Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Decyzja ws. zamiennika WIBOR w połowie czerwca

16
Podziel się:

W połowie czerwca Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych będzie podejmować decyzje o wskaźniku, który zastąpi WIBOR – poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes ZBP Tadeusz Białek.

Decyzja ws. zamiennika WIBOR w połowie czerwca
Ważą się losy wskaźnika, który zastąpi WIBOR w bankach (Adobe Stock, Adam Machocki)

"W ramach przeglądu wskaźników alternatywnych, które mogłyby zastąpić WIBOR, w maju odbędą się szerokie konsultacje publiczne, których wcześniej zabrakło. W ich wyniku ocenie zostaną poddane wskaźniki WIRON, WIRF i WRR pod względem tego, czy powinny zostać wskaźnikiem, który zastąpi WIBOR. W połowie czerwca będziemy podejmować decyzje o tym, co będzie następcą WIBOR" – powiedział prezes ZBP, który jest także przewodniczącym Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR).

W marcu KS NGR ogłosił, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu RFR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

Planowy termin zakończenia reformy to koniec 2027 r. i ma to być ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Klauzule awaryjne w umowach z bankami

Podczas konferencji prasowej Tadeusz Białek stwierdził, że banki, które starają się przy pomocy aneksów do umów kredytowych wpisać do tych umów tzw. klauzule awaryjne, dotyczące ewentualnej zmiany wskaźnika referencyjnego, od którego zależy oprocentowanie kredytów, wypełniają swój obowiązek prawny.

- Zgodnie z unijnym rozporządzeniem BMR (dotyczy ono wskaźników referencyjnych – red.), które jest stosowane bezpośrednio, banki mają obowiązek wprowadzania do starych umów, zawartych przed wejściem w życie rozporządzenia BMR klauzul awaryjnych. Rozporządzenie wymaga aktywnych działań ze strony banków. Unijny ustawodawca uznał, że aneksowanie umów jest najlepszym rozwiązaniem dla klientów, bo daje im większy komfort ze względu na posiadanie odpowiednich zapisów w umowie – powiedział Białek.

Działanie banków skrytykował w swoim raporcie w roku 2023 Rzecznik Finansowy, który zwracał uwagę, że klienci otrzymują taki aneks w sytuacji, kiedy przychodzą do banku w innej sprawie i często nie są w stanie ocenić zapisów umowy. Tadeusz Białek wnioski z tego raportu nazwał "absurdalnymi". Przyznał jednak, że odmowa podpisania takiego aneksu niczego nie zmienia w samym kredycie.

Jeśli klient nie podpisze aneksu, w sensie formalnym nic się nie stanie. Kredyt zostanie skonwertowany na nowy wskaźnik na mocy rozporządzenia ministra finansów, a nie na mocy klauzuli awaryjnej – powiedział prezes ZBP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
lol
miesiąc temu
JUż od dawna nas oszukją tym VIBOREm, frankowicze się zbuntowali, więc proponuję, żeby złotówkowicze zrobili to samo. Płacimy dwa razy wyższe kredyty niewiadomo czemu, bo ktoś tym manipuluje celowo. Koniec z tym i do sądów wszsycy!! Najpierw dali dopłaty rządowe "rodzina na swoim" a teraz je odzyskują - "rząd na swoim" albo i jeszcze na tym zarabiają. NIkt was nie będzie utrzymywał złodzieje
major_2007
miesiąc temu
Inflacja 2%, stopy procentowe 5,75%, WIBOR 5,86% według którego naliczono mi raty za maj, czerwiec , lipiec. Czyli banki uważają że inflacja wzrośnie czy tylko dbają o swój zysk. A trzeba wiedzieć że oprocentowanie plus marża to prawie 10%. Czyli przy kredycie na mieszkanie 700 tyś zł w roku trzeba oddać 70 000 zł plus ratę kredytu. Gdyby oprocentowanie wyniosło powyżej ubiegłorocznej inflacji około 20% o co zabiegali przedstawiciele RPP wybrani przez Senat to należało by zwrócić 140 000 zł plus kapitał a to już stanowiło by około 20% całości kredytu i jeszcze 29 lub 34 lata spłaty. A na obniżkę stóp procentowych zawsze jest "zły czas" bo inflacja rośnie a jak jest niska to może wkrótce wzrosnąć. Moje odsetki wzrosły z 700 zł do 2500 zł a jestem już po połowie spłaty. Wiem, mogłem nie brać lecz gdy dziecko ma guza przysadki mózgowej robimy wszystko by je ratować i zaciągamy kredyt nawet pod zastaw domu. Nie korzystamy z wakacji kredytowych bo nie przysługują.
Polak
miesiąc temu
Decyzja w sprawie zamiennika WIBOR jest spowodowana głównie nadmiernymi pozwami przeciwko bankom
443544
miesiąc temu
trzymajcie sie za portfele , taniej nie bedzie
Ghgyuuugttujo...
miesiąc temu
To złodziejstwo wymyślone przez banksterów ten wskaźnik!!!! Do sądów Polacy!!!!!!!!!!!!!!!