Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Leszek Skiba – milioner z Pekao. Tak zarabia się w Klubie "Dobrej zmiany"

22
Podziel się:

Leszek Skiba to obecny prezes banku Pekao SA i członek rady nadzorczej GPW. Z wykształcenia ekonomista, przez lata pracował m.in. w NBP. Jego kariera przyspieszyła po wygranej PiS w wyborach w 2015 r. Najpierw trafił do Ministerstwa Finansów, a stamtąd na wysokie stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Jak ujawniła Wirtualna Polska, w ciągu niespełna dwóch lat zarobił prawie 2 mln zł.

Leszek Skiba – milioner z Pekao. Tak zarabia się w Klubie "Dobrej zmiany"
Leszek Skiba zarobił w banku Pekao S.A. prawie 2 mln zł (GETTY, NurPhoto)

Leszek Skiba to absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych w SGH (2002), po studiach Skiba pracował jako pracownik naukowy, a w latach 2009-15 w Narodowym Banku Polskim zajmował się opracowaniami dotyczącymi krajów strefy euro.

W listopadzie 2015 roku po wygranych przez PiS wyborach został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie piastował różne funkcje, będąc m.in. Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych oraz Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Wspierania Reform na Ukrainie.

W 2019 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu z listy PiS w Lublinie.

Leszek Skiba w Klubie Milionerów "Dobrej zmiany"

W kwietniu 2020 roku przestał pracować w Ministerstwie Finansów i został wiceprezesem, a zaraz później prezesem upaństwowionego przez PiS w 2016 roku banku Pekao S.A. To stanowisko piastuje do dzisiaj.

Jak ujawniła Wirtualna Polska, do końca 2021 r., czyli w niespełna dwa lata, zarobił w Pekao 1,914 mln zł. Od marca 2021 roku zasiada też w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych. Tylko do końca 2021 r. otrzymał tam 64 tys. zł wynagrodzenia.

Za jego prezesury Pekao przejął kontrolę nad depozytami i kredytami klientów upadłego Idea Banku. Według poprzedniego właściciela Idea Banku Leszka Czarneckiego przejęcie Idea Banku przez BFG, a następnie przez Bank Pekao było realizacją planu, którego szczegóły zostały ujawnione w 2018 roku. W tamtym czasie media ujawniły nagraną przez Czarneckiego rozmowę, w której ówczesny szef KNF Marek Ch. miał domagać się łapówki pod groźbą przejęcia banku Czarneckiego.

Skiba "nie jest związany z politycznym pierwszym frontem"

Jak pisał o nim w 2020 roku dziennikarz Wirtualnej Polski Mateusz Ratajczak, Skiba "ani nie jest człowiekiem Mateusza Morawieckiego, ani Zbigniewa Ziobry, ani Jacka Sasina". Dlatego transfer Leszka Skiby z Ministerstwa Finansów do banku Pekao miał zaskoczyć jego dotychczasowych kolegów.

Tak w rozmowie z Ratajczakiem Skibę z pracy w Narodowym Banku Polskim zapamiętał jeden z ówczesnych dyrektorów: - Nie był nigdy pierwszoplanową postacią, ale akurat w Instytucie Ekonomicznym nie było o to łatwo. Każdy z pracujących tam był przekonany, że jest gwiazdą makroekonomii - śmieje się były już pracownik banku centralnego. - Przez te wszystkie lata miałem z nim może kilkanaście kontaktów. I złego słowa powiedzieć nie mogę. Zawsze aktywny, ale dość specyficzny - wspominał kolega z pracy.

- Na plecach nie ma przyklejonej twarzy żadnego polityka i to najpewniej spowodowało, że dość dobrze odnalazł się w Ministerstwie Finansów, a teraz znalazł w Pekao. Z pierwszym politycznym frontem nie jestem już od dawna związany, ale jakbym miał zgadywać, to powiedziałbym, że to mu pomogło. Był kandydatem, którego każda ze stron układanki była w stanie zaakceptować. I jednak to "bardziej swój" człowiek niż dotychczasowy prezes, który wywodził się wprost z bankowości - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Andy
1 tyg. temu
Miliony prezes odbiera ale pko sa jakoś mało dba o swoich klientów a oprocentowanie niejednokrotnie jak lichwa
Leon
9 miesięcy temu
Co za bzdura wszyscy frankowicze muszą spłacić to co dostali od banków, banki nic na tym nie stracą a jedynie nie zarobią. To że zniszczyliście ludzi to ok , ale to że ludzie domagają się swego i nie zarobicie to już niesprawiedliwe. Co z ludźmi którzy z ramienia banków podpisywali te niezgodne z prawem umowy. Może czas ich porozliczac za narażenie Banku na brak zarobku i odczepić się od frankowiczow.
Marian
rok temu
Ile zarobił szef tego banku z czasów PO? Bez tego porównania niczego się nie dowiedziałem, chyba tylko tego, że szef banku zarabia więcej niż zwykły obywatel, ale to wie każdy przedszkolak.
Djnc
rok temu
Jeszcze wszyscy Wyrzygają co ukradnie Polakom
Czyż nie
rok temu
Teraz widzicie dlaczego komunę obalono i kto !Kto skorzystał? Kto się uwłaszczył ?ROBOTNIK" hahahahahahahahahaha.To było mięso armatnie -pozory !
...
Następna strona