Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór o ustawę przedszkolną. Premier wzywa ministrów

0
Podziel się

Premier Donald Tusk spotyka się dziś z Katarzyną Hall, by rozmawiać o przedszkolach.

Spór o ustawę przedszkolną. Premier wzywa ministrów
(kprm.gov.pl)
bEhVvPcR

Premier Donald Tusk w związku z sytuacją dotyczącą przedszkoli spotkał się m.in. z minister edukacji Katarzyną Hall oraz prezesem Rządowego Centrum Legislacji Maciejem Berkiem - poinformowało CIR.

aktualizacja 12:01

Spotkanie zaczęło się o godzinie 11 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestniczy w nim też wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

bEhVvPcT

Wcześniej CIR informowało w komunikacie, że w spotkaniu bierze udział również minister Michał Boni, jednak później się z tego wycofało.

SLD złożył wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne.

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w 2010 r., zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowały wówczas wszystkie partie polityczne, w tym SLD.

Minister edukacji Katarzyna Hall, odnosząc się do wniosku SLD, przypomniała, że wojewodowie mogą uchylać uchwały samorządów dotyczące opłat za przedszkola, jeśli zostały one podjęte z naruszeniem prawa. Zapewniła, że MEN przygląda się sprawie uchwał gmin.

bEhVvPcZ

PiS zapowiedziało zgłoszenie projektu noweli ustawy o systemie oświaty, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. Obecnie pobyt jest bezpłatny przez 5 godzin. PiS uważa, że uchwalenie noweli jest możliwe w tej kadencji.

_ - Liczymy tutaj na poparcie innych partii _ - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że _ jakiś czas temu Sejm jednogłośnie, w dobrej intencji, sądząc, że to doprowadzi do zmniejszenia ogromnych kolejek do przedszkoli, uchwalił ustawę, która jednak zawiodła _. Jak ocenił, ustawa nie ułatwiła dostępu do przedszkoli. Natomiast - jak mówił - _ dała podstawę do podnoszenia opłat w ten sposób, że opłaty za przedszkola państwowe stały się tak samo wysokie, jak za przedszkola prywatne _. _ To jest sytuacja, której w żadnym wypadku nie można tolerować, to trzeba po prostu bardzo szybko zmienić _ - podkreślił prezes PiS.

O przedszkolach w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/strajk;w;biskupcu;men;bierze;strone;rodzicow,25,0,904217.html) Opłaty za przedszkola są "wzięte z sufitu" Samorząd powinien wytłumaczyć się z narzuconych stawek, uważa wiceminister edukacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t47522.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przedszkola;pod;lupa;nik;jest;zle,246,0,852726.html) Przedszkola pod lupą NIK. Jest źle Placówki są przepełnione, mimo to niemal połowa dzieci w wieku od 3 do 5 lat nie ma uczestniczy w wychowaniu przedszkolnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/95;proc;dzieci;w;przedszkolach;do;2020;r;,11,0,792587.html) 95 proc. dzieci w przedszkolach. Do 2020 r. Takie plany ma resort edukacji. Wychowanie przedszkolne ma być częściowo objęte subwencją oświatową.
bEhVvPdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)