Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkie protesty sektora publicznego w RPA

0
Podziel się

Demonstrują setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek oraz funkcjonariuszy.

Wielkie protesty sektora publicznego w RPA
(PAP/EPA)
bEhZESrp

W kolejnym dniu strajku powszechnego setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek oraz innych pracowników i funkcjonariuszy sektora publicznego demonstrowały w czwartek na ulicach miast Republiki Południowej Afryki.

Najliczniejszy udział w strajku biorą nauczyciele i służba zdrowia. Rząd wysłał żołnierzy do 47 szpitali, aby utrzymać w nich dyscyplinę i zapewnić ich funkcjonowanie. Jednak Krajowy Komitet Wykonawczy Związku Sił Bezpieczeństwa Afryki Południowej (SASFU), reprezentujący żołnierzy i funkcjonariuszy różnych rodzajów policji, również zagroził ich strajkiem.

Komitet wydał w czwartek oświadczenie, że policjanci i żołnierze nie chcą być _ łamistrajkami _. SASFU w swym komunikacie zwrócił uwagę rządu na okoliczność, że _ warunki społeczne i ekonomiczne żołnierzy są jeszcze gorsze niż nauczycieli i pielęgniarek _.

bEhZESrr

Zobacz relację telewizji CNN z RPA:

Przyłączenie się od najbliższej soboty do strajku zapowiedział również związek zawodowy reprezentujący 145 000 policjantów. Tymczasem władze policyjne uzyskały w czwartek rano sądowy zakaz udziału policjantów w strajku, od którego SASFU już się odwołał.
Demonstracje w miastach RPA przebiegały bez interwencji policji. W Johannesburgu, największym mieście kraju, 17 000 osób pod okiem silnych oddziałów policji tańczyło i śpiewało na ulicach aktualne protest songi.

Konkretny spór między rządem a związkami zawodowymi toczy się o wysokość podwyżek płac i dopłaty do czynszów. 1,3 mln osób strajkuje od 18 sierpnia, aby uzyskać podwyżkę uposażeń w wysokości 8,6 proc. i 1 000 randów (100 euro) dopłaty państwowej do czynszów.

Rząd oferuje tymczasem 7 proc. podwyżki płac i 700 randów dopłaty. Przywódcy związkowi zarzucali rządowi w czasie demonstracji _ brak woli rozwiązywania problemów _ i _ brak wyraźnego przywództwa _.

bEhZESrx

Południowoafrykańscy specjaliści w dziedzinie edukacji wskazują na _ zastraszające konsekwencje _, jakie będzie miał strajk nauczycieli dla młodzieży. Zwłaszcza, że okres nauki został już poważnie skrócony z powodu mundialu, który odbywał się w czasie południowoafrykańskiego roku szkolnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t102225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;na;rodzine;mandeli;po;przyjeciu;urodzinowym,194,0,647106.html) Zamach na rodzinę Mandeli po przyjęciu urodzinowym Córka i czworo wnuków Mandeli zostali zaatakowani przed domem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t100654.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/fifa;w;rpa;zarobila;3;2;mld;dolarow,126,0,642942.html) FIFA w RPA zarobiła 3,2 mld dolarów Za tym sukcesem stoi Joseph Blatter. Tak duże zyski były możliwe m.in. dzięki zwolnieniu z podatków.
bEhZESrS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)