Notowania

wiadomości
12.07.2019 12:01

Frankowicze ciągle mają pod górkę. Umowy znów mogą trafić do zmiany

Z końcem 2021 r. całkowicie zniknie LIBOR. Tymczasem w wielu umowach to jeden ze składników do obliczania oprocentowania. Może to oznaczać zmiany umów, które mogą stać się jeszcze bardziej niekorzystne dla frankowiczów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Frankowicze regularnie protestują, ale kolejne propozycje zmian w prawie, nie zlikwidują wszystkich problemów.

W jednym z ostatnich wyroków ws. frankowiczów sąd unieważnił umowę kredytową, bo odsyłała ona do, stawki referencyjnej LIBOR, którą publikuje British Bankers Association (BBA).

Zdaniem ekspertów, cytowanych przez "Monday News" to tylko zapowiedź tego co czeka za chwilę innych frankowiczów. Wszystko dlatego, że z końcem 2021 r. całkowicie ma zniknąć LIBOR.

Frankowicze - na co czekają, czego się obawiają

W tej sytuacji banki mogą zacząć proponować aneksy do umów. Jak przekonuje serwis, mogą być one niekorzystne dla posiadaczy kredytów w szwajcarskiej walucie. Warto jednak pamiętać, że nie musimy się na jakąkolwiek zmianę godzić.

Problem dotyczy setek tysięcy kredytobiorców, dlatego możliwe, że ustawodawca weźmie sprawy w swoje ręce i ustali nowe zasady. Jednak zastąpienie wskaźnika LIBOR nie będzie proste.

Co się stanie kiedy go nie będzie? - Umowa odsyłająca do wskaźnika, który przestał być publikowany, wygasa z dniem zaprzestania publikacji. Strony umowy powinny sobie zwrócić to, co otrzymały i nie zostało jeszcze rozliczone - mówi na łamach "Monday News" Mariusz Korpalski z Kancelarii Prawnej Komarnicka Korpalski.

Jak już pisaliśmy w money.pl, sądy w dużych miastach są zapchane sprawami frankowiczów. Tymczasem w 2018 roku sprawy dotyczące kredytobiorców frankowych stanowiły zaledwie promil wszystkich pozwów, jakie wpłynęły do wydziałów cywilnych Sądów Okręgowych w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, kredyty
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

ddenie było by tych problemów gdybyście takie kredyty brali w walucie jaką zarabialiście, a teraz kiszka

12-07-2019

marekNie było by tych problemów gdyby banki były uczciwe.

12-07-2019

SumiennyUwaga banki! Przestaje płacić ratę!

Rozwiń komentarze (17)