Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Deutsche Bank i Commerzbank mogą się połączyć. Szykuje się gigantyczna fuzja

5
Podziel się:

Deutsche Bank potwierdza, że prowadzi "strategiczne" rozmowy ze swoim dotychczasowym rywalem, Commerzbankiem. Prawdopodobnie chodzi o połączenie obu firm - i wiele wskazuje, że przez to powstanie czwarty największy bank w Europie.

Może powstać jeden z największych banków w Europie
Może powstać jeden z największych banków w Europie (dpa/Associated Press/East News, dpa/Associated Press/East News)

Jak wynika z informacji serwisu Bloomberg, zarządy obu niemieckich banków spotkały się w niedzielę. Oficjalnie chodzi o "przegląd strategicznych opcji dla obu firm", mniej oficjalnie - o połączenie banków.

Zdaniem ekspertów fuzja miałaby sens, bo oba banki od lat zmagają się z trudnościami i notują kiepskie wyniki finansowe. Według światowych mediów ekonomicznych zarządy banków spotkały się dopiero po tym, jak dostały pozytywne sygnały od niemieckiego rządu na temat fuzji. Władze tego kraju miały sugerować, że zaakceptują takie połączenie.

Fuzja Deutsche Banku oraz Commerzbanku oznaczałaby nie tylko połączenie dwóch największych niemieckich instytucji finansowych, ale też powstanie czwartego największego banku w Europie.

Zobacz także: Banki sprawdzają aktywność klientów w sieci. "To za daleka ingerencja". Obejrzyj wideo:

Choć rząd ma być przychylny wobec transakcji, to zdecydowane "nie" mówią związki zawodowe. Przedstawiciele pracowników argumentują, że poprzez fuzję banki i tak nie zrealizują swoich najważniejszych celów, a skończy się na masowych zwolnieniach. A według nieoficjalnych informacji zagrożonych może być nawet 30 tys. etatów.

Zwolennicy fuzji uważają jednak, że obie firmy nie mają innego wyjścia, bo mocno tracą udziały w rynku. Zarówno Deutsche Bank, jak i Commerzbank straciły na giełdach w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości rynkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(5)
Hania
5 lata temu
Czas na repolonizację mBanku, szkoda że z Polski do Niemiec jadą co roku "wagony pieniędzy" z zysków mBanku, które służą łataniu dziury w wynikach niemieckiego właściciela...
SzwabyWszędzi...
5 lata temu
Dla nie kumatych mBank to Commerzbank
Lolo
5 lata temu
Bąnk-rut i bankrut razem dadzą Super bankruta
dana
5 lata temu
Kiedy banki zamykają swoje odziały, to niech po sobie zostawią chociaż wpłatomaty i bankomaty dla wygody swoich byłych klientów, jak pięknie zrobił Santander Bank Polska zamykając swój oddział przy ul.Surowieckiego 2 .
sceptyk
5 lata temu
Najważniejszy w tym wszystkim jest ostatni akapit - straciły na giełdach w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości rynkowej.Gdy dodamy do tego jakie kary będą płacili w USA za pranie pieniędzy to wszystko staje się bardziej zrozumiałe.Wsparcie dla nich ze strony państwa niemieckiego na pewno zostanie zaakceptowane przez KE i ich nadzór finansowy też nie będzie widział zagrożenia dla rynku finansowego.