Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
aktualizacja

Kredyty dla pracujących za granicą w czasie pandemii COVID-19

6
Podziel się:

Kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne nie są przez pandemię tak łatwe do dostania jak jeszcze na początku tego roku. Wiosną banki zamroziły możliwość udzielania finansowania przedsiębiorcom i osobom zatrudnionym na umowę cywilnoprawną ze względu na zwiększone ryzyko. Jednak teraz widać, że banki zliberalizowały swoją politykę. A jak banki podchodzą do udzielania kredytów osobom, które mają dochody zagraniczne?

Kredyty dla pracujących za granicą w czasie pandemii COVID-19
Osoba pracująca za granicą chce wziąć kredyt w Polsce. Jak to widzą banki? (Flickr, Metro Centric, (CC BY 2.0))

Dla banków najbardziej bezpieczną formą zatrudnienia jest etat. Pracownika najtrudniej jest zwolnić, a do tego przysługuje mu okres wypowiedzenia. W następnej kolejności są umowy cywilnoprawne (umowa o zlecenie czy o dzieło), a na końcu własna działalność gospodarcza.

Warto wiedzieć, że sam fakt, że zarabiamy za granicą, wiąże się dla banku z większym ryzykiem, niezależnie od formy zatrudnienia. Dlatego wraz z rozwojem pandemii coraz trudniej jest dostać kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny osobie, która nie pracuje w Polsce.

Są jednak jeszcze banki, do których możesz się udać, jeśli potrzebujesz kredytu dla pracujących za granicą.

Zobacz także: Narodowa kwarantanna. Jak może wpłynąć na liczbę zakażeń?

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Co możesz zrobić, jeśli zarabiasz poza Polską, ale interesuje cię kupno tutaj nieruchomości i kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą? W tej kwestii nie ma zbyt wielu alternatyw i ranking kredytów hipotecznych niestety się nie przyda. Pamiętaj, że zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego kredyt hipoteczny może być udzielony tylko w walucie, w której zarabiasz.

Aktualnie kredyt hipoteczny walutowy (nieindeksowany) jest dostępny tylko w Banku Pekao.

Akceptowane waluty zarobków to: EUR, USD, GBP, SEK i NOK. Oznacza to, że o kredyt w Banku Pekao możesz starać się, jeśli pracujesz w jednym z krajów strefy euro, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji albo Norwegii.

Warunkiem uzyskania decyzji pozytywnej jest oczywiście dobra zdolność kredytowa i odpowiednio atrakcyjna nieruchomość, ale również to, aby założyć konto osobiste w Banku Pekao i przez min. 6 miesięcy zapewnić na nie przelew wynagrodzenia.

Kredyty gotówkowe 2020 dla pracujących za granicą

Oferta banków w przypadku kredytów gotówkowych jest szersza niż przy kredycie hipotecznym. Warunki, które trzeba spełnić są przy kredycie gotówkowym specyficzne. Jednak oferta w trzech bankach, które udzielają kredytu dla pracujących za granicą, jest taka sama jak dla kredytobiorców, którzy zarabiają w Polsce.

Bankami, które aktualnie akceptują dochody zagraniczne są: BNP Paribas, Santander Bank Polska i PKO Bank Polski.

W Santander Bank Polska możesz pożyczyć od 1 tys. zł do 300 tys. zł z prowizją 6,27%, oprocentowaniem 7,14% i RRSO 11,18%.

Kogo zaakceptuje bank? Jeśli zarabiasz za granicą, to od min. 3 miesięcy musisz zapewnić wpływy na konto w Santander BP bezpośrednio od pracodawcy. Co to oznacza w praktyce? Kwartał przed staraniem się o kredyt gotówkowy, musisz założyć konto osobiste w tym banku i poinformować pracodawcę o tym, aby zmienił rachunek, na który przelewa ci wynagrodzenie.

Najłatwiej jest uzyskać kredyt w Santander BP, jeśli zarabiasz w USD, EUR, GBP lub CHF. W przypadku pozostałych walut bank wydaje indywidualne decyzje, czy można starać się o finansowanie.

W PKO BP możesz pożyczyć od 1,5 tys. zł do 200 tys. zł. Prowizja jest ustalana indywidualnie, oprocentowanie wynosi 7,20%, a RRSO 13,77%.

Warto wiedzieć, że PKO BP akceptuje dochody zagraniczne z trzech źródeł: z umowy o pracę (min. rok zatrudnienia), emerytury lub renty (min. miesiąc uzyskiwania).

Nie ma żadnego katalogu walut, które akceptuje bank, więc możesz starać się o ten kredyt gotówkowy, niezależnie od tego w jakim kraju pracujesz.

Z kolei w BNP Paribas trochę trudniej uzyskać kredyt gotówkowy niż w wyżej opisanych bankach, ale nie jest to niemożliwe. Bank przygotował taką ofertę tylko dla swoich obecnych klientów albo dla nowych, jeśli do finansowania przystąpią ze współkredytobiorcą, który osiąga dochody w Polsce.

Można pożyczyć od 1 tys. zł do 200 tys. zł. Prowizja wynosi 15%, oprocentowanie 7,20%, a RRSO z przykładu reprezentatywnego 12,40%.

Warto wiedzieć, że propozycja BNP Paribas to kredyt gotówkowy online, czyli można go uzyskać bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie istotne, jeśli mieszkasz za granicą.

Porównując wszystkie trzy oferty, najtańszy kredyt dla pracujących za granicą jest dostępny w Santander BP. Jednak pamiętaj, że ostateczne warunki kredytowania będą uzależnione od Twojej zdolności kredytowej.

Jak widać, kredyt dla pracujących za granicą nie jest najprostszy do uzyskania. Jednak jeśli masz stabilną pracę i odpowiednio wysokie zarobki, to warto zawnioskować w jednym z powyżej opisanych banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(6)
Miska Ryżu pl...
3 lata temu
Od przyszłego roku państwo skutecznie rozprawi się z tymi ludźmi likwidując ulgę abolicyjna
bim
3 lata temu
Gdzie jest mój komentarz??!!
bim
3 lata temu
Banki "dają" wszystkim na prawo i lewo, udają, że weryfikują zdolność kredytową, a tak naprawdę marzą o tym, żeby jak największej ilości frajerów wcisnąć cholernie drogie kredyty. Wszystko na ten temat.
aja
3 lata temu
Bzdury, widać że osoba pisząca artykuł nie postarała się o sprawdzenie informacji. Alior Bank udziela kredytu hipotecznego w euro, gbp i usd.
kelo
3 lata temu
.....""Jeśli zarabiasz za granicą, to od min. 3 miesięcy musisz zapewnić wpływy na konto w Santander BP bezpośrednio od pracodawcy. ..."" ,,, a bank przewalutuje ci walute po (swoim) kursie .....