Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

ZUS podał wyliczenia. Tak wzrosną świadczenia. Niektórzy się jednak zdziwią

143
Podziel się:

Od 1 marca nastąpi waloryzacja emerytur i rent. ZUS przypomina, że jest przeprowadzana z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku. Wzrosną nie tylko emerytury i renty, ale także inne świadczenia.

ZUS podał wyliczenia. Tak wzrosną świadczenia. Niektórzy się jednak zdziwią
ZUS: marcowa waloryzacja obejmie także kwoty dodatków do emerytur i rent (Adobe Stock)

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Obejmuje ona również dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Waloryzacja. Tak wzrosną świadczenia od marca

Świadczenie w wysokości, która przysługiwała na koniec lutego danego roku, jest mnożone przez wskaźnik waloryzacji. Zależy on od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok powiększonej o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W marcu 2024 roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

W 2024 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 12,12 proc.

ZUS wylicza świadczenia po waloryzacji. I od marca najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej zostanie podwyższona z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy po waloryzacji wyniesie 1335,72 zł.

Kwota graniczna, której przekroczenie odbiera całkowicie prawo do świadczenia uzupełniającego (tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji) – po waloryzacji zwiększy się do 2419,33 zł - wylicza ZUS.

Zakład informuje także o wysokości świadczenia honorowego dla stulatków. Osoby, które swoje setne urodziny będą obchodzić po 29 lutego, otrzymają 6246,13 zł miesięcznie.

ZUS informuje także o wzroście innych świadczeń:

  • dodatek dla sieroty zupełnej - wzrost z 553,30 zł do 620,36 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny – z 294,39 zł do 330,07 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – z 441,59 zł do 495,11 zł,
  • ryczałt energetyczny – z 255,17 zł do 299,82 zł.

Ostatnie takie podwyżki dla emerytów

Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie ostatnim, w którym seniorzy będą mogli liczyć na dwucyfrowe podwyżki. Wszystko dlatego, że inflacja spada.

"Część osób może być jednak zaskoczona, bo wzrost świadczeń będzie skromniejszy niż przed rokiem. To efekt niższej inflacji, ale także braku kwotowych podwyżek. W ostatnich latach rząd często decydował się na waloryzację mieszaną, kwotowo-procentową, co pozwoliło na mocniejszy wzrost minimalnej emerytury" - informuje "Fakt".

Dziennik przypomina, że w zeszłym roku podwyżka "gwarantowana" wyniosła 250 zł brutto (227, 50 zł na rękę), a w tym roku minimalna emerytura, mimo dwucyfrowej waloryzacji, rośnie już tylko o 192 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
Zero
2 miesiące temu
Tusk nic nie zrealizował że swoich obietnic dosłownie nic zostały mu 3 dni. Ten rząd sam się obali
Terad
2 miesiące temu
Do waloryzacji powinni dodać kwotę 13 i 14 uśrednić i podzielić przez 12 Ludzie na tym by skorzystali i zrobić akcję informacyjną
Obywatel
3 miesiące temu
Mam nadzieję, że te pisowskie, socjalno-socjalistyczne bzdury, to chore rozdawnictwo, chore podtrzymywanie biedy, to już przeszłość. Do likwidacji też wszystkie dodatki, które nie są związane z pensją i czystą emeryturą. Jak ktoś chce mieć kosztem innych - płacących podatki przez całe życie - otrzymywać za darmo, to niech się zgłosi do OPS, albo pod kościół lub z akcji charytatywnych niech otrzymuje.
Polak
3 miesiące temu
Nie ma nic bardziej ohydnego ze strony rządu niż dawać jednym za nic bo mają mało, jednocześnie zabierając i każąc płacić podatki tym, którzy mają więcej. Ohydne i komunistyczne.
Polak
3 miesiące temu
Chcieli Polacy lewactwa, to je mają. A to dopiero początek. Powinni też samochody zabierać jeżeli ktoś ma dwa, i dawać tym, którzy nie mają. Mieszkania też do podziału, jak ktoś nie ma, to zabierać pokoje i dawać tym, którzy nie mają. I tak dalej. Zabierać wszystko tym, którzy mają, i dawać tym, którzy nie mają. To dobry, rewolucyjny, lewacki sposób na równość społeczną. O tak.
...
Następna strona