Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt preferencyjny. Tłumaczymy podstawy i mówimy wprost, kto może się o niego starać

12
Podziel się:

Kredyt preferencyjny to szczególny rodzaj produktu finansowego, który udzielany jest na korzystniejszych warunkach, niż rynkowe. Dla kogo przeznaczony jest kredyt preferencyjny i czym dokładnie jest? Sprawdziliśmy!

Zainteresowanie kredytami preferencyjnymi w roku 2019 znacznie wzrosło. Głównym powodem są klęski spowodowane suszą
Zainteresowanie kredytami preferencyjnymi w roku 2019 znacznie wzrosło. Głównym powodem są klęski spowodowane suszą (Fotolia)

Zainteresowanie kredytami preferencyjnymi w roku 2019 znacznie wzrosło. Głównym powodem są klęski spowodowane suszą. W tym roku Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że od września rolnicy będą mogli zwrócić się o pomoc i złożyć wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarezerwowane na pomoc do walki z suszą środki pieniężne wynoszą 500 mln zł. Nie jest to jednak ostateczna kwota, ponieważ minister rolnictwa zapowiedział, że budżet ten może zostać zwiększony na miarę potrzeb.

Czym są kredyty preferencyjne? Przypominają one zwykłe, komercyjne produkty bankowe, takie jak np. kredyt gotówkowy na dowolny cel. Również wnioskowanie o kredyt preferencyjny przebiega tak samo, jak w przypadku starania się o inny kredyt. Różnicą jest zwolnienie z niektórych wymogów, jak na przykład dopłata do odsetek.

Oferty kredytów preferencyjnych zmieniają się w zależności od przygotowanych środków finansowych, które mają posłużyć jako wsparcie określonych celów.

Zobacz także: Obejrzyj: Downhill podbija polskie góry. Czym jest i jak uprawiać go bezpiecznie?

Czym jest kredyt preferencyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt preferencyjny udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Co to właściwie oznacza? Ten rodzaj produktu finansowego dofinansowywany jest przez państwo lub ze środków pochodzących ze specjalnych funduszy Unii Europejskiej.

Obecnie popularność kredytów preferencyjnych znacznie wzrosła, a wpływ na to mają korzystne warunki dla wszystkich stron, biorących udział w kredytowaniu.

Dla kogo przeznaczone są kredyty preferencyjne?

Kolejną cechą, która odróżnia kredyt preferencyjny od innych produktów bankowych, jest fakt, że przeznaczone są one dla określonej grupy odbiorców. Zazwyczaj przyznawane są one rodzinom o niskich dochodach, które chcą kupić mieszkanie czy instytucjom i urzędom.

Na rynku można znaleźć również oferty kredytu preferencyjnego, który przeznaczony jest dla młodych osób. Najczęściej ten produkt nazywany jest kredytem studenckim. Osoby posiadające takie zobowiązanie przez cały okres studiów dostają comiesięczne transze, a środki finansowe mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt studencki cechuje się niskim oprocentowaniem, ale także wyróżnia się tym, że absolwent może go spłacać nawet kilka lat po ukończeniu studiów. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj kredytu preferencyjnego jest przeznaczony tylko dla osób, które są w trudnej sytuacji materialnej.

Z oferty kredytu preferencyjnego mogą skorzystać także rolnicy. Uzyskane środki finansowe mogą oni przeznaczyć na rozwój posiadanego gospodarstwa lub wystartować z kompletnie nowym. Rolnicy mają również możliwość skorzystania z kredytu klęskowego. Jak nietrudno się domyślić, środki finansowe z takiego zobowiązania przeznaczane są zniszczenia powstałe w wyniku klęski żywiołowej.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt preferencyjny?

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, aby móc uzyskać kredyt preferencyjny, kredytobiorca musi spełniać określone warunki.

Osoba, starająca się o kredyt studencki powinna wiedzieć, że jednym z kryteriów, jakie jest brane pod uwagę, to próg dochodowy. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego określa konkretną kwotę, której nie powinien przekroczyć maksymalny dochód na jedną osobę w rodzinie.

O kredyt dla rolnika mogą ubiegać się osoby posiadające lub prowadzące działalność w zakresie rolnictwa. Niestety kredyt preferencyjny nie jest przeznaczony dla emerytów i rencistów. Jedynym wyjątkiem są osoby starsze, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy warto sięgać po kredyty preferencyjne?

Pewne jest, że kredyt preferencyjny to zastrzyk finansowy, który daje wiele możliwości. Wiemy już, że niestety nie każdy może go uzyskać, ale czy dla osób, które mają na to szanse to opłacalny zysk? Kredyt studencki z pewnością pomoże młodym osobom zrealizować własne cele lub w opłaceniu nauki. Dla niektórych studia oznaczają przeprowadzkę do innego miasta, co wiąże się z dużymi kosztami utrzymania, a kredyt jest dodatkowym, obciążającym zobowiązaniem.

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, czy kredytu gotówkowego należy pamiętać, że kredyt preferencyjny jest również poważnym zobowiązaniem. W związku z tym decyzja o jego zaciągnięciu musi być dokładnie przemyślana.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(12)
permanentny
4 lata temu
Kredyt to hest kredyt i trzeba go splacać.A lekko się bierze tylko cięźko się go spłaca.
mam dość
4 lata temu
Kredyty preferencyjny dla bardzo bogatych posłów, senatorów, eurodeputowanych i innych na wysokich stołkach. Plebs może obejść się smakiem. Prawda?
klik klik
4 lata temu
Kazd kredyt jest dobry ( dla banku) najlepiej nie miec kredytu
endloch
4 lata temu
Najleprze kredyty preferencyjne o których nikt nie wie mają pracownicy banków. To jest dopiero kredyt preferencyjny!
Lobbing
4 lata temu
Myślę, że większość polityków można podciągnąć pod studenta, rolnika albo "rodzinę o małych dochodach, która chce kupić mieszkanie" - wtedy z pewnością pochyli się taki nad "ciężką" dolą banków w tym kraju.