Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe czekają. Rząd szykuje prezent?

73
Podziel się:

Rząd, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie przyjął jeszcze projektu ustawy o tzw. wakacjach kredytowych. Dokument trafił ponownie do analizy w Ministerstwie Finansów. - Analizowany jest scenariusz rozszerzenia liczby kredytobiorców uprawnionych do zawieszenia rat - informuje Business Insider Polska.

Wakacje kredytowe czekają. Rząd szykuje prezent?
W Ministerstwie Finansów pracują nad projektem wakacji kredytowych (EAST_NEWS, Pawel Wodzynski)

Pojawiły się nieoficjalne informacje, do których dotarł money.pl, że chodzi o inflację. Jeśli w lutym lub marcu spadnie ona do 3,5 proc. - czyli w okolice celu inflacyjnego, ustalonego przez Narodowy Bank Polski - możliwe, że wakacji kredytowych w ogóle w tym roku nie będzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Ten scenariusz może być już jednak nieaktualny. "Ministerstwo Finansów analizuje m.in. scenariusz rozszerzenia wakacji dla większej grupy kredytobiorców" - informuje Business Insider Polska.

- Rząd musi podjąć decyzję, jak hojna będzie pomoc dla kredytobiorców. Według części polityków koalicji obecny projekt jest tutaj za mało ambitny, a stopy procentowe mogą jeszcze długo pozostać na wysokim poziomie – mówi serwisowi informator, znajdujący się blisko rządu.

Wakacje kredytowe po nowemu

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 roku. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Według wstępnych założeń kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, z wakacji będą mogli skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku, a w kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

Jednocześnie w projekcie proponuje się, aby umorzenie 64 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia następowało po dokonaniu, bez opóźnienia, spłaty 134 rat. Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Zmiana sprawi, że kwota umorzenia będzie mogła wynieść 33 tys. zł w miejsce obecnych 22 tys. zł.

Co więcej, okres, przez jaki wsparcie będzie mogło być udzielane, ma zostać wydłużony z obecnych 36 do 40 miesięcy, zwiększona ma być także wartość maksymalnego wsparcia z dotychczasowego poziomu 2 tys. zł do 2,5 tys. zł. Wydłużony będzie również okres spłat wsparcia lub pożyczki z obecnych 144 rat do 200 rat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
OMG
2 miesiące temu
Znowu sponsoring cwaniactwa i patologii. Jak wakacje kredytowe to dla wszystkich a nie jakieś kryteria dochodowe bo co bo brali pod kurek i teraz płacz? A gospodarny i rozsądny co wziął np na 30 lat kredyt z zaapasem finansowym i z większymi odsetkami ma się przyglądać temu co brał na 15lat pod kurek i ma lepszą pomoc od państwa? W tym chorym kraju najlepiej być biednym i bez domnym. Ogarnijcie się
R2D2
2 miesiące temu
Załapią się najbiedniejsi i najbogatsi. Już znajomi na własnej działalności i na B2B nie wystawiają faktur od 3 miesięcy i wykazują zerowy dochód. Kasa na koncie odłożona wystarcza na pokrycie bieżących wydatków przez te raptem 3 miesiące. Po 3 miesiącach zwyczajnie wystawią odpowiednio wyższą fakturę swoim zleceniodawcom. Ich wskaźnik raty do dochodu wyniesie nieskończoność (dzielimy w końcu przez 0:). I w taki oto sposób jedynie klasa średnia, osoby na umowie o pracę zostaną wykluczone z wakacji...
Ewa
2 miesiące temu
Wystarczy zlikwidować WIBOR!!!!! To zwyczajne oszustwo, ponieważ banki nie pożyczają między sobą pieniędzy. W żadnym kraju nie ma tak wysokich odsetek!! Dlaczego rząd pozwala na taki proceder. Może czas zrobić to co zrobili frankowicze??? Wakacje kredytowe to żadna łaska, banki nic nie tracą tylko odbiorą to później i to z nawiązką
dociekliwy
2 miesiące temu
CZEGO WY CHCECIE OD MINISTRA FINANSÓW???>>>SKORO ON JEST ANALITYKIEM FINANSOWYM >>A NIE EKONOMISTOM FINANSOWYM>>TO DUZA RÓŻNICA
Roziu
2 miesiące temu
Gaz tańszy o 300%, węgiel o 300% - skąd podwyżka energii? Brak argumentów. Towar kosztował X, vat poszedł do zero czy towar został obniżony (X - vat)? NIE! To niby dlaczego towar X ma kosztować (X + vat), jeśli wcześniej nikt ceny nie obniżył? Jedno wielkie oszustwo. Będzie towar X + vat + vat.
...
Następna strona