Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
22.09.2020 08:40

Frankowicze zalewają pozwami sądy. Ponad 18 tys. spraw przeciw największym bankom

Frankowicze walczą o swoje w sądach. Przeciwko sześciu największym bankom z GPW - które udzielały kredytów we frankach - toczy się łącznie już 18,8 tys. spraw - podaje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Frankowicze. Liczba pozwów przeciw bankom się zwiększa (Fot: Uwe Conrad)

Chodzi tutaj o banki: PKO BP, Santander, mBank, Getin Noble, Millennium i BNP Paribas. Na koniec czerwca przeciwko nim toczyło się łącznie 18,8 tys. indywidualnych spraw - wynika z analizy "Rzeczpospolitej", na podstawie raportów banków. Wytoczyli je klienci mający kredyty mieszkaniowe.

Dziennik podaje, że w drugim kwartale przybyło netto (nowe sprawy minus rozstrzygnięte) niemal 4,85 tys. spraw. To oznacza wzrost o 35 proc.

Jest to wzrost jeszcze dynamiczniejszy niż ten, który miał miejsce w pierwszym kwartale. Wtedy to odnotowano wzrost o 23 proc. (ok. 2,6 tys. spraw).

Zobacz: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Dziennik wskazuje na dwa powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze w czasie pandemii od marca do czerwca sądy były zamknięte. Pozwoliło to na przygotowanie dokumentacji i wytaczanie przez prawników nowych spraw.

Drugim powodem natomiast jest korzystne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wpłynęło to na polskie sądy, które od tamtego momentu orzekają przychylniej klientom banków.

"Rp" podaje, że nie ma żadnych oficjalnych danych, które pokazywałyby, ile łącznie toczy się frankowych procesów w sądach przeciw wszystkim bankom. Dziennik je szacuje na ok. 25,1 tys.

Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości wcześniej podawało, że w latach 2017-2019 łącznie do sądów skierowano ponad 20,9 tys. spraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, bankowość, pozew, frankowicze, frankowicze w sądzie, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2020

JoWiedzieli co brali podpisywali a teraz płaczą

22-09-2020

FranekNie wiedziały gały co brały!!! bo tak naprawdę franków nikt nie widział na oczy ani ten co kupowani ani ten co sprzedawał nieruchomość więc skąd … Czytaj całość

22-09-2020

złotyDo hej-terów. Jeżeli jesteście tacy sprytni to wyciągnijcie z banków wszystko co macie ponieważ jak stracicie to będą pisać o was że trzymaliście na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)