Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. AZL
|

Leszek Czarnecki pozwie członków zarządu Pekao

410
Podziel się

Leszek Czarnecki pozwie członków zarządu banku Pekao, który w ramach tzw. przymusowej restrukturyzacji przejął jeden z jego banków - Idea Bank. O planowanym pozwie poinformował pełnomocnik Czarneckiego Roman Giertych.

Leszek Czarnecki pozwie członków zarządu Pekao
Roman Giertych (PAP, Tomasz Gzell)
bDAIAcYB

Giertych poinformował na Twitterze, że przyjął zlecenie od Leszka Czarneckiego "na pozwanie członków zarządu Pekao S.A.". Jednocześnie poprosił o kontakt "tych członków zarządu, którzy nie głosowali za przejęciem Idea Banku". Nieco później ogłosił, że wstępna wycena roszczeń wobec członków zarządu Pekao to ok. 300 milionów złotych - łącznie od wszystkich pozwanych.

Niezależnie od postępowania wobec członków zarządu Pekao Leszek Czarnecki zamierza złożyć do sądu administracyjnego w Warszawie odwołanie od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na mocy której doszło do przejęcie Idea Banku. Zapowiedział także skargę na działania BFG. Ale to nie koniec. - Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank S.A. jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków - napisał Czarnecki w oświadczeniu.

Z zarządu Pekao w czwartek - tego samego dnia, w którym ogłoszono przejęcie Idea Banku - odeszło dwóch wiceprezesów. Spółka podała w komunikacie, że mieli "odmienne wizje rozwoju banku". Media podawały, że decyzje o przejęciu banku Czarneckiego nie była jednomyślna.

bDAIAcYD

P.o. prezes Pekao Leszek Skiba podczas czwartkowej konferencji prasowej przekonywał, że jego instytucja zdecydowała się na przejęcie Idea Banku, bo ma to "ekonomiczny sens". Jednocześnie podczas konferencji przyznano, że państwowy bank nie zna w pełni sytuacji przejmowanej instytucji. - My jako bank, który zdecydował się na przejęcie Idea Banku, nie mieliśmy okazji poznać w 100 proc. sytuacji Idea Banku (...). W przypadku, kiedy będą jakieś nieoczekiwane straty czy to na portfelu kredytowym, czy ze względu na przeszłą działalność Idea Banku, wówczas ewentualne straty z tego tytułu, których nie założyliśmy w ocenie tej transakcji, zostaną pokryte - powiedzieli przedstawiciele banku.

Zobacz także: "Szaleństwo". Ekspert ostro o zapowiedziach prezesa NBP

Czarnecki uważa, że odebranie mu Idea Banku to pokłosie m.in. tego, że nie zgodził się na propozycję korupcyjną, ani nie poszedł na układ z władzą dotyczący jego udziału w przejęciu stacji telewizyjnej.

bDAIAcYJ

Według Czarneckiego ostatnie decyzje wobec Idea Banku są realizacją planu, którego szczegóły zostały ujawnione w 2018 roku. W tamtym czasie media ujawniły nagraną przez Czarneckiego rozmowę, w której ówczesny szef KNF Marek Ch. miał domagać się łapówki po groźbą przejęcia banku Czarneckiego.

- Ponieważ nie zgodziłem się propozycję korupcyjną i nie ugiąłem się nawet pod groźbą aresztu współpracować z obecną ekipą rządową w planach przejmowania niezależnych mediów przez spółki Skarbu Państwa, realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - napisał w czwartek Czarnecki.

BFG podał w czwartek, że przejęcie Idea Banku przez Pekao nastąpi 3 stycznia. Dla klientów nic się nie zmieni.

bDAIAcYK
bDAIAcZe
gospodarka
wiadomości
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(410)
gość
3 tyg. temu
Chrzanowski nie siedzi a Czarnecki bez banku.
sceptyk
3 tyg. temu
W Rosji też tak przejmowano
NA RORATY!
3 tyg. temu
Gdyby pan Czarnecki przyjął korupcyjną propozycję od Chrzanowskiego i nie opublikował nagrania..TO TERAZ BY SPAŁ SPOKOJNIE I NA SWOJEJ ORBICIE NIE MIAŁBY ZGRAJI PISOWSKICH PRZESTĘPCÓW...Tylko temu człowiekowi należy się współczucie!!!!!!!!!!!!!
bDAIAcZf
jaa
3 tyg. temu
Dziki zachód. Trzeba sprzedawać akcje Pekao. Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Działania pod interesy polityków. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Niedawno opisany w niej system uchronił przed ostatnimi spadkami.
filthpurger
3 tyg. temu
A gdzie jest Chrzanowski ?, jeszcze nie siedzi za probe mega korupcji rządowej ??? Samo to DYSKWALIFIKUJE TEN RZĄD i cokolwiek teraz nie robi to DNO !!!!
...
Następna strona