Notowania

Wielka fuzja bankowa. Deutsche Bank i Commerzbank rozmawiają o połączeniu

Wkrótce może dojść do wielkiej fuzji w europejskim sektorze bankowym. Powstałaby jedna z największych instytucji finansowych w regionie. Prezesi Deutsche Banku i Commerzbanku są otwarci na rozmowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Christian Sewing stoi na czele Deutsche Banku. (Fot: AP Photo/Michael Probst)

O możliwej fuzji jako pierwsza poinformowała niemiecka gazeta Welt am Sonntag. Wskazała, że doszło już do pierwszych wstępnych rozmów przedstawicieli Deutsche Banku i Commerzbanku. Łącząc siły powstałby finansowy gigant, który zdaniem wielu ekspertów mógłby skuteczniej konkurować z innymi bankami. A dla mającego problemy Deutsche Banku mogłoby to być coś w rodzaju koła ratunkowego.

Niemieckie władze zatroskane o kondycję Deutsche Banku wymuszają na instytucji opracowanie długoterminowego planu naprawczego, który pozwoli mu znowu na regularne zyski. Były z tym problemy po kryzysie sprzed dekady. Cieniem na wizerunku i wynikach kładły się też różnego rodzaju afery i z tym związane kary. Tylko za manipulacje oprocentowaniem (LIBOR) na rynku międzybankowym DB musiał zapłacić 775 mln dolarów.

Z informacji agencji Reuters wynika, że szef Deutsche Banku zgodził się na dalsze rozmowy w sprawie połączenia. Niemieccy politycy wierzą, że będą tego efekty. Oczekują decyzji w najbliższych tygodniach.

Banki przyszłości. Wystarczy, że klient pomyśli, czego chce

Medialnych doniesień na razie nie komentują oba banki. Za to jeden z amerykańskich inwestorów, który ma udziały zarówno w Deutsche Banku jak i Commerzbanku, miał przyznać, że jest otwarty na fuzję.

Wartość połączonych instytucji szacuje się na ponad 24 mld euro, czyli ponad 100 mld zł. To około jedna piąta wartości całego sektora bankowego w Niemczech.

Najnowsze informacje rozbudziły wyobraźnię inwestorów i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Notowania akcji Deutsche Banku rosną w poniedziałek o 4 proc., a Commerzbanku o blisko 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2019

harpiaCommerz? Długo był słaby i chyba nie dał rady pozbierać się porządnie przed kryzysem sprzed 10 lat, a potem to już raczej sytuacja nie sprzyjała. DB w … Czytaj całość

11-03-2019

ParskBanki to leniwe trole bez wyobraźni. Mają niewyobrażalny majątek, którym mogliby wszystko, a nie robią nic, bo są leniwi/głupi. Wykorzystują swoją … Czytaj całość

12-03-2019

markekkno to teraz mbank będzie ns okradał do spólki z deutsche bankiem.

Rozwiń komentarze (3)