Notowania

gospodarka
17.03.2019 13:58

Deutsche Bank i Commerzbank mogą się połączyć. Szykuje się gigantyczna fuzja

Deutsche Bank potwierdza, że prowadzi "strategiczne" rozmowy ze swoim dotychczasowym rywalem, Commerzbankiem. Prawdopodobnie chodzi o połączenie obu firm - i wiele wskazuje, że przez to powstanie czwarty największy bank w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dpa/Associated Press/East News)
Może powstać jeden z największych banków w Europie (Fot: dpa/Associated Press/East News)

Jak wynika z informacji serwisu Bloomberg, zarządy obu niemieckich banków spotkały się w niedzielę. Oficjalnie chodzi o "przegląd strategicznych opcji dla obu firm", mniej oficjalnie - o połączenie banków.

Zdaniem ekspertów fuzja miałaby sens, bo oba banki od lat zmagają się z trudnościami i notują kiepskie wyniki finansowe. Według światowych mediów ekonomicznych zarządy banków spotkały się dopiero po tym, jak dostały pozytywne sygnały od niemieckiego rządu na temat fuzji. Władze tego kraju miały sugerować, że zaakceptują takie połączenie.

Fuzja Deutsche Banku oraz Commerzbanku oznaczałaby nie tylko połączenie dwóch największych niemieckich instytucji finansowych, ale też powstanie czwartego największego banku w Europie.

Banki sprawdzają aktywność klientów w sieci. "To za daleka ingerencja". Obejrzyj wideo:

Choć rząd ma być przychylny wobec transakcji, to zdecydowane "nie" mówią związki zawodowe. Przedstawiciele pracowników argumentują, że poprzez fuzję banki i tak nie zrealizują swoich najważniejszych celów, a skończy się na masowych zwolnieniach. A według nieoficjalnych informacji zagrożonych może być nawet 30 tys. etatów.

Zwolennicy fuzji uważają jednak, że obie firmy nie mają innego wyjścia, bo mocno tracą udziały w rynku. Zarówno Deutsche Bank, jak i Commerzbank straciły na giełdach w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości rynkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, deutsche bank, commerzbank, niemcy, banki, bankowość
Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2019

sceptykNajważniejszy w tym wszystkim jest ostatni akapit - straciły na giełdach w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości rynkowej.Gdy dodamy do tego … Czytaj całość

17-03-2019

SzwabyWszędzieNakradnąDla nie kumatych mBank to Commerzbank

17-03-2019

danaKiedy banki zamykają swoje odziały, to niech po sobie zostawią chociaż wpłatomaty i bankomaty dla wygody swoich byłych klientów, jak pięknie zrobił … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)