Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. TOS
|

Kredyt we frankach. NBP zabiera głos w sprawie wsparcia przewalutowania

20
Podziel się

Grupa banków zwróciła się do zarządu NBP z prośbą o wsparcie planowanej przez te banki operacji przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych na złote. Polski bank centralny przyznaje, że trudno o jednoznaczną ocenę inicjatywy banków. Z drugiej strony deklaruje jednak, że może rozważyć ewentualne zaangażowanie w ten proces.

Kredyt we frankach. NBP zabiera głos w sprawie wsparcia przewalutowania
Kredyt we frankach. NBP zabiera głos w sprawie wsparcia przewalutowania (Unsplash.com, Uwe Conrad)
bDJPNFfV

Jak tłumaczy NBP we wtorkowym komunikacie, prośba, z którą wystąpiły banki, jest związana z apelem przewodniczącego KNF. Wezwał on banki, aby zaoferowały swoim klientom możliwość przewalutowania mieszkaniowych kredytów w walutach obcych na zasadach, które zrównywałyby warunki kredytobiorców walutowych ze złotowymi.

Bank podkreśla, że inicjatywa ta nie była z nim konsultowana przed jej ogłoszeniem.

W komunikacie czytamy, że na obecnym etapie "trudno jest o jednoznaczną ocenę inicjatywy banków".

bDJPNFfX
Zobacz także: Przejęcie Idea Banku. Bielecki: ulga i rozwiązanie problemu

"Łączą się z nią bowiem zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia dla stabilności systemu finansowego. Jednak na obecnym etapie brakuje przede wszystkim informacji, jaki miałby być zakres projektowanej operacji, czy oferta przewalutowania zostanie skierowana do wszystkich kredytobiorców, jaka część klientów byłaby skłonna skorzystać z oferty oraz w jaki sposób banki mają zamiar rozwiązać kwestie związane z kredytami już spłaconymi" - tłumaczy NBP.

Bank centralny podkreśla też, że ocenę z punktu widzenia systemowego utrudnia fakt, że nie wszystkie banki zdecydowały się przyłączyć do inicjatywy. A z punktu widzenia ewentualnego zaangażowania NBP krytyczne znaczenie ma właśnie systemowy charakter operacji.

bDJPNFgd

"Brak uczestnictwa wszystkich banków w operacji sprawia, że nie wszyscy klienci będą mogli skorzystać z oferty przewalutowania. Zatem, problem kredytów walutowych w polskim systemie bankowym wciąż nie zostanie ostatecznie rozwiązany i ryzyko z nimi związane dalej ciążyć będzie na sektorze" - podaje bank.

Nie oznacza to jednak, że wyklucza pomoc. Jak czytamy, zarząd NBP "przychylnie przyjmuje inicjatywy banków zmierzające do ograniczenia ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych przez porozumienia z kredytobiorcami".

Bank centralny deklaruje, że może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki szeregu warunków.

Po pierwsze, jest to przystąpienie do inicjatywy konwersji kredytów walutowych na złote odpowiednio licznej grupy banków, która zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych w kraju.

bDJPNFge

Po drugie - przedstawienie przez banki wiarygodnej informacji o zainteresowaniu istotnej części ich kredytobiorców skorzystaniem z oferty przewalutowania.

Po trzecie - wyeliminowanie wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie podjęcia decyzji o udziale banków na odpowiednich szczeblach decyzyjnych, w tym w szczególności uzyskanie zgody akcjonariuszy na przewalutowanie.

Po czwarte - wyeliminowanie wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie relacji z klientami, w szczególności w zakresie wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym związanych z klauzulami przeliczeniowymi po zawarciu ugody.

Po piąte, NBP oczekuje przedstawienia wiążących planów odbudowy kapitałów, w ramach których banki zobowiążą się do podjęcia działań zmierzających do powrotu wysokości współczynników wypłacalności i współczynnika dźwigni do poziomów nie niższych niż notowane przed podjęciem konwersji.

bDJPNFgf

Jak pisaliśmy w ostatnich dniach, coraz więcej chce dogadać się z klientami w sprawie przewalutowania kredytów walutowych.

PKO Bank Polski kilka dni temu poinformował o zawarciu pierwszej ugody przed sądem z frankowiczami. Nie są znane szczegóły porozumienia, choć bank wskazuje, że są zgodne z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zainteresowanie swoich klientów tego typu ugodami chce wybadać Santander, którego prezes zapowiedział wysłanie w tym celu specjalnych ankiet. Testy chce przeprowadzić też mBank.

Także prezes mBanku, przy okazji wtorkowej prezentacji wyników finansowych za 2020 rok, ocenił, że propozycja przewodniczącego KNF dotycząca zawierania ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne to najdalej idące, rozsądne rozwiązanie problemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPNFgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Pablo
4 tyg. temu
Miałem iść z bankiem do sądu. I chyba nie ma na co czekać, bo to jest tylko gra na czas, zasłona dymna. Będą teraz gadać przez 3 lata o ugodach, zwodzić ludzi a na końcu powiedzą, ze nici z tego. Trzeba walczyć w sądzie i wyciągnąć od nich to co ukradli , bo szanse na wygraną są 90%.
Mała
4 tyg. temu
Hmmm ale czemu NBP ma teraz pomagać....banki doskonale wiedziały że będą zarabiać i przez lata miały gigantyczne wielomiliardowe zyski i robiły w balona klientów. NBP nie jest lepszy bo kreuje pusty pieniądz....banki korzystają z dźwigni finansowej i udzialaja kredytów na niesamowita dużą skalę.....poza tym pracownicy banków sami wciskali hipoteki we frankach tak jak obligacje getbecku...więc KNF, NBP i banki to zmowa, dziwne tylko że policja, prokuratura i sądy tego nie widzą :(
Wojtek
4 tyg. temu
A czy zagraniczne "mamusie", które wytransferowały miliardy z tych operacji dołożą się do biznesu? W piątek S.O. w Warszawie odfrankowił moją umowę w I instancji... Nie wiem co na to pan prezes mbanku ? Coś zaproponuje?
bDJPNFgz
Hanys
4 tyg. temu
Czyli strzyżenie baranów, ot przepraszam Rodaków ponownie. W majestacie prawa. Różnica polega że teraz podczas przewalutowania
Marcin
3 tyg. temu
Kolejny sponsorowany przez banki artykuł. Żaden bank nie miał Franka wiec co tu przewalutowac? Poza tym po co NBP ma pomagać bankom, które zyski wytransferował do matek za granicę?
...
Następna strona