym precedensu. Nalegały na to niektóre kraje UE, w tym Słowacja. Z tego samego powodu porozumienie dotyczy jedynie niektórych powiatów w Polsce, a nie całych województw. Dodatkowo, w trakcie negocjacji, w osobnej deklaracji załączonej do porozumienia Polska przedstawiła wszystkie środki, które podjęła, aby zapewnić szczelną kontrolę granicy z Kaliningradem.

Sikorski zaznaczył, że Polska chciałaby, aby taka umowa została również zastosowana w przypadku Białorusi. _ Po stronie polskiej taka umowa jest w pełni ratyfikowana i gotowa do wdrożenia, niestety Białoruś nie jest jeszcze do tego gotowa _ - powiedział.

O obwodzie kaliningradzkim czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;zgoda;brukseli;na;ruch;bezwizowy;z;kaliningradem,185,0,951737.html) Do wschodniego sąsiada pojedziemy bez wiz Mały ruch graniczny z enklawą, obejmie części Pomorza oraz Warmii i Mazur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/chca;zniesienia;wiz;dla;obwodu;kaliningradzkiego,169,0,883113.html) Chcą znieść wizy. Sprawdź kiedy Komisja Europejska ogłosiła propozycję objęcia całego obwodu kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaliningrad;bedzie;objety;ruchem;bezwizowym,9,0,882697.html) Rosjanie będą wjeżdżać do Gdańska bez wiz Komisja Europejska ma ogłosić dziś propozycję objęcia całego obwodu kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE.
Tagi: wizy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz