Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

mBank na minusie w czwartym kwartale. Rosną rezerwy na pozwy frankowiczów

63
Podziel się:

Jeden z największych banków w Polsce w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku nie wypracował ani złotówki zysku, a zamiast tego miał straty na 175 mln zł. Coraz bardziej problematyczne okazują się m.in. kredyty frankowe. Przeciwko mBankowi toczy się ponad 7,5 tys. spraw w sądzie.

mBank na minusie w czwartym kwartale. Rosną rezerwy na pozwy frankowiczów
Zarząd mBanku odkrył karty. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEEAbMB

Kolejny duży bank notuje straty z działalności. Tydzień temu zarząd Millennium przyznał, że w czwartym kwartale bank był pod kreską ponad 100 mln zł. Teraz okazuje się, że w tym samym czasie mBank był na minusie prawie 175 mln zł.

Także rok wcześniej ostatni kwartał nie należał do najlepszych, ale wtedy mBank mógł się pochwalić kwotą ponad 116 mln zł zysku. W efekcie cały 2019 rok zakończył ponad miliardowym zyskiem.

Bilans 2020 roku to zaledwie 103,83 mln zł zysku netto. To oznacza spadek aż o 90 proc. A dotychczas statystyki sektora bankowego jako całości pokazywały raczej spadki około 50-procentowe.

bEEEAbMD
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Kwartalna strata miała miejsce, mimo 10-procentowego wzrostu dochodów całej grupy mBanku.

"Dochody podstawowe zwiększyły się, ponieważ wzrósł zarówno wynik z tytułu odsetek, jak i wynik z tytułu opłat i prowizji. Wyższy wynik z tytułu odsetek jest efektem spadku kosztów z tytułu odsetek, przede wszystkim z tytułu depozytów oraz wyemitowanych papierów dłużnych" - czytamy w raporcie .

bEEEAbMJ

Bank w tym trudnym czasie dla całego sektora ściął część kosztów. W czwartym kwartale zmniejszyły się o 5,3 proc. w stosunku do trzeciego kwartału i wyniosły 536,6 mln zł.

Spadek nastąpił zarówno za sprawą niższych kosztów pracowniczych, jak i kosztów rzeczowych. Koszty rzeczowe zostały ograniczone głównie dzięki obniżeniu kosztów usług konsultingowych i kosztów IT.

Problematyczne kredyty frankowe

Bank wskazał, że istotny negatywny wpływ na zysk operacyjny miał wynik z tytułu rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi (głównie we frankach), który osiągnął wartość minus 633 mln zł w porównaniu do minus 186,9 mln zł w poprzednim kwartale.

bEEEAbMK

Wzrost rezerwy wynikał głównie ze zwiększenia prawdopodobieństwa przegranej w sądzie z frankowiczami w porównaniu do wcześniej przyjętych założeń.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku toczyło się 7 508 indywidualnych postępowań sądowych wszczętych przeciwko bankowi przez jego klientów w związku z umowami kredytów frankowych. Łączna wartość roszczeń to 1 mld 454,2 mln zł.

bEEEAbML

W ramach pozwów indywidualnych 6 870 postępowań o łącznej wartości roszczeń wynoszącej 1 mld 442,2 mln zł dotyczyło klauzul waloryzacyjnych i zawierało roszczenia dotyczące orzeczenia częściowej bezskuteczności lub częściowej nieważności umów kredytowych.

Wartość bilansowa kredytów hipotecznych i mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym we frankach na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosła 13,6 mld zł. Z kolei wartość portfela pożyczek udzielonych w tej walucie, które zostały już całkowicie spłacone na dzień 31 grudnia 2020 roku, wyniosła 6,8 mld zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEAbNe
giełda
wiadomości
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Manituu
8 miesięcy temu
Kiedys najlepszy z bankow. Dzisiaj tragedia. Na zlozenie pisma w oddziale czekasz 45 minut. Na infolinie dodzwonic sie. Marzenie. Wysylasz emaila. Za kazdym razem odpowiada ktos inny. “ najpierw musze zapoznac sie ze sprawa” mam juz od mnostwo listow z przeprosinami. Gdzie sie podziali odpowiedzialni pracownicy z dawnych lat. wiedziales do kogo zadzwonic jak byl problem. Zal
Tomasz
8 miesięcy temu
Mam tam konto (nie tylko unich) ale nie jestem z nich zadowolony kilka razy sie srogo zawiodłem. Spore opłaty które sie nagle pojawiają plus problemy techniczne. Omijać z daleka
romek
8 miesięcy temu
Jak bank kradnie to upadnie - proste
bEEEAbNf
Guest
8 miesięcy temu
Czas składać pozwy póki mają tą rezerwę na
sara
8 miesięcy temu
W temacie frankowiczów,trzeba myśleć a nie brać kredyt w walucie w której się nie zarabia.Chcieliście zarobić, a wyszło jak zawsze.Dwa to dlaczego ci co spłacają w złotówkach nie maja pomocy od rządu,ustępstw po stronie banku.Chyba średnio inteligentny człowiek się orientuje ze kurs obcych walut sie zmienia i można się na inwestowaniu w nie przejechać.Ale teraz wszyscy oszukani,a kto z wasz czytał te pliki umów?Czy przedstawiciel banku coś tam powiedział,uwierzyliscie na słowo,bo czytanie to strata czasu i machnęliście podpis.
...
Następna strona