Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

23
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już w maju 2022 roku, po kolejnej podwyżce wysokości głównych stóp procentowych Polsce i tym samym zwiększeniu kosztów zobowiązań, wakacje kredytowe dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Jak wpłyną one na zdolność kredytową klienta?

Czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?
Wpływ wakacji kredytowych na zdolność kredytową. (WP)

Wakacje kredytowe – warunki przyznania

W ramach tak zwanych wakacji kredytowych możliwe jest zawieszenie spłaty kolejnych rat. Może być to przerwa w spłacie całej raty lub tylko jej części, np. samego kapitału lub odsetek. Jeszcze do niedawna wakacji kredytowych udzielały banki na własnych zasadach. Jednak w okresie pandemii koronawirusa wprowadzono ustawowe rozwiązanie.

Z podobnym masz do czynienia w przypadku wakacji kredytowych udostępnionych Polakom od 1 sierpnia 2022 roku na mocy tarczy dla kredytobiorców. Ustawowe będą zakładać czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania, części odsetkowej lub kapitałowej raty. Kredytobiorcy będą mogli odroczyć:

  • 2 raty w każdym kwartale, w okresie od lipca do grudnia 2022 roku, czyli łącznie do 4 rat,
  • 1 ratę w każdym kwartale, w okresie od stycznia do grudnia 2023 roku, czyli łącznie 4 raty. 

Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe?

Ustawowe wakacje kredytowe będą przeznaczone dla osób, które:

  • zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy,
  • zaciągnęły kredyt przed 1 lipca 2022 roku,
  • znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Zawiesić będzie można spłatę jednego kredytu hipotecznego, bez względu na to, czy będzie on miał oprocentowanie stałe czy zmienne. Skorzystanie z wakacji kredytowych z pewnością poprawi sytuację finansową klienta, ale istnieją obawy o to, że będzie to tylko doraźna pomoc. Niespłacona rata nie zostanie umorzona, ale będzie trzeba ją spłacić w późniejszym czasie. Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność danego klienta?

Kryteria przydzielenia kredytu przez bank

Przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych banki biorą pod uwagę przede wszystkim to, czy klient ma wiarygodność. Rozumiana jest ona jako zdolność do spłaty zobowiązania (to inaczej zdolność kredytowa) oraz fakt, że dana osoba ma dobrą historię w BIK. 

Jeśli te dwie kwestie budzą wątpliwości analityka bankowego, najpewniej wyda negatywną decyzję, a klient wnioskujący o zobowiązanie go nie dostanie. Co wpływa na tę zdolność?

Przede wszystkim dochody i koszty ponoszone co miesiąc, a więc i te związane z ratami zaciągniętych uprzednio kredytów i pożyczek. Wpływ ma na nią także informacja o tym, że klient korzysta z wakacji kredytowych. 

Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Fakt uzyskania wakacji kredytowych zostanie odnotowany w BIK, a bank dowie się, czy klient ubiegający się o zobowiązanie korzystał z możliwości przerwy w spłacie kredytu hipotecznego. Czy instytucja może w związku z tym negatywnie ocenić użytkownika wakacji kredytowych i odmówić mu finansowania?

Potencjalnie bank może postrzegać wnioskodawcę jako klienta podwyższonego ryzyka, co rzeczywiście zmniejsza szanse na kredyt lub zwiększa koszt jego udzielenia. Dobrze jest przed skorzystaniem z wakacji kredytowych i przed złożeniem nowego wniosku o zobowiązanie samodzielnie sprawdzić swoją zdolność. Wystarczy skorzystać z kalkulatora online. 

Co wakacje kredytowe oznaczają dla banku?

Dzięki wakacjom kredytowym Polacy będą mogli odroczyć spłatę łącznie nawet 8 rat. Jednak liczyć się trzeba z tym, że ich spłata zostanie po prostu dopisana na koniec okresu kredytowania, który automatycznie ulegnie wydłużeniu.

Na pewno wakacje kredytowe mają być pomocą dla klientów, którzy w obliczu rosnących kosztów zobowiązań przestają sobie z nimi radzić. Jak jednak wpłyną na kondycję polskich banków, które będą musiały ich udzielać? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć PKO BP, analizując, w jakim stopniu będą one dotykać portfele kredytowe. Nie wiadomo jeszcze, jakie wyniki badania przedstawi.

