Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Kurczy się liczba kredytów frankowych. Każdego roku coraz mniej

11
Podziel się:

Liczba kredytów frankowych spada. W czasie czterech i pół roku zmniejszyła się o 20 proc. Obecnie jest ich trochę ponad 400 tys. - podaje "Rzeczpospolita".

Kurczy się liczba kredytów frankowych. Każdego roku coraz mniej
bEJVxWnF

Ubywa frankowiczów, którzy mają zaciągnięty kredyt w szwajcarskiej walucie. Obecnie liczba umów wynosi 415 tys. na łączną kwotę 94 mld zł - podaje "Rzeczpospolita" na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej.

Według danych BIK, kredyty frankowe spłaca 723 tys. osób. Zatem w ciągu roku liczba czynych rachunków spadła o blisko 27,1 tys. czyli o 6 proc. W podobnym tempie liczba zmniejszała się w poprzednich latach.

bEJVxWnH

Wyjątkiem jest tylko 2019 rok - wtedy ubyło raptem 18 tys. umów. Według wyliczeń "Rzeczpospolitej", od końcówki 2016 roku, czyli przez ostatnie cztery i pół roku, liczba umów skurczyła się o 107,2 tys., czyli o 21 proc.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Złota era udzielania kredytów frankowych minęła. Najwięcej, bo za 116 mld zł udzielono ich w latach 2005-2008. W następnych latach, od 2010 do 2011 sprzedano z kolei trochę ponad 3 mld zł hipotek we frankach, natomiast od 2012 nie są już raczej często udzielane - podaje "Rz'.

bEJVxWnN

Spłacie kredytów frankowych pomaga fakt, że większość z nich spłacana jest w równych ratach, więc z upływem czasu oddawana jest coraz większa część kapitału, inaczej niż na początku, gdy kredyt spłaca się wolnej.

Dodatkowo, frankowiczom pomagają ujemne stopy procentowe w Szwajcarii (LIBOR CHF od pięciu lat wynosi około -0,7 proc.).

Z kolei, jak wskazuje portal, obecnie odpowiedzialne za kurczenie się zawartości portfela frankowiczów są spory sądowe. Na ten moment w toku jest około 60 tys. spraw, natomiast wyroki unieważniające zawarcie umowy są tylko niewielkim procentem wszystkich procesów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJVxWoi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
KrzychuPWR
miesiąc temu
Czy warto przewalutować kredyt z franka na złotówkę? Bank zaproponował mi przeliczenie kredytu po cenie 3,40 za franka i rana bedę miał niższą niz obecnie ale czy warto to zrobić. Proszę pomóżcie.
Michał1910
2 miesiące temu
Ludzie obudźcie się! Banki oszukiwały nas przez 15 lat i teraz mamy szansę odzyskać to co nam zabrały. Czytajcie opinie, Kancelaria subigo z łodzi wygrała dla mnie sprawę przeciwko mBank!
CHF
2 miesiące temu
Co z LIBOREM, który zniknie na koniec roku??? Jaka będzie nowa stawka referencyjna ile będzie wynosić???
bEJVxWoj
mks
2 miesiące temu
mam kredyt w chf i to jest mój problem, spłacam, mieszkanie kupiłem, podatki płacę , dałem pracę budującym mieszkanie itp krótko mówiąc PATRYJOTA mam tylko jeden dylemat jakim prawem jakieś Janusze odmawiają mi prawa do sprawdzenia czy Bank przygotowując umowę kredytową która nie podlega negocjacji nie popełnił nadużycia.
jkwa
2 miesiące temu
Za ten frankowy złodziejski przekręt nikt nie poniósł żadnej kary - a powinni siedzieć za kratami i płacić za szkody. To był zaplanowany przekręt !!!!