Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|

MF rozwiewa wątpliwości. Padło ważne zapewnienie dla kredytobiorców

26
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przekonuje, że nie porzuciło prac nad wprowadzeniem wakacji kredytowych. Wcześniej w money.pl pisaliśmy, że trzymanie projektu w rządowej "zamrażarce" może rozbijać się o prognozy inflacyjne.

MF rozwiewa wątpliwości. Padło ważne zapewnienie dla kredytobiorców
Minister finansów Andrzej Domański (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Resort finansów kontynuuje prace nad projektem ustawy - obecnie kończymy analizy. Wkrótce przedstawiony zostanie projekt ustawy podczas posiedzenia Rady Ministrów. Naszą intencją jest zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców, w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych" - przekazało Ministerstwo Finansów w korespondencji z redakcją Business Insider Polska.

Rząd podtrzymuje: prace nad wakacjami kredytowymi nie zostały porzucone

Rząd miał się zająć projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców na poprzednim posiedzeniu, 20 lutego. Dzień później minister finansów Andrzej Domański wyjaśnił na antenie radiowej Jedynki, że został poproszony o przedstawienie "dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Jak dodał, mowa o "potencjalnym uatrakcyjnieniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców". - Jeśli chodzi o same tzw. wakacje kredytowe, to trwa analiza scenariuszy - powiedział. Pytany, kiedy te analizy zostaną zaprezentowane Radzie Ministrów, odparł, że sądzi, iż "wkrótce wrócimy z projektem, bardzo szybko".

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł money.pl, chodzi o inflację. Jeśli w lutym lub marcu spadnie ona do 3,5 proc. - czyli w okolice celu inflacyjnego, ustalonego przez Narodowy Bank Polski - możliwe, że wakacji kredytowych w ogóle w tym roku nie będzie.

Jak wskazują prognozy, inflacja w pierwszych miesiącach bieżącego roku ma znacząco spadać. W styczniu wynosiła 3,9 proc. rok do roku i jest to najniższy poziom od kwietnia 2021 r. Do celu, zgodnie z zapowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, może wrócić już marcu.

Wakacje kredytowe. Co zakłada projekt?

Resort finansów, który przygotował projekt, informował wcześniej, że kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli z wakacji skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku, a w kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie.

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

W ocenie skutków regulacji do projektu podano, że według szacunków przygotowanych na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego, maksymalny koszt roczny, przy założeniu, że z instrumentu skorzysta 100 proc. uprawnionych, to ok. 3,6 mld zł. Natomiast przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Gala
2 miesiące temu
Kredyty mieszkaniowe spowodują wzrost cen mieszkań. To bardzo zły i niesprawiedliwy pomysł. W pierwszej kolejności należy zając się podatkiem Belki.
Dziś
2 miesiące temu
A co z podatkiem Belki
Słucham
2 miesiące temu
A jaki benefit dla tych którzy nie wzięli kredytu na mieszkanie bo ich na niego nie stać?
Zawiedziony
2 miesiące temu
Ja tylko przypominam, przed wyborami Pan Hołownia obiecywał, że nikt nie straci odnośnie wakacji kredytowych i ja uwierzyłam, teraz czuję się okłamana.
Jj5
2 miesiące temu
A co drugi to madrzejszy.zenada
...
Następna strona