Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

700 plus dla Tuska. Tak skorzystają politycy na waloryzacji emerytur

41
Podziel się:

1 marca waloryzacja rent i emerytur. "Fakt" przypomina, że podwyżki otrzymają także politycy, którzy pobierają emerytury. Dziennik podkreśla, że dostaną oni "solidny zastrzyk gotówki".

700 plus dla Tuska. Tak skorzystają politycy na waloryzacji emerytur
Premier Donald Tusk (PAP, PAP/Tomasz Waszczuk)

12,12 proc. w tym roku wyniesienie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie do 1780,96 zł i wzrośnie o 192,52 zł.

Waloryzacja emerytur. Sporo zyskają politycy

Dla świadczeń na poziomie np. 2300 – będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla świadczeń w wysokości 2500 zł – 303 zł, dla 3000 zł – 363,60 zł" - podało MRPiPS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Resort przekazał, że całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na ok. 43 mld zł.

Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie ostatnim, w którym seniorzy będą mogli liczyć na dwucyfrowe podwyżki. Wszystko dlatego, że inflacja spada.

"Fakt" przypomina, że premier Donald Tusk dostaje trzy emerytury, w tym świadczenie z ZUS.

"Przeszedł na nie w 2022 r. i jak wynika z oświadczenia majątkowego, otrzymał wtedy 52 tys. 200 zł. Jeśli na świadczenie przeszedł od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, dostaje ok. 5 tys. 800 zł brutto miesięcznie. Dzięki waloryzacji może liczyć na ok. 700 zł brutto więcej co miesiąc do emerytury" - wylicza dziennik.

Przypomina także, że Donald Tusk otrzymuje również unijną emeryturę (w 2022 r. to było ok. 283 tys. zł), świadczenie z Belgii (1500 zł) i pensję premiera (ponad 20 tys. zł brutto).

Ale jeszcze większą podwyżkę dostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Fakt" informuje, że jego emerytura wynosi ok. 8 tys. zł brutto. "Dzięki waloryzacji ZUS będzie wypłacać od 1 marca co miesiąc o ok. 970 zł brutto więcej" - czytamy w "Fakcie".

Co z drugą waloryzacją?

Rząd chce przeprowadzić drugą waloryzację świadczeń. Resort rodziny pracuje nad mechanizmem, który powiąże podwyżkę ze wskaźnikiem inflacji. Szczegółów jeszcze nie znamy.

Seniorzy na pewno mogą liczyć na "czternastki", które zostały zagwarantowane ustawowo. "Czternastka" wyniesie także tyle, co minimalna emerytura. W pełnej wysokości otrzymają ją tylko te osoby, których emerytura lub renta nie będzie przekraczać kwoty 2,9 tys. zł brutto. Powyżej tej kwoty świadczenie będzie zamniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę. Minimalna kwota wypłaty wyniesie 50 złotych brutto.

Od świadczenia trzeba będzie zapłacić PIT i składkę zdrowotną, zatem wypłaty na rękę będą zależeć od otrzymywanej emerytury. Przelwy ruszą na jesień, o dokładnym terminie wypłaty zdecyduje rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Łucja
wczoraj
Jestem zadowolona z decyzji o podjęciu nauki na Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i z wyboru zawodu Technika usług kosmetycznych. To nie tylko praca, to pasja. Gorąco polecam to wszystkim, którzy chcą mieć wpływ na dobre samopoczucie innych i zarabiać dobrze.
Grażka
1 tyg. temu
Prad ma iść w górę wszystko drożeje lekarstwa tez atu taka jałmużna niecałe 200zł jeszcze z tego też na składkę zdrowotna i z czego tu żyć jak człowiek się leczy na 4 choroby ten co ma dużo podniosą mu procentowo będzie miał dużo a ty chory bidaku umieraj czemu nie podniosą kwotowo tymco mają mało ale piszą że prad już w górę pójdzie napewno z tych 200zl niecałych niestarczy na opłatę
OLEK
1 tyg. temu
TEGO SIĘ NIE DA KOMENTOWAĆ TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI I JAK TACY LUDZIE MAJĄ NIE NARZEKAĆ NA TAK ZWANĄ KOMUNĘ
emeryt
1 tyg. temu
Ma on trzy emerytury to ma was .......
emeryt
1 tyg. temu
"14" mniejsza o ponad 500 zł niż w 2023r, brak kwoty 60 tys. wolnej od podatku, brak rent wdowich, brak wyrównania dla okradzionych tzw. czerwcowych emerytów z lat 2009-2019 itd. ------------ZŁODZIEJE!!!!!!!!!!!
...
Następna strona