Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna o krytyce Pawlaka: związana z kampanią

0
Podziel się:

Szef klubu PO uważa, że Marek Belka byłby dobrym szefem NBP.

Schetyna o krytyce Pawlaka: związana z kampanią
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEDBUKyJ

_ - To bardzo poważna decyzja, poważna inicjatywa, więc ja bym się bardzo zdziwił, gdyby wszyscy, szczególnie kandydaci w wyborach prezydenckich, powiedzieli: tak, to świetna inicjatywa, świetny pomysł _ - mówi szef klubu POGrzegorz Schetyna

Polityk PO uważa, że krytyczna wypowiedź prezesa PSL, wicepremieraWaldemara Pawlakao wysunięciu przez pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego kandydatury Marka Belkina funkcję szefa NBP, związana jest z kampanią prezydencką

Pawlak zapowiedział, że jego partia nie zagłosuje za kandydaturą Belki. Szef PSL stwierdził, że marszałek Komorowski nie konsultował się z koalicjantem w sprawie kandydata na nowego szefa NBP.

bEDBUKyL

Według Pawlaka, kandydata powinien wskazać prezydent wybrany w wyborach powszechnych, a nie osoba, która tymczasowo pełni obowiązki głowy państwa. Ponadto - podkreślił szef PSL - jego partia nie zgadza się z poglądami ekonomicznymi Belki.

_ - To nie kwestia koalicyjna, to kwestia odpowiedzialności całego Sejmu (...) kampania wyborcza, a szczególnie prezydencka, gdzie kandydaci obu partii biorą udział w tym wyścigu, nie ułatwia życia koalicji, tylko utrudnia, zawsze jakieś tam kłody rzuca. Jestem optymistą, ta koalicja potrwa do końca kadencji _ - powiedział Schetyna._ _

Jak ocenił szef klubu PO, kandydatura Belki jest ciekawa: _ To rzetelny, bezpartyjny fachowiec, będziemy o tym rozmawiać. - Decyzję podejmie parlament, sprawa jest otwarta _ - dodał Schetyna.

Zapewnił także, że koalicja trwa i jest stabilna. Pytany, czy nie lepiej było skonsultować z PSL kandydaturę Belki przed jej ogłoszeniem, Schetyna powiedział: _ To zawsze jest trudne. Marszałek Komorowski ma prawo inicjatywy personalnej i z niej korzysta. Ta sprawa jest otwarta. Nikt nie narzuca ani głosów, ani sposobu głosowania. To dobry temat na rozmowę _.

bEDBUKyR

_ - Zobaczymy, jak zagłosują inne kluby, zobaczymy, czy jest chęć wsparcia NBP, czy też nie _ - powiedział Schetyna. Jak dodał, chciałby, aby w Sejmie odbyła się merytoryczna debata o kwalifikacjach kandydata na szefa NBP, o tym, czy sobie poradzi i czy da gwarancje złotówce i naszym oszczędnościom.

_ - Czy polityka będzie miała wpływ na ten wybór - zobaczymy. Mam nadzieję, że nie, że będziemy w stanie wznieść się ponad te polityczna animozje i sympatie _ - powiedział Schetyna. Jak dodał, obecnie najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo oszczędności, silny złoty i walka z kryzysem.

Schetyna uważa, że Belka ma szanse, aby zostać szefem NBP.- _ Jeżeli ocenialibyśmy merytoryczną wiedzę kandydata i jego przygotowanie, wszyscy powinni być za. Jeżeli są inne oceny, to wynikają z polityki _ - podkreślił.

JAK WYBIERANY JEST PREZES NBP Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEDBUKzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)