Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

KNF ostrzega banki. Nie powinny czekać z ugodami dla frankowiczów

13
Podziel się:

Na razie tylko PKO BP zamierza systemowo podejść do ugody z frankowiczami. Pozostałe banki czekają na decyzję Sądu Najwyższego - to nie podoba się Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF ostrzega banki. Nie powinny czekać z ugodami dla frankowiczów
KNF nie podoba się taktyka banków, zwlekających z ugodami dla frankowiczów (Wikimedia Commons, Btnmdt)

Program ugód z frankowiczami ma ruszyć w PKO BP jesienią. To kilka miesięcy później, niż pierwotnie planowano, ale bank tłumaczy to procedurami pisze "Puls Biznesu".

PKO BP przygotowało na razie symulacje dla swoich klientów mających kredyty we frankach szwajcarskich – ale opieraj się one tylko na zmiennej stopie oprocentowania. KNF chce, by bank zrobił też symulację stopy stałej i by klienci sami mogli wybrać wersję, którą chcą spłacać.

Rozwiązanie, jakie szykuje PKO BP jest jednym z dwóch możliwych. Klienci i banki mogą się też zwrócić do sądu polubownego przy KNF.

Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

Komisja zapewnia, że jest gotowa pod kątem technologicznym na to rozwiązanie. Ale do tej pory o dostęp do rozwiązania informatycznego KNF wystąpiło jedynie 8 banków.

Zdaniem przewodniczącego KNF pozostałe banki czekają jeszcze na zmianę linii orzeczniczej sądów – chodzi o decyzję Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Przestrzega przez poleganiu na tym przeczuciu.

- Rozumiem obawy banków, że zaproponują klientom przewalutowanie a następnie Izba Cywilna zdecyduje, że kursem odniesienia może być średni kurs NBP. Pytanie jednak co będzie, jeśli orzeczenie pójdzie w innym kierunku - niekorzystnym dla sektora – pyta Jacek Jastrzębski, szef KNF w rozmowie z "PB".

Dodaje, że teraz jest najlepszy moment na wyjście z propozycją ugód – bo pozycja negocjacyjna klientów i ich banków jest zbliżona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
PIK
3 lata temu
Prezes PKO BP chciał ugód z frankowiczami to nie ma już prezesa. Wyleciał (oficjalnie złożył rezygnację) pomimo że bank ma gigantyczne zyski a sam prezes przetrwał jeszcze z czasów wcześniejszej władzy. Kto tak naprawdę nami rządzi, że potrafią tak to załatwić
Zenon
3 lata temu
bankom sie nigdzie nie spieszy bo doskonale wiedza, ze sady nie dadza rady przerobic wszystkich pozwow i duza czesc kredytobiorcow zwyczajnie nie dozyje wyroku. A bank ma nieskonczenie wiele czasu i doswiadczenie w przeciaganiu spraw.
Marcus
3 lata temu
A jaki cel mają banki w rozwiązaniu spraw frankowych. Liczą że ludzie nie pójdą do sądu. Chyba że kwoty finalnych przegranych będą duże to wtedy wyciągną pomocną dłoń. Knf też czekał 13 lat aby coś zaproponować. PKO Bp zrobił sobie PR i tyle. A tak a propos zna ktoś kogoś kto dostał propozycję ugody? No właśnie!
Kora
3 lata temu
Uchwała ma na celu ujednolicenie orzecznictwa. SN, w ślad za orzeczeniami TSUE, wypowiadał się jednoznacznie, że nie można zastosować średniego kursu NBP w miejsce klauzuli usuniętej z umowy. Podobnie orzeka większość sądów. Te, które orzekają inaczej, nie opierają wyroków na przepisach, ale na SUBIEKTYWNYCH odczuciach i ocenach sędziów. (Przykład- sąd stwierdza, że skoro jest taki twór jak średni kurs NBP, to znaczy, że można go zastosować i już). Przyklepanie w uchwale SN, że można stosować średni kurs NBP byłoby jawną kpiną z prawa.
John
3 lata temu
A niech czekają, po wyroku SN zgodnego z obowiązującym prawem, na ugody nie będzie chętnych.