Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Jest rekord. Drugi kwartał z największą liczbą wyłudzeń kredytów od 5 lat

273
Podziel się:

Ponad 700 tysięcy złotych usiłowano ukraść każdego dnia przy wykorzystaniu cudzego nazwiska - najnowszy raport infoDOK zaskakuje.

Jest rekord. Drugi kwartał z największą liczbą wyłudzeń kredytów od 5 lat
(East News, Ferrari Press)

2020 rok nie próżnuje i szokuje coraz bardziej. Tegoroczny drugi kwartał zaowocował największą liczbą wyłudzeń kredytów na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Według 42. wydania Raportu o dokumentach infoDOK liczba przypadków wyłudzeń wyniosła 1680 na łączną kwotę 63,2 mln złotych. Dla porównania zeszłoroczny drugi kwartał zapisał się z wartością o 1/3 mniejszą, bo były to 1122 przypadki wyłudzeń.

W tegorocznym drugim kwartale najwięcej udaremnionych prób wyłudzeń odnotowano w województwie mazowieckim (267), śląskim (199) i dolnośląskim (192). Jest to znaczny wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem, bo przypadki wyłudzeń w drugim kwartale w tych województwach wynosiły kolejno: 106, 164, 187. Co ważne - dane dotyczą przestępstw ujawnionych, tych niewykrytych jest o wiele więcej.

Do bazy Dokumentów Zastrzeżonych w drugim kwartale tego roku wpłynęło najmniej dokumentów od sześciu lat. Koronawirus przynajmniej na chwilę uziemił nas w domach, przez co kradzieży portfeli w autobusach było mniej. Co ciekawe, jak wskazuje raport, aktywność oszustów wraz z pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami nie zmniejszyła się, bo przypadków wyłudzeń przybyło.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego zwraca uwagę na zależność między pandemią, a wzrostem cyber - kradzieży "Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 wiele usług musieliśmy z dnia na dzień przenieść do obiegu cyfrowego. A co naturalne, zwiększenie naszej aktywności w sieci zwiększa ryzyko przechwycenia naszych danych osobowych przez nieuczciwe osoby. Niestety takich przypadków jest coraz więcej i mogą dotyczyć każdego z nas."

Zobacz także: Sklepy będą wypraszać klientów bez maseczek? "Nie zgadzamy się na kary"

Nie jesteśmy jednak w tej sytuacji bezsilni. Prezes FRRF wskazuje na podstawowe działania, które pomogą uchronić nasze dane przed kradzieżą: : "Kierujmy się z zasadą ograniczonego zaufania, tj. nie przekazujmy kompletu danych obcym osobom i nie zostawiajmy ich na nieznanych stronach, nawet jeśli w zamian będziemy kuszeni dużą zniżką na jakiś produkt lub usługę. (…). Pamiętajmy też, aby nie udostępniać w sieci zdjęć, na których widoczny jest nasz numer PESEL czy inne wrażliwe dane, np. zdjęcia faktury. Sprawdzajmy także, czy strony na jakie wchodzimy są bezpieczne oraz pilnujmy naszych dokumentów w formie fizycznej i nie pozwólmy na ich kserowanie. (…)."

Co jednak w sytuacji, gdy nasz dowód zostanie skradziony? Aby uniknąć nieznanych nam zaciągniętych pożyczek lub kredytów, powinniśmy od razu udać się do banku i zastrzec dokument - pracownik banku zgłosi wówczas incydent do systemu Dokumenty Zastrzeżone, do którego mają dostęp nie tylko banki, ale także inne podmioty, np. firmy pożyczkowe czy telekomunikacyjne. Co ważne, dotyczy to nie tylko dowodu osobistego, ale również paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy karty pobytu - informuje FRRF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(273)
INKA
4 lata temu
To są skutki przesyłania danych kto się o nie upomni, tak jak prze wyborami poczta. A teraz spis - operatorzy przekażą dane aby ankieter mógł telefonicznie przeprowadzić weryfikacją ( tj imię i nazwisko, adres, nr PESEL a może też numer dowodu.
Poszkodowany
4 lata temu
To jest niewyobrażalne, żeby w cywilizowanym kraju działy się takie rzeczy! W żadnym urzędzie nie możesz nawet pierdnąć bez podania peselu, numeru dow.osob. i adresu zamieszkania - do twoich danych ma dostęp pół miliona urzędasów. Polski rząd jest współwinny okradaniu niewinnych ludzi. Skoro bierze podatki od nieuczciwych parabanków i firm pożyczkowych zamiast natychmiast je zamknąć, jest tak samo bandycką organizacją jak one!
wojtek
4 lata temu
Ostatni gasi swiatlo...
ks
4 lata temu
Bank powinien wypracować takie metody aby uniemożliwić kradzieży kredytu. A jeśli nie potrafi tego zrobić powinien ponieść konsekwencje finansowe. Bank zachowuje się w takiej sytuacji jak paser. Czerpie nadal korzyść bo okradziony klient musi spłacać skradzione mu pieniądze.
Ania
4 lata temu
To banki są współwinne, nie powinny udzielić takiego kredytu i one ponoszą odpowiedzialność. Na nich spoczywa obowiązek weryfikacji klienta.
...
Następna strona