Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Banki przegrywają z frankowiczami w sądach

15
Podziel się:

W polskich sądach zapadają prawomocne orzeczenia w sprawach hipotecznych kredytów frankowych. Niemal wszystkie były korzystne dla frankowiczów - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik wylicza, że w październiku w polskich sądach zapadło 410 wyroków w sprawach hipotek w CHF za danymi kancelarii Votum Robin Lawyers.

Banki przegrywają z frankowiczami w sądach
Frankowicze idą ze swoimi sprawami do sądów. Te coraz częściej stają po ich stronie. (Adobe Stock, studio v-zwoelf)

"To kolejny rekord, wyraźnie wyższy niż dotychczasowy, czyli 300 orzeczeń wydanych przez sądy we wrześniu. W poprzednich miesiącach sądy wydawały po około 200 wyroków. Przez dziesięć miesięcy tego roku zapadło ponad 1,6 tys. rozstrzygnięć. Spośród 410 wyroków z października (łącznie prawomocnych i nieprawomocnych) około 95 proc. było korzystnych dla frankowiczów. Wskaźnik wygranych jest więc podobny jak w poprzednich miesiącach" - pisze "Rzeczpospolita".

Frankowicze kontra banki. Sprawy w sądach i wyroki w sprawie kredytów

Pozostałe 5 proc. wyroków było korzystnych dla banków. "W zakresie korzystnych dla klientów orzeczeń dominuje stwierdzenie nieważności umów kredytowych (było 95 proc. takich wyroków). Odfrankowienie (przewalutowanie na złote po kursie z dnia zaciągnięcia i utrzymanie stawki LIBOR) zdarza się tylko w pojedynczych rozstrzygnięciach" - podała "Rz".

Zobacz także: Banki mają problemy z ugodami. Frankowicze wolą procesy

Gazeta zwraca uwagę na rekordową liczbę wyroków prawomocnych:

Łącznie udało się dotrzeć do 61 orzeczeń, z czego niemal wszystkie były korzystne dla kredytobiorców. Dla porównania w całym I półroczu odnotowano wydanie łącznie 52 wyroków prawomocnych, co pokazuje skalę zwiększonej aktywności sądów w ostatnim miesiącu.

Kredyty frankowe. Losy spraw frankowiczów w sądach apelacyjnych

Według dziennika, do polskich sądów apelacyjnych trafia coraz więcej spraw rozstrzyganych przez sądy I instancji, które zostały wniesione przez klientów w latach 2019–2020 (napłynęło ich wtedy odpowiednio 11,6 tys. i 37,2 tys.). "W I półroczu tego roku do sądów napłynęło jeszcze 32 tys. pozwów. Kancelarie frankowe szacują, że banki w 90 proc. przypadków składają apelację od przegranej sprawy. Należy się zatem liczyć z systematycznym wzrostem liczby prawomocnych rozstrzygnięć. Niektóre banki sugerowały, że mają jeszcze nadzieję na odwrócenie przez sądy II instancji niekorzystnej dla nich linii orzeczniczej" - pisze dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Jacek
2 lata temu
A ludzie płacą za ich głupotę i skompstwo.
Chudy byk
2 lata temu
Właśnie czytam,że BOŚ w dniu 8 grudnia b.r ma zdecydować o ugodach ze swoimi frankowiczami.Cóż,dla mnie to o wiele sporo za późno........spotkamy się w sądzie.
nnn
2 lata temu
niestety kancelarie prawnicze słono sobie za to liczą
Akli3
2 lata temu
Skoro umowy zawierają elementy niezgodne z prawem UE i polskim, a Polska chce być państwem prawa, to nie może być innych wyroków
Michu
2 lata temu
Czyli kredyty brane w euro też są nielegalne. Dlaczego ci co brali pożyczki w euro nie idą do sądów i nie walczą o swoje prawa? Na pewno mieli jakieś niezgodne z prawem umowy jak Frankowicze a ich spraw w sądach nie ma.