Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dodatkowe 1000 zł do hektara. Rząd dopłaci rolnikom

75
Podziel się

Dwa dni – tyle rządzącym zajęło podjęcie decyzji ws. nowej obietnicy wyborczej. O dopłacie 1000 zł do hektara premier mówił w niedzielę, a rząd sprawą zajął się we wtorek. Pieniądze na konta rolników mają zacząć trafiać już we wrześniu.

Dodatkowe 1000 zł do hektara. Rząd dopłaci rolnikom
(Pixabay.com, Pixabay.com)
bDzJlCut

"Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi" – brzmi komunikat po dzisiejszym posiedzeniu rządu.

Tym samym rolnicy są o krok bliżej dodatkowych, obiecanych przez rządzących pieniędzy. Wciąż nie wiadomo jednak, na ile dokładnie pieniędzy z budżetu mogą liczyć. 1000 zł będzie bowiem maksymalnym pułapem dopłat. Takie pieniądze dostaną rolnicy, którzy ponieśli największe, sięgające 70 proc. straty. Minimalnym poziomem strat uprawniającym do otrzymania odpowiednio niższego wsparcia będzie 30 proc upraw dotkniętych żywiołem.

bDzJlCuv

W najbliższych dniach wojewodowie mają przekazać rządowi informacje o liczbie poszkodowanych gospodarstw i obszarze dotkniętym problemem. Na podstawie tych informacji, rząd podejmie uchwałę o łącznej kwocie pomocy - premier mówił o rzędzie 1-2 mld zł. Wstępne rządowe szacunki mówią o 2855 tys. ha upraw, do których trzeba będzie dopłacić. Pieniądze mają wpływać na konta rolników już we wrześniu.

Zobacz także: Oglądaj też: Inflacja w przyszłym roku spadnie. Chyba, że znów będzie susza

Środowiska rolnicze powinni być zadowolone, ale jak mówił money.pl Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników, ruch rządu został podjęty już po żniwach. - Pola przeorane. Strat teraz po prostu nie sposób oszacować - tłumaczył.

bDzJlCuB

Rząd poinformował także, że poszkodowani rolnicy będą mogli zgłosić się do prezes KRUS, by ten udzielił mu pomocy w opłacaniu składek poprzez odroczenia płatności lub rozłożenia jej na raty. Warunek? Bycie poszkodowanym przez tegoroczną suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzJlCuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Piotr
rok temu
Najpierw dokładamy się rolnikom w wyższych cenach warzyw/owoców, a potem jeszcze oddajemy im tysiące z podatków. Jak nie powódź to susza, a rolnicy wciąż nie słyszeli o ubezpieczeniach? A może dostaną pieniądze podwójnie?
Robotnik
rok temu
Niech premier dołoży po 1000 zł robotnikom, a nie tylko Nauczycielom,Rolnikom,Policji ,itp
Nadir
rok temu
Co to jest . Mało im ...paliwo dotacja , do 1 ha dotacja , kredyty preferencyjne dotacja , płacą śmieszny KRUS przez co ochrona wojska , policji i szkolnictwo oraz szpitale są po stronie zwykłych obywateli na utrzymaniu a rolnicy święte krowy na nic nie łożą . Merami i bmkami pocinają , traktory po milionie kupują ....KONIEC Z TYM ...
bDzJlCuX
ale
rok temu
muszą mieć cykora przed wyborami, że tak SYPIĄ CUDZĄ KASĘ :(((((
Krak
rok temu
PiS reprezentuje interesy nierobów. Jeszcze nikt uczciwie pracujący ok.50 + nie dostał ani grosza. Tylko wzrost podatków
...
Następna strona