Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Dodatkowe 1000 zł do hektara. Rząd dopłaci rolnikom

75
Podziel się:

Dwa dni – tyle rządzącym zajęło podjęcie decyzji ws. nowej obietnicy wyborczej. O dopłacie 1000 zł do hektara premier mówił w niedzielę, a rząd sprawą zajął się we wtorek. Pieniądze na konta rolników mają zacząć trafiać już we wrześniu.

Dodatkowe 1000 zł do hektara. Rząd dopłaci rolnikom
(Pixabay.com, Pixabay.com)

"Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi" – brzmi komunikat po dzisiejszym posiedzeniu rządu.

Tym samym rolnicy są o krok bliżej dodatkowych, obiecanych przez rządzących pieniędzy. Wciąż nie wiadomo jednak, na ile dokładnie pieniędzy z budżetu mogą liczyć. 1000 zł będzie bowiem maksymalnym pułapem dopłat. Takie pieniądze dostaną rolnicy, którzy ponieśli największe, sięgające 70 proc. straty. Minimalnym poziomem strat uprawniającym do otrzymania odpowiednio niższego wsparcia będzie 30 proc upraw dotkniętych żywiołem.

W najbliższych dniach wojewodowie mają przekazać rządowi informacje o liczbie poszkodowanych gospodarstw i obszarze dotkniętym problemem. Na podstawie tych informacji, rząd podejmie uchwałę o łącznej kwocie pomocy - premier mówił o rzędzie 1-2 mld zł. Wstępne rządowe szacunki mówią o 2855 tys. ha upraw, do których trzeba będzie dopłacić. Pieniądze mają wpływać na konta rolników już we wrześniu.

Zobacz także: Oglądaj też: Inflacja w przyszłym roku spadnie. Chyba, że znów będzie susza

Środowiska rolnicze powinni być zadowolone, ale jak mówił money.pl Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników, ruch rządu został podjęty już po żniwach. - Pola przeorane. Strat teraz po prostu nie sposób oszacować - tłumaczył.

Rząd poinformował także, że poszkodowani rolnicy będą mogli zgłosić się do prezes KRUS, by ten udzielił mu pomocy w opłacaniu składek poprzez odroczenia płatności lub rozłożenia jej na raty. Warunek? Bycie poszkodowanym przez tegoroczną suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Robol
3 lata temu
Rolnikom wszelkie dotacje, zawieszanie i tak małego krusu. Ale robotnikom i przedsiębiorcom zus do góry. Od taka sprawiedliwość wg pis.
ell
3 lata temu
I znowu pieniądze trafią do garstki ludzi. To samo z 500+ dla emeryta też dostanie garstka ludzi. A krzyk wielki jak to dają i pomagają. Po 15 artykułów na stronach. A ciemny lud bije brawo.
123
3 lata temu
Po zmianie władzy należy tych wszystkich zlotoustych rozliczyć i uruchomić program cela+
Asia
3 lata temu
Ludzie litości, kiedy wy się obudzicie???? Klapki wam spadną jak nasza gospodarka padnie jak w Grecji???? Przecież widmo kryzysu jest coraz bliżej przez takie rozdawnictwo na prawo i lewo. Budżet już klęczy, a o budżetach samorządowych nawet nie wspomnę bo one wołają litości. Ja wiem że naród Polski jest ciemny i głupi i jak te baranki cię wszyscy cieszą bo dostali kolejny + ale czy ktoś się zastanowił skąd na to brać? W październiku wybory a rząd rozdaje i cieszy się na elektorat a baranki idą i głosują na złodziei bo przecież dostali. Chyba czas się opamiętać bo ciekawe co będzie jak bańka pęknie - wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów ale wtedy będzie za pozno
Ty
3 lata temu
Wisiory jak zwykle przed wyborami rozdają kasę ale czemu nie pomyślą o wsparciu robotników o podwyższeniu wynagrodzenia, a daje kasę rolnikom co już mają różne ulgi i dotacje - kpina i żenada
...
Następna strona