Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Mieszkanie bez wkładu własnego to "niedźwiedzia przysługa" dla młodych. Będą problemy ze spłatą kredytów?

36
Podziel się:

Młodzi rodzice nie będą już musieli oszczędzać na wkład własny. Efekt? Teraz nie muszą odkładać pieniędzy, ale za to będą musieli spłacać dużo większe kredyty - pisze "Gazeta Wyborcza" o pomyśle Prawa i Sprawiedliwości na wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania.

Mieszkanie bez wkładu własnego to "niedźwiedzia przysługa" dla młodych. Będą problemy ze spłatą kredytów?
PiS chce pomóc młodym rodzinom, których nie stać na wkład własny. Bankowcy ostrzegają, że będą mieć wyższe kredyty do spłaty. (Adobe Stock, Rafa)

Propozycja PiS kierowana jest do młodych rodziców ze zdolnością do płacenia regularnie za wynajem mieszkania, ale bez oszczędności na wkład własny. Będą mogli dostać jego poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Zamiast otrzymać pieniądze do ręki, o wysokość brakującego wkładu własnego ma zostać powiększony ich kredyt hipoteczny. Można liczyć na maksymalnie 100 tys. zł, nie więcej niż 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości.

"Wyborcza" przypomina, że kredyt z takim wsparciem państwa musi zostać zaciągnięty na co najmniej 15 lat, wyłącznie w walucie polskiej, na zakup pierwszej nieruchomości, przez małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. To nie będzie oferta dla singli.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Wkład własny na mieszkanie. PiS chce pomóc młodym rodzicom

Dziennik ma wątpliwości, czy to dobry pomysł i przypomina, że wymóg posiadania przynajmniej 10 proc. wkładu własnego to także jedna z konsekwencji światowego kryzysu finansowego z 2008 r. Dodaje, że proponowane rozwiązanie to de facto zabezpieczenie interesu banku udzielającego kredytu, a nie wsparcie gotówkowe do ręki. "A to oznacza, że kredytobiorca musi spłacić pełną kwotę", czytamy. "Wyborcza" ostrzega:

Jak nie mamy wkładu własnego, to mamy mniej pieniędzy do dyspozycji i albo musimy kupić tańsze mieszkanie, albo wziąć większy kredyt. A to może być jeszcze większy problem, bo dla takich klientów banki i tak mogą obniżyć wyliczaną zdolność kredytową.

I przypomina, że zdolność kredytowa wielu osób obniży się przez wprowadzane podwyżki stóp procentowych. Wyższe raty do spłaty oznaczają spadek zdolności. Gazeta podkreśla też, że dla banku klient bez żadnych oszczędności to większe ryzyko niż ktoś, kto dysponuje wkładem własnym.

"Niedźwiedzia przysługa". Bankowcy o pomyśle PiS na gwarancje wkładu własnego na mieszkanie

Podobnego zdania jest przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich (ZBP) Jacek Furga. W rozmowie z "Wyborczą" stwierdza:

To niedźwiedzia przysługa dla młodych osób. Kredyt bez "własnego" wkładu własnego będzie droższy, czyli z wyższą marżą banku, nawet o 2 pkt. proc. Poza tym będzie spłacany dłużej, co oznacza dłuższy okres naliczania odsetek. To też otwarcie się na klientów mniej wiarygodnych finansowo, bo takich, którzy nie zdołali zaoszczędzić własnych pieniędzy.

Według gazety to nie koniec negatywnych konsekwencji. "Kilkadziesiąt tysięcy osób rzeczywiście może otrzyma łatwiejszy dostęp do kredytu, ale pozostali, którzy się nie załapią, będą cierpieć z powodu jeszcze wyższych cen mieszkań" - napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
olka
2 lata temu
Od 16 lat wynajmuję mieszkania, zapłaciłam już około 300 tysięcy... innym osobom. Nie mogę uzbierać na wpłatę własną i wynika z tego, że będę wynajmować do śmierci. Bo pomysł jest dla rodzin, a nie dla singli.
logiczny
2 lata temu
Ze spłata kredytów nie będą mieli indywidualni inwestorzy,którzy budując dom dla siebie skorzystali z niskich stóp % a Ci co zaufali banksterom i patodeweloperom kończą zawsze tak samo !W najgorszym wypadku Ci pierwsi zwrócą kredyt po sprzedaniu z zyskiem nieruchomości.
Michu
2 lata temu
To tylko zagranie pod publike i pod mlodych wyborcow bo emeryci traca oszczednosci i od PIS sie odwracaja.
Wąż
2 lata temu
Nie wiem czy gdzieś jeszcze na świecie jest tak nieudolny rząd. Chyba tylko w Brazylii albo Argentynie i Kolumbii
Obywatel123
2 lata temu
Kredycik i do Zakopanego!
...
Następna strona