Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Fintechowy miliarder. Współzałożyciel Revoluta w porę porzucił bankowość

9
Podziel się:

Zaczynał w banku Lehman Brothers, by finalnie stać się miliarderem. Nikołaj Storoński, bo o nim mowa, w porę wyczuł wiatr zmian, który zachwiał tradycyjnym rynkiem bankowości. Wraz z Władimirem Jacenko stworzył więc fintech Revolut, który właśnie osiągnął wycenę na poziomie 33 mld dolarów.

Fintechowy miliarder. Współzałożyciel Revoluta w porę porzucił bankowość
Nikolaj Storoński (na zdjęciu) to współzałożyciel i prezes Revoluta. Właśnie stał się miliarderem. (Getty Images, Bloomberg, Contributor)

Revolut osiągnął wycenę na poziomie 33 mld dolarów. To efekt pozyskania od inwestorów 800 mln dolarów po wyemitowaniu serii E. Wśród inwestorów pojawiły się dwa fundusze: Softbank Vision Fund 2 i Tiger Global.

Techcrunch.com zwraca uwagę, że przed rokiem Revolut zamknął serię D z wyceną na poziomie 580 mln dolarów. Wtedy jednak jego wartość była przeszło sześciokrotnie niższa i zamknęła się na poziomie 5,5 mld dolarów.

- Inwestycje SoftBank i Tiger Global są potwierdzeniem naszej misji tworzenia globalnej superaplikacji finansowej, która umożliwi klientom zarządzanie wszystkimi ich potrzebami finansowymi za pośrednictwem jednej platformy - stwierdził Nikolaj Storoński z Revoluta, cytowany przez Techcrunch.com.

Bankowy trader, który stał się miliarderem

Reuters zwraca uwagę na postać Nikolaja Storońskiego, współzałożyciela i prezesa Revoluta. Po najnowszej wycenie najprawdopodobniej stał się on miliarderem.

Zobacz także: Kredyty tanie, ale do czasu. Szykują się dramaty? Gronkiewicz-Waltz: Będzie jak z frankowiczami

Nikolaj Storoński urodził się w Rosji, a swoją karierę w świecie finansów rozpoczął w banku Lehman Brothers, który jest kojarzony przede wszystkim z kryzysem finansowym z 2008 roku. Był tam traderem instrumentów pochodnych.

Po upadku banku stracił on niecałe 700 tys. dolarów. Zyskał jednak naukę, która przydała mu się przy rozkręcaniu własnej firmy. Jak przyznał w rozmowie z Financial Times w 2018 roku, upadek Lehman Brother nauczył go "wspierać podejmowanie decyzji danymi oraz logiką".

Nik Storoński pracował jeszcze w Credit Suisse Group, a w 2013 roku rozstał się z branżą bankową. Dwa lata później założył Revoluta (wraz z Władimirem Jacenko), czyli jedną z pierwszych aplikacji bankowych wyłącznie cyfrowych. Klientów chciał zdobyć poprzez oferowanie m.in. bezpłatnej wymiany walut. Zaoferował również kryptowaluty, do których rynek w tamtym czasie podchodził bardzo niepewnie.

Praca w ciężkich warunkach

Reuters podkreśla, że sam Nik Storoński w wywiadach często podkreślał, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie istnieje, a jemu samemu zdarzało się pracować od wczesnego rana do późnego wieczora. Agencja tym tłumaczy kulturę pracy w firmie, która, mówiąc łagodnie, do najlepszych nie należy.

Atmosferę, jaką panuje w Revolucie, wielokrotnie piętnowały organizacje pracownicze, jak i światowa prasa. W firmie dochodziło do dużej rotacji pracowników, a osoby w niej zatrudnione, by sprostać wysoko postawionym celom, często musieli pracować po godzinach, nierzadko nawet w weekendy.

W marcu 2019 roku z firmą rozstał się dyrektor finansowy Revoluta Peter O’Higgins. To efekt publikacji brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph", który podał, że fintech przez kilka miesięcy miał wyłączoną blokadę automatycznie filtrującą podejrzane transakcje. Działalnością start-upu zainteresował się wtedy Financial Conduct Authority, czyli brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego.

- Jesteśmy inną firmą niż jeszcze dwa lub trzy lata temu. Wyciągnęliśmy wnioski - przekonywał dziennikarzy Reutersa prezes Revoluta w 2019 roku.

Na potwierdzenie tej tezy z fintechem związały się głośne nazwiska na rynku finansowym m.in. Martin Gilbert (poprzednio Standard Life Aberdeen) oraz Michael Sherwood (Goldman Sachs).

Nik Storoński studiował w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym, a tytuł magistra ekonomii uzyskał w Rosyjskiej Szkole Ekonomiczne. Jest żonaty i posiada dwójkę dzieci.

Revolut Ltd to brytyjskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie. Świadczy usługi bankowe, oferuje m.in. karty prepaid, wymianę walut, a także usługi związane z kryptowalutami. Na świecie z jego usług korzysta już 16 mln klientów.

Od grudnia 2018 roku uzyskał europejską licencję bankową, dzięki której może działać na terenie Unii Europejskiej, a wystawił ją Bank Litwy. W Polsce natomiast usługa jest dostępna od wiosny 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Gosc
12 miesięcy temu
Oszuści
Policjant
12 miesięcy temu
Licencje wystawił bank Litwy? A to wszystko jasne to kolejny Amber Gold
Dorn
12 miesięcy temu
No tak. Chińczykom Huawei zablokowali bo to szpiedzy a Putinowi agentów noszą na rękach. Przecież to ewidentnie KGB. Obudzicie się z ręką w nocniku i to ruskim.
Classic
12 miesięcy temu
Sporo dzięki nim zaoszczędziłem. Nie korzystam z ich płatnych usług, używam tylko podstawowych ale to wystarczy, płatności kartą po kursach jakich nikt nie ma, to samo przelewy zagraniczne, przez te kilka lat jestem sporo do przodu. Trzeba tylko uważać, bo właściciele są Rosjanami, zablokować wszelkie uprawnienia na telefonie, kiedy nie używam to trzymam ledwo parę złotych, minimalizuję ryzyko. I tyle, poza tym opłaca się.
luki
12 miesięcy temu
zaplanowali, zrobili i osiągnęli sukces. czy na długo czas pokaże