Natomiast menadżerowie największych polskich banków, debatujący w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, doszli do wniosku, że wakacje kredytowe, w połączeniu z problemem kredytów frankowych, mogą skutkować utratą płynności finansowej całego sektora. Zawieszenie spłaty aż 8 rat w stosunkowo krótkim czasie oznacza dla banków uszczuplenie ich kapitału. Zwyczajnie w instytucjach kredytujących może zabraknąć pieniędzy na udzielanie kolejnych pożyczek oraz na finansowanie inwestycji.

Z drugiej strony, pomimo tego, że wakacje kredytowe miały nie być odnotowywane w BIK, to fakt braku spłaty raty banki raportują do Biura Informacji Kredytowej jako ratę "0", co wpływa negatywnie na procedowanie kolejnych wniosków w przyszłości. Niektórzy bankowcy wprost mówią o tym, że skorzystanie z zawieszenia spłaty kredytu na co najmniej pół roku likwiduje kredytobiorcom możliwość wzięcia kolejnego zobowiązania finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Maciek Gdynia
2 lata temu
Szanowni komentujący, proszę nie stygmatyzować ludzi biorących kredyty hipoteczne! Raty kredytów wzrosły w zastraszającym tempie np. z 1500 do 3500! Czy to jest normalne? Banki tylko na tym zarabiają i tyle!!! Co do tych ludzi co tak krytykują kredytobiorców to niech się zastanowią ile trzeba pracy aby obecnie zarobić na średnie mieszkanie, no Chyba, że mamusia i tatuś kupili i dla kaskę! Najczęściej tacy tu się wymądrzają co z zawodu synami bądź córkami są! Polityka kredytowa w naszym pięknym kraju jest uwłaczającą i banksterska!
Gal anonim z ...
2 lata temu
Pytania: 1) Czy mogę wziąć wakacje kredytowe (rządowe) od kredytu który nie jest w pełni uruchomiony? Przykład kredyt 300k uruchomiłem do tej pory 100k, na razie płace same odsetki. Spełniam pozostałem warunki (PLN, sprzed 1 lipca, nie 6 m-cy przed końcem). 2) Jak rozumieć "Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu." Jeśli biorę wakacje kredytowe to nie płacę danej raty wcale - czy mogę zdecydować, że biorę wakacje od części odsetkowej ale kapitał sobie spłacę?
gregor
2 lata temu
Ktoś chyba nie odrobił zadania domowego pisząc ten artykuł. Raportowanie "0" do BIK to nie jest negatywne zjawisko, ponieważ "0" w raporcie oznacza, że na zobowiązaniu nie ma żadnych opóźnień. Radzę uważać na portale pokroju "money" czy inne business insaidery. Ludzie myślą, że to poważne źródło wiedzy, a te artykuły często wychodzą spod ręki copywriterów bez żadnego przygotowania merytorycznego.
Manto
2 lata temu
Mieszkam w UK, kupuje nieruchomosci i torche widzialem. U nas inflacja ponad 10% wiec podniesli Bank of England rate do...1.25% Wczesniej sobie zamrozilem na 2.44% na 10 lat przez Internet- zero oplat (remortgage) Banki same sie pchaja z ofertami bo z tego maja pieniadze a wybor jest naprawde duzy. W Polsce stopy oczywiscie wystrzelily bo nie moglo byc inaczej a jak slysze jakie trzeba robic podchody zeby dostac kredyt i dac bankowi zarobic to jest to conajmniej smutne... Problem jest w tym ,ze ludzie mieszkajacy w Polsce czesto nie maja odniesienia do innej rzeczywistosci i mysla ze tak to musi wygladac.
adriel
2 lata temu
Banki sięgają po ostatnią deskę ratunku i straszą BIK'iem - groźba aby była skuteczna, musi być realna. Ta akurat nie jest, sam fakt wzięcia wakacji kredytowych nie wpłynie na scoring wcale lub tylko minimalnie. A zakładając że ktoś bez wakacji miałby ryzyko opóźnienia w normalnej spłacie, to wakacje zadziałają wprost przeciwnie - uratują mu tyłek przed spadkiem scoringu, który może być dramatyczny przy opóźnieniu w spłacie. Dodatkowo, kto w Polsce bierze kredyty? Ano (nie licząc firm) "klasa średnia" - najbogatsi to inna kategoria dla banków, a najbiedniejsi nie mają zdolności. A więc obecni "kredyciarze" to tzw. bread and butter dla banków. Gdy wszyscy (a na pewno zdecydowana większość) wezmą wakacje, to wpływ na scoring będzie zupełnie zerowy. Jak to Długopis powiedział do ruskich: nie strasz nie strasz...
...
Następna strona